RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » Піар-акції за гроші людей: як "Бюджет участі чернівчан" перетворився в передвиборчий інструмент

Піар-акції за гроші людей: як "Бюджет участі чернівчан" перетворився в передвиборчий інструмент

У Чернівецькій міськраді оголосили список проектів "Бюджету участі чернівчан".

Серед них – проєкти, які подали депутати і працівники мерії, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".



Майже два десятки ініціатив жителів міста, які набрали необхідну підтримку під час голосувань, може профінансувати міський бюджет. Щоправда, за щонайменше трьома із цих проєктів стоять депутати або чиновники міськради.

Чи справедливим є те, що посадовці та обранці, які наділені більшими важелями впливу, ніж пересічні жителі, беруть участь в цьому проєкті?

"Більше немає бажання брати в цьому участь"

Уявімо, що умовний депутат міськради подав власний проєкт будівництва, скажімо, дитячого майданчика на "Бюджет участі" – програму, яка передбачає фінансування з міського бюджету ініціатив мешканців. Обранець, заручившись підтримкою мешканців свого виборчого округу, за результатами голосування здобуває перемогу, і пізніше його проєкт реалізовують за гроші міста. Після цього депутат влаштовує піар-акцію – мовляв, завдяки мені цей майданчик збудували, а отже, агітую проголосувати за мене ще раз?

Положення про "Бюджет участі" наразі не передбачає заборони депутатам і чиновникам брати участь у цій програмі. Отже, такий "умовний депутат" нічого не порушує.

Та чи справедливо це, адже обранці чи посадовці міськради мають значно більше важелів впливу на ухвалення рішень, які передбачають виділення грошей із бюджету.

Нещодавно з цього приводу у соцмережі зробила заяву активістка Наталія Гусак:

"…мені не зрозуміло, чому вони, такі впливові і сильні, пішли змагатися поруч з простими людьми і не дали їм шансу використати цей інструмент виключно для того, щоб почути їхню думку. Багато було думок щодо того, що в нас влада не розуміє цей інструмент як бесіду з населенням, а вона це розуміє як "гру": от ми дали, а вони хай пограються в демократію".



"Цього року ми побачили, що і депутати, і члени виконкому подавали свої проєкти на "Бюджет участі", коли на експертній раді нам кажуть: "Хто ви взагалі такі? Ми на виконкомі будемо вирішувати, які проєкти будемо реалізовувати", – зауважила вона.

Активістка додала, що після цьогорічних "розбірок" у міськраді вона більше не має бажання брати участь у "Бюджеті участі".

Міський голова Олексій Каспрук погоджується, що участь у цій програмі чиновників і депутатів є не зовсім правильною, і вважає, що цю проблему можна вирішити шляхом внесення змін до положення про "Бюджет участі". Проте, чи підтримає ці зміни міськрада, яка завжди виступає проти Каспрука, невідомо.

"Цей проєкт – для громадян. Депутати, члени і членкині виконавчого комітету, секретарі виконкому міськради та всі інші мають безліч інших можливостей впливати на прийняття рішень у бюджетному фінансуванні", – сказав мер у коментарі "МБ".

"Цей механізм має вирішуватись після розгляду експертною групою пропозицій. На жаль, ці положення приймає виконавчий комітет, міська рада. Треба змінювати голосування. Вже на сесії я пропонував, щоб голосування відбувалося шляхом цифрового підпису або ID-картки, щоб була більш конкретна прив’язка до чернівчан. Будемо намагатись зробити систему голосування більш жорсткою", – сказав Олексій Каспрук.

Чіткіше прописати правила голосування

Автором одного з проєктів, який, найімовірніше, цього року отримає фінансування, є секретарка виконавчого комітету Антоніна Бабюк. Вона погоджується із твердженням про те, що "Бюджет участі" можуть використовувати у своїх політичних цілях депутати й посадовці міськради, проте вважає, що ніхто не застрахований від таких ризиків навіть у разі внесення змін до положення про цей проєкт.

"Те, що вплив мають чи не мають чиновники і депутати, я не можу сказати точно. Тому що рішення приймає не одна людина. Його приймає експертна рада. До неї входять і чиновники, і громадські активісти. Дуже багато людей, які ставляться до цього відповідально. Є і автори проєктів із громадських активістів, які входять до експертної ради… Тобто говорити про те, що хтось приймає якісь більші, а хтось менші рішення – не можна. Хоча, думаю, останній приклад довів, що змінювати положення потрібно для того, щоб визначитись більш чітко", – сказала А. Бабюк у коментарі "МБ".

"Знаю дуже багатьох людей, які пишуть проєкти, але автором роблять зовсім іншу людину. Скажіть, це щось змінює? Абсолютно ні. Тому тут справа не в тому, хто автор. Вносити зміни до положення потрібно щодо того, як проходить голосування. Щоби більш чітко були прописані правила голосування. Хтось говорить про те, що треба тільки в електронному вигляді голосувати, а я, наприклад, знаю багатьох чернівчан, котрі йшли голосувати, але не могли скористатися електронним способом голосування: то сайт "зависав", то ще щось", – додала секретарка виконкому.

Які проєкти "Бюджету участі" планують профінансувати

"Місто, яке варто любити" (авторка Антоніна Ясінська) – 2 994 694 грн.

Сучасний спортивний майданчик в ЗОШ №24 "За здорове майбутнє" (автор Олег Гуцул) – 2 804 940 грн.

"Проспект дитячих мрій" – ЗА Чернівці! (авторка Наталія Фрунзе) – 697 800 грн.

Спортивний майданчик "CROSSFIT_ZONE" у м.Чернівці (автор Олег Бурега) – 616 000 грн.

Спортивно-ігровий майданчик "Дитячі мрії. Здорові діти – щасливе майбутнє" (авторка Світлана Круць) – 638 140 грн.

ЕкоПроспект (автор Олег Чорний) – 699 153 грн.

Дитячий спортивний майданчик Кармелюка 116 (авторка Любов Величко) – 697 649 грн.

Сквер "Затишний дворик" (авторка Світлана Калашнікова) – 698 201 грн.

Чисте довкілля – чисте сумління! (авторка Антоніна Бабюк) – 699 153 грн.

Облаштування вуличного спортивно-ігрового майданчика на вул. Рівненській, 10 (авторка Ольга Дмитрюк) – 695 000 грн.

Сучасний дитячий майданчик на Авангардній, 47 (авторка Тетяна Базь) – 619 087 грн.

Благоустрій подвір’я Чернівецької ЗОШ № 24 (авторка Уляна Легусова) – 699 999 грн.

Перший шкільний коворкінг (авторка Оксана Ковальчук) – 699 903 грн.

Мистецька зала – осередок культурного життя чернівчан (авторка Алла Матейчук) – 691 867 грн.

Кабінет біології – творча лабораторія сучасності (авторка Наталія Сарапіонова) – 699 999 грн.

Сучасні майданчики дітям. "Маленька подорож в дитинство" (авторка Марина Харюк) – 694 957 грн.

Акустичне обладнання у Чернівецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №2 ім. Ю. Федьковича (авторка Оксана Покальська) – 653 458 грн.

Розгляд цього проєкту рішення очікується на черговому засіданні виконавчого комітету Чернівецької міськради 10 грудня 2019 року.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Микола Кобилюк
8-12-2019, 13:36
Коментарів 0 Переглядів 2 901


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.