Працівників не вистачає майже у половині чернівецьких дитсадків.
Зарплата низька, але підвищувати її поки що не планують, йдеться в публікації "МБ".
"Нещодавно вийшла з декрету на роботу в садочок, маю ставку, приблизно чотири тисячі гривень. Працювати складно, бо вихователів не вистачає, тому часто у групі замість двох вихователів я лише одна. Дітей багато. Не знаю, скільки ще протримаюся", – нарікає одна з виховательок дитячого садочка.
У дитячих садочках Чернівців не вистачає 72 вихователів. У ДНЗ №30, що на бульварі Героїв Крут, не вистачає сім вихователів, у ДНЗ №34 на вулиці Південно-Кільцевій – 5 ставок. Це садочки, які повністю заповнені дітьми.
На сайті управління освіти щомісяця оприлюднюють кількість вакансій у дошкільних навчальних закладах і щоразу ця кількість зростає. Якщо ще два місяці тому вакантними були майже 50 ставок вихователів, то у грудні їх кількість зросла.
В управлінні освіти не приховують, що ситуація з кадрами у дошкільних закладах критична. Не вистачає вихователів у половині садочків міста.
– Ситуація з кадрами у дитячих садочках лише погіршується. Причина цього, звісно, низька зарплата, – каже заступниця начальника управління освіти Ніна ВІТКОВСЬКА. – Відповідно до постанови уряду, педагогічним працівникам дошкільних закладів з 1 вересня підвищили зарплату на 10 відсотків. З 1 січня змінилася тарифна сітка, і її відкоригували ще на 9 відсотків. Та це дуже мало.
Якщо говорити про грошовий еквівалент, то у школі педагог-початківець, який не має стажу, отримує нарахування 5 тисяч гривень, а вихователь зі стажем та вищою категорією буде мати нарахування зарплати 6,5 тисяч гривень. Але у вихователів робота подекуди важче, ніж у вчителів, бо вони проводять не лише заняття, а й годують, одягають, спати вкладають. Наші вихователі заслуговують отримувати не менше восьми тисяч гривень. Але в останні роки відбувалося підвищення зарплати лише для педагогів шкіл. Сподівалися, що й до дошкільників дійде, але й досі цього немає.
Попередній уряд прийняв постанову, за якою з 1 січня для педагогічних працівників дошкільних закладів мало бути підвищення зарплати на 60 відсотків. Але, на жаль, на це коштів бюджетом не передбачено, і цю постанову призупинили. Тепер невідомо, буде підвищення чи ні. Це дуже прикро. Тому й маємо у дошкільних навчальних закладах багато вакантних місць.
У деяких садках вихователі працюють цілими днями. А бувають моменти, коли навіть нема ким замінити.
– Вихователі, які працюють цілими днями, отримують більше. Але це недобре, бо діток багато, групи переповнені. Для вихователя це і фізичне, й емоційне навантаження, – розповідає Ніна Вітковська. – Бувають такі моменти, що у групі нема ким замінити вихователя. На заміну йдуть або завідувач дитсадочка, або музичний керівник, або психолог, бо ж дітей не можна залишити самими.
Оплата ДНЗ здійснюється з місцевих бюджетів. Щоб підвищити зарплату працівникам дитячих садочків, мають бути кошти і рішення депутатів. Наразі немає ні одного, ні другого.
У міській раді про проблему зарплат у садочках знають. Кажуть, питання це завжди актуальне, але фінансових ресурсів для підвищення зарплат немає. Якщо підвищити зарплату вихователям дитячих садків на якихось 10%, то з міського бюджету потрібно виділити 12-15 мільйонів гривень, а якщо додати ще й помічників вихователів – то 20-25 мільйонів гривень.
– Будемо звертатися до фінансового управління міської ради, щоби хоч на 10 відсотків підвищили зарплату працівникам дитячих садків, – каже Ніна Пилипівна. – Якщо нічого не зміниться, то ситуація буде лише погіршуватися. Звісно, це проблема не лише нашого міста. Така проблема є по всій Україні, і її потрібно вирішувати на державному рівні. Щоправда, є міста, де вихователям дають доплати, наприклад, у Києві, Чернігові, Черкасах.
Основний контингент вихователів у садочках Чернівців – вихователі віком 40-50 років. Молодь є, але її дуже мало.
– Останні три роки керівники садочків самі приймають на роботу. Але якщо у попередні роки приходили люди, дізнавалися, де є вакантні місця, то цього літа в управлінні не було жодної людини, яка би цікавилася працевлаштуванням, – продовжує Ніна Пилипівна. – Тож ми раді будь-якому педпрацівнику, який би мав бажання працювати.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
11-01-2020, 21:10
0
15 270