27 червня
Прор. Єлисея. Свт. Мефодія, патр. Царгородського.Святий пророк ЄлисейСвятий пророк Єлисей жив у IX столітті до Різдва Христового, був родом із селища Авелмаум, поблизу Йордану. За Господнім наказом був покликаний до пророчого служіння святим пророком Божим Іллею (пам'ять 20 липня/2 серпня).
Коли настав час взяття святого пророка Іллі на Небо, він сказав Єлисея: "Проси, що зробити тобі, поки я буду взятий від тебе". Єлисей сміливо попросив для справи Божого сугубу благодать: "Дух, що в тобі, нехай буде на мені подвійно". Пророк Ілля сказав: "Важко ти просиш; якщо побачиш як я буду взятий від тебе, то буде тобі так, а якщо не побачиш, не буде" (4 Цар. 2, 9 - 10). Коли вони йшли по дорозі і розмовляли, з'явилися вогненна колісниця і коні, і розлучили їх обох. Єлисей вигукнув: "Батько мій, батьку мій, колісниця Ізраїля і кіннота його!" (4 Цар. 2, 12). Піднявши що впала з неба милоть (плащ) свого вчителя, Єлисей отримав силу і пророчий дар Іллі. Пророче служіння він проходив більше 65 років, при шести ізраїльських царів (від Ахаза до Йоаша). "А за днів свої не тремтів перед князем, і ніхто не переміг його" (Сир. 48, 13). Святий пророк творив численні чудеса. Розділив води Йордану, ударивши по ним плащем пророка Ілії; зробив придатною для пиття воду Ієрихонської джерела; позбавив бідну вдову від голодної смерті чудесним множенням масла в посудині. Жінка-соманитянка , яка зробила пророку гостинність була зраділа народженням сина за його молитвою, коли ж дитина померла, то був оживлена пророком. Сирійський воєначальник Нааман був видужав від прокази, а слуга пророка Гехазі вражений нею за те, що послухався пророка і таємно від нього взяв гроші від Неємана. Єлисей передбачив ізраїльському царю Йоаша перемогу над ворогами і силою своєї молитви зробив багато інших чудес. Помер святий пророк Єлисей у глибокій старості в Самарії. "І за життя свого здійснював він чудеса, і по смерті були дивні діла його" (Сир. 48, 15). Через рік після його смерті покійний, кинутий в печеру, де лежали його останки, воскрес від дотику до його кісток. Пророк Єлисей, так само як і його вчитель, святий пророк Ілля, не залишив після себе книг, їх проповідь була тільки усною. Ісус, син Сираха, написав похвалу обом великим пророкам (Сир. 48, 1 - 15).
Святитель Мефодій, патріарх КонстантинопольськийСвятитель Мефодій, Патріарх Константинопольський, народився в Сицилії, у заможній родині. За покликанням Божим, ще в молодості, пішов у монастир на острові Хіос і оновив його на свої кошти. У царювання іконоборця Лева Вірменина (813 - 820) святий Мефодій обіймав високу посаду апокрисіарія при святішому Патріарсі Никифорі (пам'ять 2 червня). Був посланий патріархом в Рим з дорученням до папи і затримався там. У цей час Лев Вірменин усунув святителя Никифора з престолу і звів на нього іконоборця Феодота Меліссинского, на прізвище Касситер (815 - 822).
Після смерті Лева Вірменина святий Мефодій повернувся і в сані пресвітера невтомно боровся проти іконоборчої єресі. Імператор Михаїл Косноязичний (820 - 829) спочатку показував себе милостивим і звільнив багатьох в'язнів його попередника за шанування ікон, але згодом сам відновив гоніння на Православ'я. Святий Мефодій був кинутий до темниці в Акриті. Після смерті Михаїла Недорікуватого зацарював його син Феофіл (829 - 842), також іконоборець. Більш освічений, аніж його батько, він звільнив святого Мефодія, як людину вчену, чудово обізнану в справах не тільки церковних, а й цивільних. Отримавши свободу, святий Мефодій відновив боротьбу з єретиками; імператор деякий час терпів.
Після поразки у війні проти арабів Феофіл вилив весь свій гнів на святого Мефодія, дорікаючи, що Бог покарав його за те, що він наблизив до себе "ідолопоклонника" (так називали іконоборці шанувальників святих ікон). Святий Мефодій заперечив, що Господь розгнівався на нього за наругу над Своєю святою іконою. Святого віддали на катування, йому завдали безліч ударів по щоках, від чого щелепа його була роздроблена. На його обличчі залишився потворний шрам. Святий Мефодій був засланий на острів Антигон і разом з двома розбійниками заточений у глибокій печері. У похмурій темниці, куди не проникало сонячне світло, святий Мефодій поневірявся 7 років до смерті імператора Феофіла.
У той час, вигнані в ув'язнення святі ченці-сповідники Феодор і Феофан Начертані (пам'ять 27 грудня) послали святому Мефодію привітання у віршах, в'язень теж відповів віршованим вітанням.
Після смерті Феофіла зацарював його син Михаїл III (842 - 867), але зважаючи на його малоліття Візантійською імперією правила його мати, блаженна цариця Феодора, шанувальниця ікон.
Імператриця намагалася знищити іконоборчу єресь, повеліла звільнити ув'язнених за шанування ікон сповідників. Єретик Анній, що обіймав патріарший престол, був вигнаний, патріархом було обрано святого Мефодія. У Константинополі був скликаний Помісний Собор під головуванням святого Мефодія (842). Собор відновив вшанування ікон і постановив щорічно святкувати перемогу Торжества Православ'я. Складений святим Мефодієм "Чин православ'я" звершується в першу неділю Великого посту.
Прагнучи підірвати авторитет святого Мефодія, любов і повагу до нього пастви, єретики обмовили його в порушенні цнотливості. Наклеп було викрито, і вороги святителя осоромлені. Останні роки життя святителя пройшли мирно, він багато працював, мудро керував Церквою і своєю паствою, відновлював зруйновані єретиками храми, збирав мощі святих, знищені іконоборцями, переніс мощі патріарха Никифора з місця його ув'язнення в Константинополь. Помер святитель Мефодій у 846 році. Святий Мефодій був духовно близький з преподобним Іоаникієм (пам'ять 17 листопада), який передбачив йому патріаршество і час смерті. Окрім "Чину православ'я", Святитель склав також правила для тих навертаються до віри, три чини шлюбів, кілька пастирських повчань і церковних співів.
Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тутЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
27-06-2019, 09:00
0
1 237