Великий піст – найсуворіший і найтриваліший у році. Він починається за сім тижнів до Великодня і залежить від дати цього свята, яка є перехідною.
Оскільки цього року Пасха припадає на неділю, 28 квітня, то піст починається в понеділок, 11 березня, а закінчується в суботу, 27 квітня. Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
Як розповів отець Володимир Плішка, церква встановила Великий піст у пам’ять про поневіряння пустелею Ісуса Христа, який протягом 40 днів відмовляв собі в їжі. Це час для молитви і роздумів про розп’яття та воскресіння Спасителя. Іоанн Златоуст сказав: "Піст пом’якшує норов, вгамовує гнів, стримує поривання серця, бадьорить розум, дістає спокій для душі, полегшує тіло, усуває нестриманість".
Священики радять вірянам перед початком посту висповідатися та причаститися. У цей період слід допомагати нужденним, обмежити шкідливі звички, ходити до церкви, не сваритися ні з ким, не думати про погане.
Піст також передбачає відмову від м’ясних та молочних продуктів, яєць,обмеження на рибу, в деякі дні дозволено лише сироїдство.
– Щоби під час Великого посту не нашкодити своєму здоров’ю, треба заздалегідь подумати про повноцінне, збалансоване харчування. Перед тим, як починати постити, бажано проконсультуватися з лікарем і порадитися зі своїм духовним наставником, – вважає завідувач фізіотерапевтичного відділення Чернівецької міської поліклініки № 1 Іван Марчук. – Піст – це унікальна можливість очистити свій організм від шлаків. Навіть під час тимчасового переходу на рослинний раціон очищується кров, судини, оновлюються клiтини, шкiра стає чистою, вiдбувається омолодження органiзму. Перші зміни настають вже на 11-13 день. І хоча це певною мiрою стрес для органiзму, але це хороший, позитивний стрес, який запускає механiзми адаптацiї та активiзує iмунну систему. Завдяки нормалізації функції підшлункової залози покращується травлення, знижується рівень холестерину. Та постити можна не всім. Це протипоказано вагітним жінкам і тим, хто годує грудьми, дітям та підліткам, людям із хронічними захворюваннями органів травлення, цукровим діабетом. Бажано утриматися від посту людям, які перенесли складні операції, зайняті важкою фізичною працею. Також слід обережно постити гіпертонікам і сердечникам.
Що можна їсти під час посту
*По понеділках, середах і п’ятницях дозволено їсти хліб, сирі овочі, зелень, фрукти, сухофрукти, горіхи, мед, пити відвари з трав і ягід, квас.
*По вівторках і четвергах можна вживати гарячу їжу без рослинної олії.
*По суботах і неділях, а також у святкові дні дозволена пісна їжа з олією.
*Сьомого квітня святкують Благовіщення Пресвятої Богородиці, в цей день можна вживати гарячу їжу з рослинною олією, рибу.
*20-21 квітня дозволено вживання риби.
*26 квітня Страсна п’ятниця – в цей день не можна нічого їсти.
Які корисні страви можна приготувати*Суп-пюре із гороху та гарбуза.
*Суп овочевий з гречаною крупою та зеленню.
*Борщ із квасолею та грибами.
*Суп картопляний із пшоном, грибами та зеленню.
*Картопля печена, фарширована грибами, кропом та цибулею.
*Гречані котлети з грибами.
*Запіканка з картоплею і грибами.
*Тушкована капуста з грибами.
*Вареники з грибами і картоплею.Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
11-03-2019, 16:28
0
1 675