21 Пт. Вмч. Феодора Стратилата. Прор. Захарії. Свт. Сави.
Святий великомученик Феодор СтратилатВеликомученик Феодор Стратилат походив з міста Евхаіт. Він був наділений багатьма даруваннями і прекрасною зовнішністю. За милосердя Бог просвітив його досконалим пізнанням християнської істини. Хоробрість святого воїна стала відома багатьом після того, як він за допомогою Божою убив величезного змія, що жив у прірві в околицях міста Євхаїта. Змій пожирав безліч людей і тварин, тримаючи у страху всю округу. Святий Феодор, озброївшись мечем і молитвою до Господа, переміг його, прославивши серед людей Ім'я Христове. За відвагу святий Феодор був призначений воєначальником (Стратилатом) в місті Гераклії, де ніс ніби подвійний послух, поєднуючи своє відповідальне військове служіння з апостольською проповіддю Євангелія серед підлеглих йому язичників. Його гаряча переконаність, підкріплена особистим прикладом християнського життя, відвертала багатьох від згубної "брехні безбожництва".
Незабаром майже вся Гераклія прийняла християнство. У цей час імператор Лікіній (307 - 324) почав жорстоке гоніння на християн. Бажаючи обезголовити нову віру, він обрушив переслідування на освічених поборників християнства, в яких не без підстави бачив основну загрозу для вмираючого язичництва. У їх числі опинився і святий Феодор. Святий сам запросив Лікінія в Гераклію, пообіцявши йому принести жертву язичницьким богам. Для здійснення цієї пишної церемонії він побажав зібрати в своєму будинку всі золоті і срібні статуї богів, які були в Гераклії.
Засліплений ненавистю до християнства, Лікіній повірив словам святого. Проте його очікування були обмануті: заволодівши ідолами, святий Феодор розбив їх на шматки і роздав жебракам. Так він осоромив суєтну віру в бездушних ідолів і буквально на уламках язичництва затвердив закони християнського милосердя. Святий Феодор був схоплений і підданий жорстоким і особливим тортурам. Їх свідком був раб святого Феодора, святий Уар, який ледь знаходив в собі сили описувати неймовірні муки свого господаря. Передчуваючи близьку смерть, святий Феодор уже звертав до Бога останні молитви, кажучи: "Господи, казав Ти мені раніше, Я є з тобою, нині ж нащо Ти залишив мене дивись, Господи, як звірі дивні терзають мене заради Тебе, проколені є зіниці очей моїх, плоть моя ранами розбита, уражається обличчя, трощаться зуби, єдині тільки голі кістки на хресті висять: Пом'яни мене, Господи, що зазнаю хрест зарадиТебе , залізо, і вогонь, і цвяхи прийняв за Тебе: інше ж прийми дух мій, вже бо відходжу від цього життя ". Однак Бог, що великою Своєю милістю, побажав, щоб кончина святого Феодора була так само плідна для його ближніх, як і все його життя: Він зцілив понівечене тіло святого і звів його з хреста, на якому той був залишений на всю ніч. Вранці царські вояки застали святого Феодора живим і неушкодженим, переконані на власні очі в безмежному могутність християнського Бога, вони тут же, недалеко від місця невдалої страти, прийняли святе Хрещення. Так святий Феодор з'явився, "як день Світлосяйний", для тих язичників, що перебували в темряві ідолопоклонства і просвітив їх душі "світлими променями свого страждання ". Не бажаючи уникнути мученицької смерті за Христа, святий Феодор добровільно віддав себе в руки Лікінія, зупинивши повсталий проти мучителів народ, що повірила в Христа, словами: "Перестаньте, улюблені Господь мій Ісус Христос, висячи на Хресті, утримував Ангелів, щоб вони не сотворили помсту роду людському ". Йдучи на страту, святий мученик одним словом відчиняв в'язничні двері і звільняв ув'язнених від уз. Люди, торкалися до його риз і чудом Божим оновленого тіла, миттєво зцілювалися від хвороб і звільнялися від бісів. За наказом царя святий Феодор був усічений мечем. Перед стратою він сказав Уару: "Не лінуйся записати день кончини моєї, а тіло моє поклади в Євхаїтах". Цими словами він просив щорічного поминання. Потім, сказавши "амінь", він схилив голову під меч. Це відбулося 8 лютого 319 року, в суботу, о третій годині дня.
Святий пророк Захарія СерповидецьПророк Захарія Серповидець з 12-ти малих пророків походив з коліна Левія, в книзі Неємії названий главою священицького роду. Він був з юнацького віку покликаний до пророчого служіння і став, за дивним словом церковного співу, "глядачем премирних видінь". Саме в книзі пророка Захарії містяться натхненні подробиці про пришестя Месії (6, 12), про останні дні земного життя Спасителя, про вхід Господній в Єрусалим на ослі молодому! (9, 9), про віддання Господа за 30 срібняків і покупку на них землі гончара (11, 12 - 13), про проколення ребра Спасителя (12, 10), про розсіяння апостолів з Гефсиманського саду (13, 7), про затемнення сонця під час хресних страждань Спасителя (14, 6 - 7). "Весь вишній світлістю просвічений", пророк Захарія "майбутнє бачив як теперішнє". Згідно з переданнями, цей "істинний богопроповідник" дожив до глибокої старості і був похований недалеко від Єрусалима, поруч зі своїм знаменитим сучасником і сподвижником пророком Огією. Своїм прозвання "Серповидець" Захарія зобов'язаний одному з колишніх йому одкровень, в якому він бачив летячий у повітрю сувій, зігнувшись у вигляді загрозливого серпа (5, 1-2).
Повну версію православного календаря на 2020 рік можна переглянути тут
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
21-02-2020, 09:00
0
1 456