Невідома Буковина: чому будівництво Резиденції митрополитів відкладали на 60 років

Новини Чернівців / Невідома Буковина
5 581
0
Невідома Буковина: чому будівництво Резиденції митрополитів відкладали на 60 років

Імператор Франц Йосиф, за якого в Чернівцях з’явилося чимало архітектурних шедеврів і з легкої руки якого у 1875 році в нашому місті заснували університет, стверджував: "Сила і велич держави в її культурі".

Однак рішення про будівництво єпископської резиденції у Чернівцях за кошти Православного релігійного фонду було прийнято ще 1803 року. Підготовчі роботи тривали 60 років.



Передумовою будівництва Резиденції стало створення Чернівецько-Буковинської єпархії. Єпископи не мали у Чернівцях власного житла і змушені були винаймати приватні помешкання. Скажімо, у 1845 році владика Євген Гакман мешкав спершу на вулиці Панській у домі єврея Гербла, згодом – у будинку барона Йоганна фон Мустяци.

Бездіяльність місцевого керівництва змусила єпископа Євгена Гакмана звернутися до Міністерства культів Австрії. Це був крик душі: "…Досить образливим і принизливим є той факт, що зміна кожні чотири роки місця проживання призводить до того, що я змушений безсило спостерігати, як виставляють напоказ публіці навіть мої особисті речі, немов єпископ – це шинкар. Через часті зміни місця проживання я відчуваю сором і приниження, це створює незручності та є досить неприємним…Тому звертаюся до Вас, Високоповажне Міністерство, з проханням прийняти відповідні заходи і розпочати будівництво вже цього року". Та ще тривалий період його прохання залишалися без відповідної реакції.

Нарешті, у 1860 році, імператор Франц Йосиф І видав розпорядження про спорудження єпископської резиденції з теологічною семінарією і приміщенням для священиків за кошти Православного фонду. Майже три роки тривали перемовини щодо придбання додаткових земельних ділянок, затвердження проєктної документації і регламенту будівництва.

Розробку проєкту єпископської резиденції доручили молодому талановитому архітекторові Йозефу Главці. Він прибув до Чернівців і ретельно обстежив земельну ділянку.

На художню трактовку фасадів Резиденції у візантійському та неомавританському стилях значною мірою вплинули споруди Будапештської синагоги і Троїцької церкви у Відні. Елементи парадного вестибюлю і Синодальної (Мармурової) церкви подібні до парадної зали військового музею Віденського Арсеналу. Цегляна кладка, декоративні вставки з теракоти і майоліки, яскрава поліхромна черепиця на дахах – ці елементи використані архітектором у власній інтерпретації.

Проєкт Главки погодили з єпископом Євгеном Гакманом і Буковинським крайовим президентом Венцелем фон Мартіном. Його затвердили Міністерство культів Австрії та імператор Франц Йосиф.

За попереднім кошторисом, вартість будівництва складала 721 521 флорин 8 крейцерів австрійською валютою. Оплату витрат повинні були здійснювати лише з доходів Православного релігійного фонду Буковини. Визначили термін будівництва – 10 років.

Авторові проєкту Йозефу Главці доручили також здійснювати керівництво процесом спорудження грандіозного комплексу. Його гонорар склав три відсотки від сукупної річної суми витрат на будівництво.

Робочою датою початку будівельних робіт вважають 10 грудня 1863 року, коли будівельний майданчик передали безпосереднім виконавцям проєкту.

Його освячення за участі кліриків і високопосадовців здійснив 13 квітня 1864 року вікарій єпископства Буковина, архімандрит Теофіл Бенделла.

Восьмого липня владика Євген Гакман заклав "угольний" камінь у фундамент Домової церкви Святого Іоанна Сучавського. Саме цей факт ознаменував початок спорудження комплексу митрополичої Резиденції у Чернівцях.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

18:37
Військові знову активно замовляють будівництво фортифікацій
18:30
Розумне електроопалення: як налаштувати систему для максимальної ефективності*
реклама
18:17
Шахраї зламують акаунти в Instagram за допомогою образливих коментарів російською
17:59
Ці сім продуктів покращують пам'ять та роботу мозку: мають бути на тарілці
17:42
Шахи: на Буковині відбувся VIII Меморіал Миколи Копаєва
17:36
У парк Шевченка призначили нового директора
17:19
«Він любив свою країну і робив усе для її перемоги»: історія загиблого Героя Івана Лунева
17:00
Вибираємо мінітрактор: на що звернути увагу перед покупкою*
реклама

Колонка

Читають Коментують
У Чернівцях під час ремонтних робіт у кав’ярні виявили автентичний фасад
20 061
На зупинку на Калинівському ринку витратять майже три мільйони
4 857
30 березня: церковне свято сьогодні, особливі прикмети дня і чого не можна робити
4 381
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
4 327
Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
4 058
У Чернівцях відбувся всеукраїнський освітянський форум
3 982
У Покровську загинув військовослужбовець Чернівецького обласного ТЦК
3 694
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
3 545
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
2 454
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
2 111

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм