1 березня, п’ятниця
Мчч. Валента, Павла, Порфирія, Селевкія, Феодула, Юліана, Самуїла та Іллі.
Святі 12 мучеників
Святі 12 мучеників - Памфіл пресвітер, Валент (Уалент) диякон, Павло, Порфирій, Селевкій, Феодул, Юліан, Самуїл, Ілля, Даниїл, Єремія, Ісая постраждали під час гоніння на християн, піднятого імператором Діоклетіаном в 308 - 309 роках в Кесарії Палестинській. Святий мученик Памфіл, уродженець міста Беріт (Бейрут), здобув освіту в Александрії, після чого був поставлений пресвітером в Кесарії. Він багато потрудився над звіренням і виправленням текстів Нового Завіту, пошкоджених переписувачами. Виправлені копії святий Памфіл переписував і розсилав охочим їх мати. Таким чином ним були навернено до Христа багато язичників. Його трудами і турботами в Кесарії була зібрана велика бібліотека духовних книг, що служила християнській освіті.
Блаженний Ієроним (IV - початок V ст.) Дуже шанував святого Памфіла і вважав себе щасливим, бо знайшов і зберігав у себе деякі його рукописи. Святому Памфілу в благовісті віри Христової діяльно допомагали святий Валент, диякон Елійської церкви, людина похилого віку, який прекрасно знав Священне Писання, і святий Павло, що горів вірою і любов'ю до Христа Спасителя. Всі троє були вкинені на 2 роки до в'язниці правителем Кесарії Палестинської Урбаном. До правління його наступника Фірміліана в Єгипті були засуджені та відправлені в Кілікію (Мала Азія) на золотоносні родовища 130 християн. Їх проводжали до місця вигнання п'ять юнаків-братів. На зворотному шляху до Єгипту вони були затримані в Кесарії і кинуті до в'язниці за сповідання Христа. Юнаків привели на суд до Фірміліана разом з ув'язненими раніше святими Памфілом, Валентом і Павлом. Назвавшись іменами старозавітних пророків - Іллі, Єремії, Ісаї, Самуїла і Даниїла, на питання про їх батьківщину юнаки відповідали, що вони громадяни Єрусалиму, розуміючи під цим небесний Єрусалим. Фірміліан нічого не знав про місто з такою назвою, так як на місці Єрусалиму, зруйнованого імператором Титом в 70 році, було побудоване імператором Адріаном (117 - 138) місто, зване в той час Елій-Адріан. Фірміліан довго мучив юнаків, намагаючись дізнатися місце розташування невідомого міста і схилити юнаків до віровідступництва, нічого не добившись, правитель віддав їх на усічення мечем разом з Памфілом, Валентом і Павлом.
Перш за все довелося постраждати слузі пресвітера Памфіла 18-річному юнакові Порфирію, лагідному і смиренному. Почувши про винесений смертний вирок мученикам, він просив дозволу у правителя поховати тіла засуджених після їх страти, за що був убитий і відданий для спалення на вогнищі.
Свідок цього мучеництва, благочестивий християнин Селевкій, колишній воїн, вітаючи подвиг страждальців, підійшов до Памфіла перед стратою і розповів йому про мученицьку кончину святого Порфирія. Він тут же був схоплений воїнами і, за велінням Фірміліана, усічений мечем разом із засудженими.
Один із слуг правителя, Феодул, людина похилого віку і таємний християнин, вітаючи мучеників, ведених на страту, поцілував їх і просив помолитися за нього. Він був приведений воїнами на допит до Фірміліана і за наказом останнього розіп'ятий на хресті.
Юнак Юліан, родом каппадокієць, підходячи до Кесарії, побачив тіла святих, кинуті без поховання на поживу звірям, Підійшовши до них, Юліан схилив коліна і поцілував тіла страждальців. Ті, що стояли осторонь воїни схопили його, повели до правителя, який засудив святого Юліана на спалення. Тіла всіх 12-ти мучеників перебували без поховання протягом 4-х днів. Ні звірі, ні птахи не торкнулися їх. Збентежені цією обставиною, язичники дозволили християнам взяти тіла мучеників і поховати їх.
Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тутЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
1-03-2019, 09:01
0
1 188