Коли серце «вистрибує» з грудей

Новини Чернівців / новини
15 184
0
Коли серце «вистрибує» з грудей

Аритмію діагностують у дедалі більшої кількості пацієнтів. Як її лікувати та чи можна запобігти, розповів професор–кардіолог Віктор Тащук.

"Загалом під аритмією розуміють ряд порушень діяльності серця, пов’язаних з розладом ритмічності, послідовності та сили скорочень серцевого м’яза, – пояснює професор В.Тащук. – Тобто це не лише коли серцебиття надто швидке (пульс понад 90 ударів за хвилину) чи надто повільне (менше 60). Механізми виникнення цих збоїв дуже складні, а сам діагноз один з найнебезпечніших. Тому аритмія, образно кажучи, – це мінне поле. Хочу наголосити: потрібно дуже серйозно ставитися до неї і обов’язково дотримувати рекомендацій кардіолога".



Чому виникають аритмії?

"Зважаючи на велику кількість різновидів аритмії, причин може бути безліч. Є сотні хвороб, які супроводжуються аритмією: запальні захворювання, особливо міокардити (запалення серця); ішемія; ендокринні хвороби тощо".

У дітей вона також буває?

"Так, на те є свої причини. З віком вони змінюються. Якщо, скажімо, у молоді аритмію часто провокують захворювання щитоподібної залози, то у старших людей – захворювання серця, особливо кардіосклероз. При кардіосклерозі у структурі серцевого м’яза з віком виникають склеротичні елементи. Тобто здорові ділянки серця заміняються гніздами сполучної склеротичної тканини, яка скорочуватися не здатна. Зрозуміло, що це призводить до збою в серцевому ритмі".

Які обстеження дозволяють діагностувати аритмію?


"Кардіограма гарантовано покаже аритмію. Єдина проблема кардіограми – зняти її в момент аритмічної атаки. Бо якщо ви мали аритмічну атаку годину тому, а зняли ЕКГ зараз, то ви будете вважати, що у вас немає аритмії. Для цього запис електрокардіограми ведеться безперервно упродовж усієї доби. Приладами для нього наша область забезпечена".

Чому небезпечно не лікувати аритмію?

"Є доброякісні і злоякісні аритмії. Якщо злоякісні не лікувати – це біда. Доброякісні бувають, скажімо, на фоні кардіосклерозу. І може бути така ситуація, що в умовах доброякісної аритмії лікар зробить вибір на користь метаболічної терапії, відповідного способу життя і не призначатиме антиаритмічний препарат, бо його шкода може бути більшою, ніж користь. В іншій ситуації лікар скаже, що жодних трав – лише передбачені рецептом препарати. При цьому є 12 різновидів антиаритміків. І чим краще підібраний препарат чи їх комбінації, тим якісніше лікування"

Чим може обернутися важка аритмія, якщо її не лікувати?

"Можливий напад аритмії – це коли хворий відчуває, що серце збилося раптово. По-науковому, це екстрасистола, тобто передчасне скорочення шлуночка або передсердя. Воно може запустити такий процес, коли серце скорочується, але адекватного викиду крові нема. Що далі? Гіпоксія (нестача кисню), втрата свідомості і можлива втрата людини. Хворий вмирає менш ніж за годину! Це раптова аритмічна смерть. Раптова коронарна смерть, для порівняння, – до шести годин".

Яку можна надати першу допомогу в такому випадку?

"Раніше казали так: вдарити по грудях і робити непрямий масаж серця. Зараз рекомендації такі: вдарити по грудях тільки тоді, якщо у вас, по-перше, є докази, що це аритмія. І, по-друге, якщо у вас немає дефібрилятора – апарата для екстреної допомоги при раптовому важкому порушенні ритму серця. Чому ми тепер боїмося удару по грудях? Тому що навіть у непритомної людини ще може працювати частковий механізм підтримки серцевого ритму. А коли ви вдарили і його перервали – отримали зупинку всього. Тому безпечною і правильною поведінкою є непрямий масаж серця зі швидкістю 100 качань на хвилину (30 качань на два вдихи, тривалість штучного вдиху – не більше однієї секунди)".

Як запобігти аритмії? Чи можна використовувати рецепти народної медицини?

"Народні рецепти не можу рекомендувати, бо вони не мають доказової бази. Навіть вживання популярних препаратів з магнієм та калієм без рекомендації лікаря не раджу, бо надлишок того ж калію в організмі провокує аритмію. Раптова серцева смерть – це в більшості випадків наслідок аритмії. Порадити можна хіба що дотримуватися загальних правил здорового способу життя і вчасно проходити обстеження".

Важливо!


Пацієнтам з аритмією професор Віктор Тащук радить дотримуватися таких порад.
-Не існує безпечного алкоголю для аритмій. Алкоголь у будь-якій дозі, навіть у ліках, де він є основою розчинника, може спровокувати аритмогенез.

-Пацієнтам з аритмією протипоказані будь-які стимулятори, навіть міцні кава чи чай.

-Навіть від спеки серце здатне, як кажуть пацієнти, збитися з ритму. Тому так важливо в спекотну погоду не стояти на відкритому сонці, не працювати на городі тощо.

-Хворий з аритмією має обов’язково пам’ятати, що раз на рік йому слід зробити ехокардіографію (ультразвукове дослідження серця та магістральних судин), раз на рік – хотлерівський моніторинг і робити кардіограму за потреби.

-Є багато різновидів порушень ритму, які мають свої відмінні способи лікування. Тому препарати від аритмії призначаються тільки індивідуально.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

10:20
Мобілізація в Україні: чому патрульні працюють у групі з ТЦК
10:00
Удруге за 2025 рік РФ не завдала масованого удару дронами по Україні
09:40
Відсьогодні у Чернівцях завершується опалювальний сезон
09:20
"Наш бус повністю знищений": волонтери з Чернівців, які потрапили під ракетний обстріл у Кривому Розі потребують допомоги
08:59
За добу відбулося понад 200 боїв: Генштаб розповів, де ворог атакує найбільше
08:48
У Чернівцях на декількох вулицях не буде води: перелік
08:39
Скільки ракетоносіїв РФ перебуває в Чорному морі: відповідь ВМС
08:21
Втрати РФ у війні зросли: за минулу добу ЗСУ знешкодили ще 1 540 окупантів

Колонка

Читають Коментують
У Чернівцях під час ремонтних робіт у кав’ярні виявили автентичний фасад
21 765
На зупинку на Калинівському ринку витратять майже три мільйони
8 283
"Не цінуємо своїх": мандрівниця розкритикувала захват візитом ведучого Комарова на Буковину
6 714
У лісах Буковини вже з'являються делікатесні гриби, але їх легко переплутати із отруйними
5 836
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
4 803
У Покровську загинув військовослужбовець Чернівецького обласного ТЦК
4 683
Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
4 352
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
3 719
Спланували цілу спецоперацію, але вона зірвалася: на Буковині прикордонники затримали чоловіків, які тікали до Румунії
3 476
Ґвалтував дочку: на Буковині засудили педофіла
3 328

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм