У Чернівцях видали "Ілюстровану історію Буковини" Мирона Кордуби.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua
Ця історія Буковини відомого педагога та громадського діяча Мирона Кордуби побачила світ у 1906 році. Тоді її навіть рекомендували, як підручник для українських шкіл. Книжку вперше презентували для учнів Чернівецької гімназії №4 та учнів-призерів олімпіад з історії України.
У 2019 році книжка побачила світ у видавництві "Букрек". На початку подана обкладинка книжки 1906 року. У новому виданні на обкладинці книжки помістили портрет Мирона Кордуби. Видавці кажуть, люди в основному знають, що у Чернівцях є вулиця Мирона Кордуби, а ось про нього самого знають мало.
Упорядник перевиданої "Ілюстрованої історії Буковини" доктор юридичних наук, начальник відділу інвестицій та міжнародних зв’язків Чернівецької міської ради Сергій Нежурбіда каже, що так, у книзі не багато ілюстрацій. Але на той момент, 1906 рік, книжка вважалася ілюстрованою. Тому назву зберегли ідентичною.
"Зараз прийнято вважати, якщо є слово "ілюстрована", то вся книжка має бути в ілюстраціях, - каже Сергій Нежурбіда. – Книжка невелика, трішки більше ста сторінок. Ми також додали наприкінці ще кілька фото з Мироном Кордубою. У ті роки, коли книжка вийшла, вона була високо оцінена. Загалом Мирон Кордуба – багатогранна особистість: іпедагог-історик, публіцист, громадський діяч. Я не історик, а юрист, але досліджую історію права на Буковині. І мені до рук потрапила "Ілюстрована історія Буковини" Мирона Кордуби 1906 року. Праця дуже сподобалася, і я дав собі слово, зробити все для того, аби вона була перевидана".
Видання книги вдалося повністю профінансувати коштом програми підтримки книговидання Чернівецької ОДА. Книжка більше ста років тому була написана старою українською мовою. Сучасному читачеві її було б важко осилити.
"Текст осучаснила кандидат філологічних наук Оксана Колодій, - додає упорядник. - Перший наклад книжки – 500 екземплярів. Але до мене вже звертається багато людей, вона зацікавлює буковинців, тому не виключено, що тираж ще додруковуватиметься. В основному книга розрахована на учнів та студентів, бо Кордуба був педагогом. Але тут багато цікаво і нового знайдуть для себе і дорослі", - додає пан Сергій
Історія, подана у книжці, поділена на три доби: "Буковина до заснування Молдавської держави", "Буковина як частина Молдавії" та "Буковина під зверхністю Австро-Угорщини".
В Чернівцях є копії цієї книжки. Оригінал, як і всі документи Мирона Кордуби, зберігаються в архіві у Львові. Там історик жив в останні роки, помер і там похований.
"Мирон Кордуба не був буковинцем, - зауважує Нежурбіда. – Він з Тернопільщини. І як кажуть джерела, у 1900 році з Відня приїжджає до Чернівців. Тут він одружився, тут народилися його діти. І до 1918 року Кордуба тут працював. Саме цього року він брав учать у знаменній події – Буковинському віче. А коли Буковина опинилася під Румунією, виїхав до Львова. Кордуба заснував багато товариств, в тому числі історичне товариство у Чернівцях", - розповідає Сергій Нежурбіда.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
6-11-2019, 16:59
0
1 746