4 Вт. Ап. Тимофія. Прмч. Анастасія. Прп. Макарія. Мчч. Мануїла, Георгія, Петра, Леонтія.
Святий апостол ТимофійСвятий апостол Тимофій походив з Лікаонського міста Лістри в Малій Азії. Він був навернений до Христа у 52 році святим апостолом Павлом (+ близько 67; пам'ять 29 червня). Коли апостоли Павло і Варнава відвідали вперше Лікаонські міста, апостол Павло в Лістрі зцілив кульгавого від народження, і багато жителів міста увірували в Христа, серед них був і майбутній апостол, юнак Тимофій, його мати Євника і бабця Лоїда (Дії 14,6 - 12; 2 Тим. 1, 5).
Насіння віри, посіяні апостолом Павлом в душі святого Тимофія, принесли рясний плід. Він став ревним учнем апостола, а згодом його невідступним супутником і співробітником у проповіді Євангелії. Апостол Павло любив святого Тимофія і називав його в Посланнях своїм полюбленим сином, з вдячністю згадуючи його вірність і відданість. Він писав Тимофію: "Ти ж пішов услід за мною наукою, поступовуванням, заміром, вірою, витривалістю, любов'ю, терпеливістю, переслідуваннями та стражданнями..." (2 Тим. 3, 10-11). У 65 році апостол Павло висвятив апостола Тимофія у єпископа Ефеської Церкви, якою святий Тимофій управляв 15 років. Святий апостол Павло, знаходячись в Римі у в'язниці і знаючи, що його чекає мученицький подвиг, викликав до себе вірного учня і друга апостола Тимофія на останнє побачення (2 Тим. 4, 9).
Святий Тимофій закінчив життя мучеництвом. У Ефесі язичники здійснювали свято на честь ідолів і носили їх по місту, супроводжуючи нечестивими обрядами і піснями. Святий єпископ Тимофій, турбуючись про Славу Божу, прагнув зупиняти і напоумлювати засліплених ідолопоклонництвом людей, проповідуючи їм справжню віру у Христа. Язичники в озлобленні кинулися на святого апостола, били його, тягнули по землі і, нарешті, побили каменями. Мученицьку смерть за Христа святий апостол Тимофій сприйняв в 80-му році. У IV столітті святі мощі апостола Тимофія були перенесені до Царгороду і покладені в храмі Святих Апостолів. Свята Церква вшановує святого Тимофія в числі 70-ти апостолів.
Преподобномученик Анастасій ПерсянинПреподобномученик Анастасій Персянин був сином персидського волхва Вава. У язичництві він носив ім'я Магундат і служив у військах персидського царя Хозроя II, який в звитяжній війні проти греків розграбував в 614 році святе місто Єрусалим і відвіз до Персії Животворчий Хрест Господній. Великі чудеса, що здійснювалися від Хреста Господнього, вражали персів. Серце юнака Магундата зажевріло бажанням дізнатися детально про велику святиню. Розпитуючи всіх про Святий Хрест, хлопець дізнався, що на ньому зазнав розп'яття Сам Господь для порятунку людей. Він ознайомився з істинами християнської віри в місті Халкидоні, де на деякий час зупинилися війська Хозроя, христився з ім'ям Анастасій, а потім прийняв чернецтво і провів сім років в чернечих подвигах і трудах в одному з Єрусалимських монастирів.
Читаючи про мученицькі подвиги, святий Анастасій зміцнювався в бажанні наслідувати їм. До цього його особливо спонукав таємничий сон, що був йому у Велику Суботу перед святом Воскресіння Христового. Заснувши після денних праць, він побачив світлого чоловіка, що подає йому золоту чашу, наповнену вином. із словами "візьми і пий". Випивши подану йому чашу, він відчув нез'ясовну насолоду. Це видіння святий Анастасій сприйняв як прогноз про свою мученицьку смерть. Він таємно пішов з монастиря в Кесарію Палестинську. Там його схопили як християнина і представили на суд. Правитель всіляко намагався схилити святого Анастасія до зречення від Христа, загрожуючи йому муками і смертю і обіцяючи почесті і земні блага. Але святий залишився непохитним. Тоді його піддали катуванням: били палицями, роздрібнили гомілки, підвішували за руки, прив'язавши до ніг важкий камінь, томили ув'язненням, виснажували важкою роботою у каменоломнях з іншими в'язнями.
Нарешті, управитель закликав святого Анастасія і зажадав сказати тільки одне слово: "Я не християнин", обіцяючи свободу. Святий мученик відповів: "Та не буде цього зі мною. Ні перед тобою, ні перед іншими я не відречуся від Господа мого ні явно, ані таємно, ані навіть уві сні, і ніхто ніколи не буде в силах мене чим-небудь примусити до цього ". Тоді, за наказом царя Хозроя, святого мученика Анастасія задушили (+ 628). Після смерті Хозроя мощі преподобномученика Анастасія були перенесені до Палестини, до Анастасієвої обителі.
Преподобний Макарій Жабинський, Білівський чудотворецьПреподобний Макарій Жабинський, Белівській чудотворець, народився у 1539 році. У юному віці він прийняв постриг з ім'ям Онуфрій і в 1585 році заснував Жабинську Введенську пустинь поблизу річки Оки, недалеко від міста Белів. У 1615 році пустинь була повністю спустошена польськими військами під начальством Лісовського. Повернувшись на попелище, преподобний почав відновлювати монастир. Він знову зібрав братію, і замість дерев'яного був побудований кам'яний храм на честь Введення Пресвятої Богородиці в храм, з дзвіницею над входом. Преподобний проводив життя в суворих чернечих подвигах, зазнаючи мороз, спеку, голод і спрагу, як про це записано було в монастирському синодику. Часто він віддалявся в лісову гущавину, де наодинці молився Богові. Одного разу, коли преподобний ішов лісовою стежиною, він почув слабкий стогін. Він озирнувся довкола і побачив поляка, що притулився до стовбура смереки, який в знемозі напівлежав. Поряд валялася його шабля. Він відстав від свого загону і заблукав у лісі. Ледве чутним голосом ворог, що можливо був грабіжником обителі, просив пити. Любов і співчуття взяли верх у преподобному. З молитвою до Господа він ударив палицею об землю, з якої забило прохолодне джерело, і напоїв вмираючого. Коли відновлений монастир окріпнув в зовнішньому і внутрішньому житті, святий Онуфрій залишив загальномонастирське життя і, доручивши братію надійному керівництву одного зі своїх учнів, прийняв схиму з ім'ям Макарій. Місцем своєї самоти він вибрав верхів'я протоки Жабинки - "криницю Жабинець", що бере свій початок від гирла протоки і знаходиться поблизу берега річки Оки.
Схимницькі подвиги преподобного Макарія були приховані не тільки від світу, але і від братії, що любила його. Він помер на 84-му році у 1623 році, на світанку, коли заспівали півні, і був похоронений 22 січня, на пам'ять апостола Тимофія, напроти воріт обителі, поблизу місця, де згодом була побудована церква його імені.
У Іконописному Оригіналі зберігся опис зовнішності преподобного останніх років життя: він був сивим, з невеликою бородою, поверх чернечих риз носив схиму. Шанування преподобного Макарія встановилося в кінці XVII - початку XVIII століття. Були написані його ікони; за переказами, мощі його спочивали відкрито, але вже у 1721 році їх приховали під спуд. У XVIII ст. обитель запустіла. Пам'ять про подвиги і чудеса преподобного Макарія настільки забулася, що, коли у 1816 році при спорудженні Миколаївської церкви були знайдені нетлінні мощі засновника обителі, після нього почали служити соборну панахиду. Відновлення пам'яті преподобного Макарія Белівського пов'язане з ім'ям ігумена Іони, який народився в день пам'яті преподобного Макарія, 22 січня, і почав свій чернечий шлях в Оптиній пустині недалеко від Жабинської обителі. З 1875 року ігумен Іона став настоятелем Жабинської пустині. Його прохання про відновлення пам'яті преподобного Макарія Жабинського було підкріплене клопотанням белівських жителів, через століття тих, що зберегли віру в святість догідника. 22 січня 1888 року після довгої перерви здійснилося урочисте вшановування пам'яті преподобного Макарія Жабинського. У 1889 році над місцем поховання святого був закладений храм його імені. Ігумен Іона, який жив у той час на спочинку в пустелі і діяльно брав участь в будівництві, вирішив разом з підрядчиком робіт відкрити святі мощі преподобного Макарія. Коли все було готове до виконання самочинного задуму, преподобний з'явився обом учасникам в сонному видінні і строго попередив їх, щоб вони не осмілювалися на не свої справи, бо інакше будуть покарані. Пам'ять про це явище благоговійно зберігалася серед ченців обителі. Преподобному була складена служба. Пам'ять преподобного Макарія Жабинського шанується, крім 22 січня, ще і 22 вересня.
Повну версію православного календаря на 2020 рік можна переглянути тут
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
4-02-2020, 09:00
0
2 754