У Чернівцях, в залі обласної філармонії, відбувся концерт "Ціна Незалежності. Симфонія, написана в радянському концтаборі". "Симфонію e-moll” Бориса Кудрика, яка вперше прозвучала в Україні.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua.
На жаль, зал філармонії був заповнений наполовину, кілька перших рядів взагалі були порожніми... Чернівецький академічний симфонічний оркестр під керівництвом і диригуванням Йосипа Созанського серйозно готувався до цієї прем’єри. Йосип Созанський розшифрував ноти із табірних листків і набрав їх.
Симфонію спеціально готували до Дня Незалежності України, аби нагадати українцям, якою ціною здобувалася наша незалежність.
Після концерту глядачі могли подивитися на табірний зошит із нотами.
Перед концертом ведучий розповів глядачам про Бориса Кудрика, були показані фотослайди. А також про саму симфонію і про що вона, як композитор її писав. Ця музика не випадково прозвучала у другий фестивальний день Євсевія Мандичевського, адже Борис Кудрик був учнем Мандичевського у Відні. Кудрик належав до Львівської плеяди композиторів.
Борис Кудрик, на жаль, не повернувся в Україну. Він помер у Мордовських таборах у 1952 році. І аж тепер до глядачів дійшла його симфонія, привезену до України композитором Василем Барвінським, який відбував покарання разом із Кудриком.
"Симфонію e-moll” композитор написав у У 1951 році, у концтаборі Дубравлаг (ст. Потьма) Мордовської АРСР. Твір пронизаний любов’ю і тугою до України. Твір Йосипу Созанському передала його колишня викладачка з Львівської консерваторії Лілія Назар, яка бувала у родині Барвінських.
Зошит з нотами Кудрик зробив власноруч, обкладинка, певно, із ящикового картону. Зошит перешитий чорною ниткою.
center]
[/center]
Симфонія складається із 4-х частин. Композитор у цьому творі наче посилає свої думки в Україну. Тут і сильний жаль, і прощання… Музика розповідає, як люди покидають Україну, як сумують у далекі Мордовій. У другій частині твору композитор наче потрапляє додому в неділю до храму на службу Божу. А опісля знову – холодна дійсність. Твір завершується запевненням, що Україну не здолати.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.