Буковинець Володимир Івасюк — постать унікальна, адже він фактично започаткував у 1960-х роках нову українську естрадну культуру. Сьогодні, 4 березня, відомому музиканту виповнилося б 70 років.
Його чудові пісні, які знають і співають далеко за межами України, є і завжди залишатимуться сучасними.
Усім відомо, що Володимир Івасюк чудово грав на фортепіано та гітарі. Та насправді у Володимира були всі шанси стати всесвітньовідомим скрипалем-віртуозом. Ще в дитячі роки його талант розгледів вчитель в рідному містечку Кіцмань. Саме він умовив батьків відпустити зовсім юного школяра Володю до Києва на навчання у школі обдарованих дітей імені Лисенка. Та основним інструментом, котрий так талановито опанував Івасюк був альт.
Свою першу пісню Володимир Івасюк написав у 1964 році. Вона називалась "Колискова". Сам Володя написав музику, вірші написав його батько.
Він створив у школі дівочий вокально – інструментальний ансамбль "Буковинка". За активну творчу діяльність та перемоги ансамбль нагородили поїздкою по Дніпру.
Він прожив досить мало — 30 років. Проте за цей короткий час він встиг написати 107 пісень, 53 інструментальних творів. Також був автором музичних супроводів до спектаклів. Івасюк вважається основоположником естрадної музики в Україні.
У віці 17 років Володимир із товаришами розважався у парку рідного Кіцманя. Звідки виникла ідея вдягнути на голову гіпсового погруддя Леніна картузика, достаменно невідомо. Такі витівки на той час жорстоко карались, тож хлопці поспішили якомога швидше зняти картуза з Ілліча. Спіх призвів до того, що незакріплене погруддя впало з постаменту та надбилось. Іншим хлопцям вдалося втекти, але Володю зловили. Покарання – 15 діб в міліції, питання про вигнання зі школи та невидачу атестату Володимиру, який мав отримати золоту медаль.
Всі знають Івасюка як легендарного музиканта та композитора. Та мало кому відомо, що за спеціальністю він — медик. Навесні 1972 починається львівський період у житті Володі: він переїжджає до Львова, де стає студентом підготовчого композиторського факультету Львівської консерваторії та переводиться на IV курс Львівського медичного інституту. Володя закінчує медичний інститут і вступає в аспірантуру на паталогічну фізіологію.
Радянський “Beatles” - саме так величали друзі та музичні критики перший "проект" Івасюка - ансамбль “Буковинка”. Володимир створив його ще під час навчання в школі. В той час, коли на радянському просторі тільки розпочинали створюватись поодинокі вокально-інструментальні ансамблі, “Буковинка” виступала на місцевому рівні з надзвичайно ритмічним та незвичним репертуаром.
Наприкінці 80-х років батько Володимира Михайло Івасюк отримав бандерольку з листом від Всесоюзного вгентства з авторських прав. В листі йшлося про таке: "З приємністю надсилаємо Вам екземпляр II тому збірника пісень вашого сина В.Івасюка, який вийшов у видавництві "Дума м’юзик" в обробці Олеся Кузишина". Знане в Нью-Йорку видавництво запланувало видати 6 збірок з понад 60-ма найбільш відомими піснями Володмира. Це було перше значне та якісне видання творів Івасюка.
Ще у 1975 році в Естонії була відзнята кінострічка “Смерічка в Карпатах”. Цей фільм вийшов лише на естонських екранах, бо в Україні його суворо заборонили до показу. Причиною заборони виявився… синьо-жовтий прапор. Так, саме на тлі українського прапору в кадрі виступали Василь Зінкевич, Назарій Яремчук та Софія Ротару.
У 30-річному віці планував одружитися на Тетяні Жуковій. Але так і не зміг – його було знайдено мертвим у лісі в передмісті Львова. Версія міліції — самогубство. Проте ніхто із родичів і знайомих у це не вірив. За неофіційною версією, ним зацікавилися працівники КГБ і його вбили за політичні погляди.
З архіву "МБ"Володимир Івасюк (04.03.1949 – 22.05.1979) —
відомий український поет і композитор. Один із основоположників української радянської естрадної музики. Автор 107 пісень, музики до кількох спектаклів, 53 інструментальних творів. Загинув у Брюховицькому лісі під Львовом. У 2009 році Володимиру Івасюку присвоєно звання Героя України (посмертно). 12 червня 2014 року Генеральна прокуратура України поновила закриту кримінальну справу про смерть Володимира Івасюка. "Вбитий "співробітниками" КГБ", – заявив прокурор Львівщини Роман Федик в лютому 2015 року.
Матеріал написано за допомогою архівів, виданих Муніципальною бібліотекою, та спогадів друзів Володимира Івасюка
4-03-2019, 14:00
0
1 575