Лелеки повертаються на Буковину: через теплу зиму перелітні птахи прилетять раніше

Новини Чернівців / новини
5 094
0
Лелеки повертаються на Буковину: через теплу зиму перелітні птахи прилетять раніше

Незабаром на Буковину прилетять перші перелітні птахи – граки і шпаки.

Через теплу зиму птахи повернуться раніше, розповів "МБ" завідувач відділу природи краєзнавчого музею Ігор СКІЛЬСЬКИЙ.



– Граки – перші вісники весни, – зауважив орнітолог. – Хоча ці птахи зимують на Буковині. Але це не місцеві популяції, а ті, що прилітають до нас із півночі. Натомість граки, які гніздяться в Україні, мігрують на зиму на південь. Повертаються до рідних країв наприкінці лютого – на початку березня і починають зводити гнізда. Шпаки також прилітають на початку березня. Хоча у природі немає нічого сталого. Дати, з якими пов’язують приліт конкретних птахів, – умовні. Усе залежить від погоди.

Незабаром на Буковину прилетять також білі лелеки. Вони долають з далекої Африки через пустелю Сахару десятки тисяч кілометрів.

"На переліт лелекам потрібно до десяти тижнів. Тому вони вилітають ще в січні, – розповів пан Ігор. – Їхня міграція залежить від погоди та кормів. У дорозі багато птахів гине. На це є кілька причин: вони стають здобиччю мисливців, розбиваються об високовольтні лінії електропередач, вдаряються у висотні будинки, радіо- і трансляційні вежі, стикаються з літаками.

За день лелеки долають по 300-400 кілометрів. Усього в нашій області гніздиться приблизно 800 лелечих пар. На Буковині вони перебуватимуть ‬майже‭ ‬до‭ ‬кінця‭ ‬вересня.‭ Ці птахи селяться зазвичай на рівнині, у передгір’ї, біля річок. Деякі пари гніздяться навіть у гірській місцевості, зокрема в Делятині та Горішньому Шепоті. Майже‭ ‬80‭ ‬відсотків‭ ‬лелек‭ ‬повертаються‭ ‬в‭ ‬ті‭ ‬місця,‭ ‬де‭ ‬з’явилися‭ ‬на‭ ‬світ. Тому їхні гнізда не можна знищувати. ‬Першими‭ ‬прилітають‭ ‬самці:‭ ‬будують‭ ‬нові‭ ‬гнізда‭ ‬чи‭ ‬займають‭ ‬старі.‭ ‬За‭ ‬ними‭ ‬через‭ ‬два-три‭ ‬тижні‭ ‬з’являються ‬самки".

– Знаю багато випадків, коли люди рятували поранених лелек й утримували їх вдома, – каже природознавець. – За народними переказами, це приносить щастя господарям. Лелеки здатні витримувати досить низькі температури, проте лише за наявності їжі, адже їм треба поповнювати запаси енергії. Зерна і хліба бузьки не їдять, найкраще годувати їх дрібною рибою – верховодками, коропами, карасями. Можна давати птахам також будь-яке сире м’ясо чи варені яйця.

У середині березня прилетять кулики та польові жайворонки, які зимують у Північній Африці або Індії. Ці птахи живуть переважно в полях і на луках, в’ють гнізда просто на землі. Тому в місті їх не можна побачити. Зозулі та ластівки прилетять після Благовіщення (сьомого квітня). А солов’їний спів можна буде почути у середині квітня. На Буковині солов’ї гніздяться здебільшого в долинах річок та лісових хащах.

У квітні прилітають також співочі дрозди.

Традиції

"На честь птахів влаштовували свято"

– У народному календарі українців було свято, присвячене птахам, – сорочини або жайворонки. Відзначали його 9 березня, – розповів етнограф Микола ШКРІБЛЯК. – Цього дня пекли обрядові коржики у вигляді різних пташок. Діти бігали з ними по селі, розмахуючи руками, ніби імітуючи пташиний політ, і просили птахів повертатися з вирію додому. А хлопці та дівчата водили хороводи, влаштовували різні ігри, співали веснянки. Були спеціальні пісні-звернення до гусей, качок, лелек, зозуль, ластівок. Їх просили принести тепле літечко та гарний урожай.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

02:00
Розчинна проти заварної: ось яка кава корисніша насправді
01:45
5 неефективних вправ, які варто припинити виконувати у спортзалі
01:30
Її не потрібно дотримуватись щодня. Названо найкращу дієту для схуднення
01:15
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
01:00
Небезпечно для очей: скільки часу можна дивитися телевізор без шкоди?
00:30
Чому корисно пити чай із кориці: названо 7 цілющих властивостей цього напою
00:30
Що станеться з організмом, якщо регулярно їсти насіння чіа: дієтологи дали відповідь
00:15
Як зробити рушники м'якими без кондиціонера: метод шокує простотою

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм