Четвер, 03 квітня 2025

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Новини Чернівців
1 250
0
16 квітня
Прп. Микити сповідника. Прп. Ілірика. Мц. Феодосії. Мч. Елпидифора.



Преподобний Микита, сповідник, ігумен обителі Мидикійської

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Ревний захисник іконошанування преподобний Микита Сповідник народився у Кесарії Віфінській у другій половині VIII ст. Уже в юному віці святий став прислуговувати при храмі і перебував у послуху в самітника на ім’я Стефан. З його благословення Микита прийняв чернечий постриг у Мідікійському монастирі, що славився суворістю уставу. Через сім років праведник прийняв сан священства. Настоятель обителі, преподобний Никифор, обтяжений старечими роками, уже не міг керувати обителлю і благословив Микиту допомагати йому в цьому. Після смерті Никифора братія одностайно обрала Микиту своїм новим настоятелем.



Господь удостоїв Свого угодника даром чудотворення. Так, за молитвою преподобного глухонімий юнак почав говорити; до божевільного повернувся розум; отримали зцілення дві біснуваті жінки.
Під час правління імператора Лева Вірменина почалася нова хвиля гонінь на шанувальників святих ікон. Святого патріарха Никифора було позбавлено престолу, а на його місце обрано єретика на ім’я Феодот. Православних єпископів також виганяли з місць їхнього служіння. Потім імператор вирішив залучити до іконоборчої єресі настоятелів монастирів. Серед викликаних до Константинополя виявився і преподобний Микита. Святий твердо сповідав перед імператором православну віру і був заарештований. Його приклад наслідували інші ігумени монастирів. Мужньо проходячи всі випробування, праведник знаходив у собі сили підтримувати твердість духу і в інших ув’язнених.
Бачачи непохитність сповідників, імператор і лжепатріарх Феодот вирішили вдатися до хитрощів. В’язням запропонували свободу у шануванні святих ікон, якщо ті причастяться у лжепатріарха Феодота. На благання інших сповідників, Микита пішов у храм, де спеціально були виставлені святі ікони. Там він разом з іншими в’язнями причастився, проте, повернувшись у монастир, виявив, що нічого не змінилося. Тоді Микита розкаявся у своєму вчинку, повернувся у Константинополь і почав безбоязно викривати іконоборчу єресь. Спроби імператора переконати преподобного ні до чого не привели. Шість років, до смерті Лева Вірменина, Микита провів в ув’язненні. За цей час, переносячи голод і скорботи, Божий угодник звершив чимало чудес. Так, за молитвами преподобного двох бранців Фрігійського царя було відпущено на свободу, ще троє подорожуючих, яких поминав праведник у своїх молитвах, врятувалися після корабельної аварії.
Під час правління імператора Михаїла преподобний Микита відійшов до Господа. Його тіло було поховане на місці його подвигів — у Мідікійському монастирі. Згодом Господь прославив Свого угодника зціленнями від його святих мощей.

Свята мучениця Феодосія Тирських

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Свята мучениця Феодосія Тирських постраждала в 307 році. 29 травня святкується перенесення її мощей до Константинополя, а пізніше до Венеції.

Одного разу, під час гоніння на християн, яке тривало вже п'ять років, сімнадцятирічна Феодосія підійшла до засуджених в'язням-християнам, які перебували в Преторії. Був день Святої Пасхи, і мученики говорили про Царство Боже. Свята Феодосія просила їх пом'янути її перед Господом, коли вони постануть Йому. Воїни побачили, що дівчина вклонилася в'язням, взяли її і відвели до правителя Урвань. Правитель змушував дівчину принести жертву ідолам, але вона відмовилася, сповідуючи свою віру в Христа. Тоді святу піддали жорстоким катуванням, тіло її стругали залізними кігтями так, що оголилися кістки. Мучениця мовчки і з радісним обличчям переносила страждання і на вторинне пропозицію правителя принести жертву ідолам відповіла: "Божевільний, адже я сподобилася приєднатися до мучеників!" Дівчину з каменем на шиї кинули в море, але Ангели вивели її з безодні. Тоді мученицю віддали на поживу звірам. Бачачи, що звірі її не чіпають, мучителі відсікли їй голову. Вночі свята Феодосія з'явилася батькам, які намагалися умовити свою дочку не йти на страждання, в світлому одязі, з вінцем на голові і сяючим золотим хрестом у руці і сказала: "Дивіться, ось який великої слави ви хотіли мене позбавити!"

Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тут

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

У Чернівцях на завантаженій вулиці сталася ДТП: що відомо
Вибори керівника «Ветеран-Хабу» та відновлення роботи аптеки-музею: головні новини минулої доби
Планові знеструмлення: де на Буковині 3 квітня не буде світла
Погода на Буковині 3 квітня
У Чернівцях обирали керівника "Ветеран-Хабу": збори завершилися суперечкою - фото
ексклюзив
У Чернівцях завтра через ремонтні роботи декілька вулиць залишаться без води
"Буковина" і "Динамо": визначилися усі півфіналісти Кубка України
Став засновником торакальної хірургії на Буковині: лікарі розповіли про відомого хірурга Бориса Мількова
На Буковині у диких кабанів виявили африканську чуму
На Буковині через ДТП пошкодили газопровід

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм