24 квітня
Юдина зрада Ісуса Христа. Сщмч. Антипи. Прпп. Якова, Фарнуфія та Івана.
Юдина зрада Ісуса ХристаВ середу Страсного тижня згадуються дві події: зрада Юдою Господа Ісуса Христа та помазання Його миром.
Ніч на середу Спаситель провів у Віфанії (Мф. 26:6-17). Тут у домі Симона прокаженого в той час, коли на раді первосвящеників, книжників і старійшин було вже вирішено взяти Ісуса Христа хитрістю і вбити Його, - якась жінка, грішниця, вилила дорогоцінне миро на голову Спасителя. Учні Його шкодували про трату мира, вони говорили: що можна його було, продати більше ніж за триста динаріїв і роздати убогим. Христос не тільки відпускає гріхи жінці, але й пояснює учням, що цим вона підготувала Його тіло до погребіння, а також, що її вчинок буде відомий усюди, де буде проповідуване Євангеліє. Тоді ж, на відміну від безкорисливого вчинку грішниці, народжується в невдячній душі Юди, одного з дванадцяти учнів Спасителя, злочинний намір зрадити свого Вчителя. Тому на церковній службі оспівується і прославляється ця невідома жінка-грішниця і засуджується грошолюбство та зрада Юди.
"Грішниця принесла до ніг Христових голову свою, - говорить святитель Золотоустий, - Юда простяг руки до беззаконних; та шукала відпущення гріхів, а цей узяти срібники. Грішниця принесла миро для помазання Господа: учень згоджувався з беззаконними, вона раділа, витрачаючи миро дорогоцінне: цей піклувався продати Неоціненного; вона Владику пізнавала, а цей від Владики віддалявся; вона звільнялася від гріха, а цей робився рабом його ".
Священномученик Антипа, єпископ Пергама АсійськогоСвященномученик Антипа - учень святого апостола Іоанна Богослова (пам'ять 26 вересня), був єпископом Пергамської Церкви в царювання імператора Нерона (54 - 68).
У той час за велінням імператора всіх, хто не приносив жертви ідолам, піддавали покаранню або вигнанню. Тоді був засланий на острів Патмос (в Егейському морі) святий апостол Іоанн Богослов, якому Господь відкрив майбутні долі світу і Святої Церкви.
- "І Ангелу Пергамської Церкви напиши: так говорить Хто має гострий з обох сторін меч: знаю твої діла, і що ти живеш там, де престіл сатани, і що зберігаєш Ім'я Моє, і не відрікся від віри Моєї навіть у ті дні, в які у вас, де живе сатана, був убитий вірний свідок Мій Антипа "(Одкр. 2, 12 - 13).
Святитель Антипа своїм прикладом, твердою вірою і невтомній проповіддю про Христа досяг того, що жителі Пергама почали ухилятися від жертвоприношень ідолам. Язичницькі жерці дорікали єпископу в тому, що він відвертає народ від поклоніння батьківським богам, і вимагали припинити проповідь про Христа і принести жертву ідолам.
Святитель Антипа спокійно відповів, що не стане служити богам-бісам, які біжать від нього, смертного чоловіка, що він поклоняється і буде поклонятися Господу Вседержителю, що створив все, і Його Єдинородному і Єдиносущому Сину і Святому Духу. Жерці заперечили, що їх боги існують здавна, а Христос з'явився недавно і був розп'ятий при Пілаті як злодій. Святитель відповів, що язичницькі боги створені руками людей і всі оповіді про них сповнені беззаконь і пороків. Він твердо сповідував віру в Сина Божого, який втілився від Пресвятої Діви.
Розлючені жерці потягнули священномученика Антипу в храм Артеміди і кинули його в розпеченого мідного вола, куди зазвичай кидали жертви ідолам. Священномученик у розпеченій печі голосно молився Богу, просячи прийняти його душу і зміцнити віру християн. Він відійшов до Господа спокійно, як би заснувши (+ бл. 68).
Вночі християни взяли не ушкоджене вогнем тіло священномученика Антипи і з честю поховали в Пергамі. Гробниця священномученика стала джерелом чудес і зцілень від різних хвороб. Особливо вдаються до священномученика Антипи при зубних болях.
Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тутЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-04-2019, 09:00
0
875