RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Ігрища з історичною пам’яттю: чому депутати в Чернівцях так захопились декомунізацією

Поки дороги потопають у смітті, ямах і калюжах, окремі депутати взялися визначати, які події та люди мають або не мають історичне значення для Чернівців.

Такі висновки можна зробити із двох дивних проектів рішень, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".



Зокрема, міськрада хоче обмежити коло осіб, на честь яких можна називати вулиці та площі, а також встановлювати меморіальні дошки. Інша пропозиція – там хочуть виділити мільйон на створення управління декомунізації – реформи, яка практично завершена.

Що пропонують депутати

Міськрада має намір внести зміни до Положення про найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, мостів, встановлення пам’ятних знаків і меморіальних дощок у місті Чернівцях. Такий проект рішення оприлюднено на сайті Чернівецької міськради. Його розгляд на сесії очікується 28 лютого 2019 року.

Згідно з проектом, до положення пропонується додати пункт 4 розділу IV "Порядок подання документів та прийняття рішення щодо встановлення пам’ятних знаків і меморіальних дощок в місті Чернівцях", у новій редакції:

"Встановлення пам’ятних знаків і меморіальних дощок, присвоєння імен вулицям, провулкам, іншим об’єктам, здійснюється визначним діячам та чернівчанам, які віддали життя у боротьбі за незалежність і територіальну цілісність України".

Наразі цей пункт Положення затверджений у такій редакції: "Встановлення пам’ятних знаків і меморіальних дощок визначним діячам, присвоєння їхніх імен вулицям, провулкам, іншим об’єктам здійснюється не раніше, як через 10 років з дня смерті особи, пам’ять якої увічнюється, за винятком чернівчан, які віддали життя у боротьбі за незалежність, територіальну цілісність України. Ця норма не стосується встановлення меморіальних дощок у приміщеннях підприємств, організацій та установ".

Автором цього проекту рішення є юридичне управління міськради.

"Мікулі не заслужив на вшанування?"

Керівники обласних національно-культурних товариств негативно відреагували на наміри депутатів міськради. Про це вони розповіли кореспонденту "МБ".

"Ця пропозиція – дика. Тому що, за логікою депутатів міськради, зараз, наприклад, бургомістра Антона Кохановського треба послати далеко, бо він не був у загоні УПА,– говорить голова Товариства польської культури імені Адама Міцкевича Владислав Струтинський. – Багато моїх знайомих із інших міст вважають, що називати площі й вулиці міст треба на честь видатних людей, які внесли великий вклад у розвиток міста.

Одна з найвизначніших фігур – батько міста Кохановський. Слава Богу, і вулиця, і меморіальна табличка на його честь є. Кохановський – це практично всі старі Чернівці, трамваї, телефони, каналізації, університет, театр...".



"На мій погляд, така депутатська пропозиція недоречна, бо вона суттєво обмежує позитивний вклад наших земляків, які зробили багато для розбудови Буковини, – вважає Віктор Давидович, голова Чернівецького обласного вірменського національно-культурного товариства "Аревик". – Скажімо, ми місяць тому отримали дозвіл на встановлення меморіальної дошки Каролю Мікулі. Це видатний композитор, який був меценатом, і є одним із засновників університетської бібліотеки в Чернівцях. Якби ми тепер не отримали дозвіл на перейменування вулиці і встановлення меморіальної дошки на його честь, то, виходить, що після ухвалення цього рішення ми б і не змогли вшанувати пам’ять видатного чернівчанина?! Тобто Кароль Мікулі не заслужив би на це? Буковина – це поліетнічний регіон. І такий проект рішення викликає ненормальну реакцію в багатьох. І у мене принаймні – точно".

"Непогано було би, якби з цього питання міська влада провела громадські обговорення. Люди мають ознайомитися з ініціативою, провести з нами якісь консультації. Кожен має висловити свою думку", – сказав голова Чернівецького обласного Товариства румунської культури імені Емінеску Василь Бику.

