22 травня
Прор. Ісаї. Мч. Христофора. Перенес. мощів свт. Миколи чудотворця в м. Барі. Половина до П'ятидесятниці.
Пророка ІсаїОдин з чотирьох великих пророків - святий Ісая - жив за 700 років до Різдва Христового. На пророче служіння він був покликаний Богом під час правління в Іудеї царя Озії.
За ясність пророцтв про народження, життя і особливо стражданні та воскресіння Ісуса Христа з мертвих Ісаю називають ще "старозавітним євангелістом". Служіння пророка тривало понад шістдесят років і охопило періоди правління чотирьох іудейських царів.
Своє життя він закінчив мученицькою смертю: за наказом царя Манасії святого пророка перепиляли дерев`яною пилкою. Згодом при імператорі Феодосії Другому останки Ісаї були перенесені до Константинополя. Нині частина мощей пророка зберігається на Афоні в Хілендарському монастирі.
Мученика ХристофораПро святого мученика Христофора святий Амвросій свідчить, що до сорока восьми тисяч людей з еллінського ідолопоклоніння до Христа Бога навернув чудами своїми. Палицю-бо свою суху застромив у землю — проросла вона, і коли двомстам воїнів, що прийшли його взяти, забракло в дорозі хліба, — молитвою його примножив, їх же і навернув, привів до хрещення і до мучеництва за Христа. Двох блудниць, що прийшли до нього звабити його, цноти і святої віри навчив і до вінця мученичого наставив. Вогнем же великим на дошці залізній палений був — цілий і живий, благодаттю Христовою, виявився. Тоді стрілами цілий день воїни в нього стріляли — неушкоджений залишився. Стріли-бо від тіла його, наче від стовпа кам'яного, відскакували, з них же одна, відскочивши, стрільця свого в око вдарила і вибила його. Той же, взявши із землі кров мученикову, із землею змішану, до проколеного свого ока приклав — і зразу зцілилося око, і прозрів ясно. Це Амвросій святий написав про святого мученика Христофора. Инше ж про нього дивись у Пролозі.
День пам’яті перенесення мощей святого Миколая Чудотворця з Мир Лікійських у БаріУ XI столітті мусульмани намірялися знищити мощі святителя Миколая, але християни вирішили врятувати їх і привезли раку з мощами святого з Мир Лікійських у Барі.
Cвято зародилося на Заході, але прижилося в церковному календарі східних слов’ян, куди було внесено митрополитом Єфремом. 22 травня Православна Церква вшановує день пам’яті перенесення мощей святого Миколая Чудотворця з Лікії до італійського міста Барі. У XI столітті мусульмани намірялися знищити мощі святителя Миколая.
З благословення самого святителя, який з’явився пресвітеру цього міста, містяни перевезли раку з мощами в місто Барі. Мощі великого Божого угодника розмістили в церкві св. Іоанна Предтечі. Нині мощі Миколая Чудотворця зберігаються в Барі в базиліці Сан Сабіно.
Вперше святкування перенесення мощей святителя Миколая було встановлене папою Урбаном II у XI столітті. Cвято зародилося на Заході, але прижилося в церковному календарі східних слов’ян, куди було внесено митрополитом Єфремом наприкінці XI ст.
У Київській державі свято перенесення мощей святителя Миколая з міста Міри до Барі встановлене за часів Київського митрополита Іоанна ІІ і Київського князя Всеволода. У народі цей день має назву Миколи Весняного або Теплого. У побуті святого вважають покровителем тварин та хліборобів.
Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тутЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
22-05-2019, 09:00
0
1 185