У четвер, 19 грудня церква Святого Миколая Чудотворця УПЦ МП, що на вулиці Руській, урочисто відзначить 80-річчя з часу побудови храму. Вона – одна з архітектурних родзинок Чернівців, тут часто бувають туристи.
Ми зібрали найцікавіші факти про церкву із "покрученими" куполами. В Україні культової споруди подібної архітектури немає. Церва вражає ззовні, а ось всередині – звичний інтер’єр. Тут мало вікон, а по двох боках – два великі балкони.
Храм був зведений перед початком Другої Світової війни, збудований у неорумунському стилі та у румунський період на Буковині. Дах церкви викладений черепицею за малюнком народного орнамента.
Миколаївський храм завжди діяв. Кколи був закритий Святодухівський собор Миколаївська церква виконувала впродовж 30 років роль катедри. Саме тому цю церкву інколи називають собором Миколая Чудотворця, хоча це не собор.
Храм зодчі звели за зразком одного із шедеврів румунського середньовічного зодчества: православного Успенського собору у місті Куртя-де-Арджеш - місця поховання румунських королів. Цей собор входить у трійку кращих соборів Румунії. Він навіть зображений на банкноті номіналом один румунський лей.
Миколаївський собор почали будувати у 1927 році. До 1939 року будівництво завершили.
Румунський стиль – і у головному вході в Миколаївську церкву: ґанок з колонами та аркадою.
Коли у церкву заходять туристи, деякі екскурсоводи розповідають їм легенду про покручені куполи: мовляв, будівничі замурували там жінок, а куполи начебто від мук і болю покрутилися. Працівники храму завжди зауважують: це повна нісенітниця.
У час будівництва церкви тут працювало три архітектори: Пауль Хітзігратх, Вірджіл Іонеску та Андрій Іванов.. А хто є автором початкового проекту – невідомо.
Будівництво церкви починалося при митрополиті Нектарію Котларчуку, а завершувалося при митрополиті Віссаріоні Пую. Наскільки відомо, церква вже була змурована, куполи були готові і прямі. Але коли митрополит Віссаріон став єпископом (а його перша катедра була саме в румунському місті Куртя-де-Арджеш), то він захотів, щоб чернівецький храм був подібним до румунського. Наказав ті куполи знести, і збудувати покручені.
Миколаївська церква - єдина на всій Буковині, яка має ще напівпідвальне приміщення. Зараз там - храм преподобного Феодосія Чернігівського, а планувалося як усипальниця для буковинських єпископів. Але Друга Світова війна не дала змоги зреалізувати ці плани.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
18-12-2019, 22:00
0
15 962