Мільйон – на управління декомунізації

Інша пропозиція депутатів, яка викликала обурення, – створення нової структурної одиниці – управління національної пам’яті та декомунізації. Розгляд цього питання очікується на сесії міськради 28 березня. У проекті документа пропонується з 28 березня 2019 року утворити управління національної пам’яті та декомунізації Чернівецької міської ради чисельністю сім штатних одиниць.

У проекті положення про це управління зазначається, що структурна одиниця "проводить політику у сфері відновлення та збереження національної пам’яті українського народу в місті Чернівцях та забезпечує надання оцінки тоталітарним та окупаційним режимам XX століття в місті Чернівцях, діям кланово-політичних угруповань, примусовим депортаціям, політичним репресіям, політичним агітаціям спрямованим на дискримінацію українського національно-визвольного руху, діям організаторів і виконавців таких злочинів, а також наслідкам їх дій для міста Чернівців, як невід’ємної частини України".

Цей проект рішення зареєстрував депутат "Свободи" Назар Моклович.

На думку усунутого з посади мера Олексія Каспрука, метою створення цього управління є демонтаж пам’ятних дощок колишньому міському голові Чернівців Павлові Каспруку та заслуженому журналістові України Володимиру Пелеху.

Ігрища з історичною пам’яттю: чому депутати в Чернівцях так захопились декомунізацією


"Чернівчани, ви справді думаєте, що депутатам у голові дороги? Громадський транспорт? Водопостачання? Житловий фонд? Економіка міста? Нові робочі місця? Депутат Назар Моклович – людина, яка, згідно з матеріалами суду, перебувала на обліку в наркодиспансері, засуджений судом за кримінальний злочин, побиття жінки в стані алкогольного сп’яніння – вносить на розгляд "ради" проект рішення, яке, без сумніву, змінить наше життя в місті на краще... На думку цього "народного обранця", 7 (сім!) посадовців мерії мають займатись "декомунізацією" міста на постійній основі... Декомунізацією, яка в принципі, згідно із законом, уже завершена. Робота цих чиновників "з декомунізації" буде обходитись у понад один мільйон щорічно з наших кишень", – написав О. Каспрук у соцмережі.

"Але в порядку денному в цих маргіналів, знаю, є тільки два поточних завдання: перейменування вулиці Павла Каспрука та демонтаж пам’ятної дошки Володимиру Пелеху. Які ж ви убогі, Вася Продан та компанія... Ви здатні тільки знищувати... Що й успішно демонструєте останні кілька місяців", – додав О. Каспрук.

"Це абсолютно сталінська методика"

Ігор Буркут, політолог, історик:

"Це ж жахливо – те, що вони роблять. Тільки ті, що загинули за Україну, мають право, аби їхнім іменем називали вулиці? Ні світові поети, ні письменники, ні художники, ні діячі світової культури… Це взагалі маразм! Я так розумію, що ці пропозиції надійшли від "Свободи"? Схоже, депутати дійшли краю.

Відбувається повна самодискредитація. А щодо управління декомунізації: сім осіб-паразитів будуть визначати, що в історії – правда, а що ні? Це взагалі абсолютно сталінська методика. Влада визначає, як трактувати історію. Я різко проти цих речей, адже вони свідчать про те, що ми маємо справу з людьми, яких самих треба декомунізувати. У них комуністичне мислення, одномірне. Вони вважають, що ось вони мають рацію, а всі інші помиляються. І вони будуть робити так, як вважають за потрібне. Це – пережиток тоталітаризму, з чим треба боротися.

А чернівчанам треба добре подумати над тим, кого обрати наступного разу у міську раду, щоб ремонтувати дороги, тротуари, фасади будинків. Ті люди, яких ми обирали, це робити не вміють. А нав’язувати свої політичні погляди, дуже примітивні, ще з ХІХ століття – це вони роблять успішно".

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Микола Кобилюк
17-02-2019, 19:35
Коментарів 0 Переглядів 2 481


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Можна побачити роботи Тараса Полатайка, Станіслава Туріни, Віолетти Олійник та інших


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.