Нещодавно на пункті пропуску "Порубне" службовий собака допоміг прикордонникам виявити водія, що намагався вивезти з України наркотики та валюту. Ще раніше собаки прикордонників знаходили зброю, допомагали затримувати порушників…
Кореспондент "МБ" поспілкувалася із кінологом, який розповів, як воно – працювати з таким помічником.
– У народі кажуть, що собака – друг людини, а для прикордонника – це права рука. Половину зловмисників ми затримуємо за допомогою собак, – каже старший інструктор кінологічної служби Василь Слюсаряк.
Допомагають собаки і великих, і малих порідЯкщо завжди було прийнято, що у правоохоронних органах, зокрема, у прикордонній службі працюють лише німецькі вівчарки, то кінолог розвіяв цей міф і розповів, що чотирилапі помічники у них є різних порід.
– Так склалося історично, що німецька вівчарка – найкращий службовий собака. Але у нас собаки поділені на два напрямки підготовки: розшуковий, який застосовується на так званій "зеленій" ділянці кордону. Тобто вони виявляють сліди порушників кордону та затримують їх. Другий напрямок – це собаки, які використовуються у пунктах пропуску. Це спеціальні собаки для пошуку наркотичних та інших заборонених речовин, боєприпасів, – пояснює кінолог.
До першого типу відносяться собаки великих порід: німецька вівчарка, малінуа – бельгійська вівчарка – вони працюють на "зеленому" кордоні. Вони відпрацьовують зворотний слід для пошуку порушників, затримання та конвоювання.
Для роботи на контрольно-пропускних пунктах частіше використовують собак менших порід.
– На пунктах пропуску прикордонники перевіряють авто, часто доводиться заходити в рейсові автобуси із собакою. Але є люди, які бояться собак, тому ми й використовуємо собак малих порід, щоб не лякати пасажирів. Маленьким собакам легше оглянути авто зсередини, причепи тощо. Були випадки, коли серед вантажу в причепах прикордонники за допомогою пошукових собак виявляли незаконних мігрантів та контрабандні товари, – каже пан Василь.
Він додав, що останнім часом почали підготовку собак, які виявляють тютюнові вироби. У собак дуже розвинені нюхові рецептори, тому під час огляду автівок вони виявляють як незаконних мігрантів, так і заборонені товари. Собака вже на відстані понад п’ять метрів відчуває і виявляє вищезгадані об’єкти.
Собаки проходять навчання та складають іспитиПотрапити у прикордонну службу не так легко, і не всі собаки отримують такий шанс.
– Для того, щоб працювати у прикордонній службі, собаки проходять навчання у кінологічному навчальному центрі, що на Львівщині, який діє понад 70 років. Там готують службових собак для різних військових формувань. У віці шести місяців собак вже починають готувати до служби. Їх навчають, як виявляти порушників, як їх правильно затримувати, і забороняють кусати людей за інші частини тіла, окрім ніг та рук. Тому собака гавкає біля порушника, допоки на допомогу не приходить прикордонник і затримує. У кінці навчання собаки складають іспити, і кожних три роки проходять таку собі переатестацію, – розповідає кінолог.
Також останні кілька років собак навчають виявляти вибухові пристрої.
– Відбувається відбір собак, які зможуть займатися пошуком та виявленням вибухонебезпечних пристроїв. Нещодавно я зі своїм службовим собакою був у кінологічному центрі, де його відібрали для пошуку вибухівки, – каже Василь.
Для прикордонників собака не просто колега, а друг, ба більше – член сім’ї.
– Із самого початку навчання собаки прикордонник теж проходить курс із ним. На службу вони заступають разом, а після служби прикордонник забирає собаку додому. Якщо з собакою щось трапилося, то призначають службове розслідування, і прикордонник може понести покарання, якщо нещастя сталося через нього. Ми несемо відповідальність за собаку, тому маємо його відповідно годувати, доглядати як за зовнішнім виглядом, так і за фізичною підготовкою. З часом собака може забути деякі команди, тому ми маємо цього не допустити. До того ж, якщо собака захворів, то довідку про хворобу виписують прикордоннику, який має подбати про чотирилапого та вилікувати його, – каже Василь.
Загалом у Чернівецькому прикордонному загоні є більше ста собак. Про них піклуються, і якщо собака вже не може нести службу, його не викидають, а забирають як охоронців для військових об’єктів. Або ж прикордонник забирає свого вірного товариша до себе.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
9-03-2019, 09:10
0
2 657