22 Сб. Вселенська заупокійна. Мч. Никифора. Прп. Панкратія Києво-Печерського. Прп. Геннадія. Сщмчч. Маркела і Панкратія.
Преподобний Панкратій, ієромонах, затворник Києво-ПечерськийДо великого сонму преподобних отців Києво-Печерських відноситься також і преподобний Панкратій ієромонах. Відомо, що преподобний Панкратій відбував чернечий подвиг у XIII ст. в Печерському монастирі. Відомо, що він був ієромонахом. Мав дар зцілення. Лікував хворих молитвою, постом і помазанням оливою. Жив у затворі. Упокоївся в монастирі. Його нетлінні мощі знаходяться в Дальніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: "Радуйся, Панкратію, бо хворим благодаттю Духа святого зцілення подавав". Пам’ять преподобного Панкратія вшановується 22 лютого (9 лютого за ст. ст.).
Мученик Никифор Святий мученик Никифор жив у місті Антіохії Сирійській. У цьому ж місті мешкав священник на ім'я Саприкій, з яким Никифор був дуже дружний. Якось вони посварились, і давні хороші відносини змінила ворожнеча і ненависть. Через деякий час Никифор розкаявся і не раз просив через своїх друзів вибачення в Саприкія, але той не хотів пробачити його. Тоді Никифор сам прийшов до свого колишнього друга і гаряче просив вибачення, але Саприкій був невблаганний.
У цей час імператорами Валеріаном і Галієном було розпочато гоніння на християн, і одним з перших був викликаний на суд священник Саприкій. Він твердо сповідав себе християнином, витерпів катування за свою віру і був засуджений до смерті через усічення мечем. Коли його вели на страту, Никифор зі сльозами благав пробачення.
Саприкій навіть перед смертю не захотів пробачити свого брата-християнина. За це Господь забрав від Саприкія благодать, яка зміцнювала його весь цей час, і він раптом забоявся смерті і погодився принести жертву ідолам. Тоді святий Никифор сказав катам: "Я християнин і вірую в Господа нашого Ісуса Христа, від Якого відмовився Саприкій. Карайте мене замість нього". Відразу ж кати донесли про це правителю. Був наказ: Саприкія відпустити, а замість нього вбити мечем Никифора. Так сприйняв мученицький вінець святий Никифор.
Священномучеників Маркелла, Філагрія і ПанкратіяЦі праведники жили в той час, коли Ісус Христос ще ходив по землі і проповідував про Царство Небесне. Всі троє - святі Маркелл, Філагрій і Панкратій - були учнями апостола Петра.
Вже після вознесіння Господа вони були поставлені на єпископське служіння: святий Маркелл - у місті Сіракузи на Сицилії, Філагрій - на Кіпрі, а Панкратій - в сицилійському місті Тавроменії.
Цим проповідникам, як і багатьом першим християнам, судилося прийняти від язичників мученицьку смерть за віру. Їх жертва відкрила шлях наступним поколінням християн.
Повну версію православного календаря на 2020 рік можна переглянути тут
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
22-02-2020, 09:00
0
1 448