Сьогодні, 21 квітня, православні та греко-католики святкують Вербну неділю. У церквах святять вербові гілки.
Як повідомляє кореспондент molbuk.ua, освятили вербу і в кафедральному соборі Пресвятої Параскеви Сербської Православної Церкви України, що в Чернівцях. В церкві та на подвір’ї зібралися сотні вірян. Деякі прийшли цілими родинами.
– Ми щороку йдемо до церкви освячувати вербу з дітьми та внуками. Взяли навіть однорічну внучку Софійку, – розповіла пані Наталія. – Для нас це вже стало доброю традицією. Освячену вербу зберігаємо весь рік за іконою. Моя бабуся казала, що вона оберігає оселю від всього поганого.
Неділя за тиждень перед Великоднем називається Вербною, шутковою або квітною. За християнським вченням, цього дня Ісус Христос в’їжджав до Єрусалиму на ослику, і миряни устеляли перед ним дорогу пальмовим листям. Оскільки в Україні пальми не ростуть, то їх замінили вербовими гілками. Це дерево здавна шановане нашим народом, тому що воно перше сповідає про прихід весни і має цілющі властивості.
На Вербну неділю святять вербу. Зранку на Богослуження сходяться всі – старі й малі, бо "гріх не піти до церкви, як святять вербу". Коли закінчується відправа і священик окропить гілля свяченою водою, то діти намагаються проковтнути кілька котиків, щоб горло не боліло.
Як розповів етнограф Микола Шкрібляк, освячену вербу буковинці ставили на покуті за образами, щоби оберігала хату від усіх бід. Цими гілками вперше весною виганяли худобину на пасовисько, щоб була здоровою і гарно плодилася. Ними намагалися зупинити град або зливу. Відваром із освяченої верби лікували від усяких болячок, мочили голову, щоб не боліла, а товчене листя прикладали до ран, щоб швидко гоїлися.
Чудодійні властивості освяченої верби*Вербою б’ють, щоб здорові, веселі та багаті були, а дітей, щоб добре росли. *Вербу кладуть після свячення за образи, щоб охороняла хату від лиха.
*Вербу садять на городі, коли принесуть із церкви, на щастя молодих: коли верба прийметься – дівчина вийде заміж, а хлопець одружиться.
*Вербою в давнину відводили грозові хмари.
*Вербу кидали в пожежу, щоб зменшити руйнівну силу вогню.
*Освячені вербові котики кидали в кашу й годували нею дітей, щоб передати їм весняну енергію.
*З освяченою вербою господарі обходили пасіку, щоб бджоли роїлись,стайні й кошари, щоб худібка була здорова, плідна, корови давали багато молока.
*Обсаджували криниці вербами, щоб вода була "пригожа та смачна".
*Сухою торішньою свяченою вербою розпалювали піч під великодні паски.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
21-04-2019, 13:08
0
2 648