Чи слід громадянам очікувати на економічне зростання, і які загрози принесе нам російська агресія на Донбасі?
Про це кореспондент molbuk.ua поцікавився у політичних експертів.
Наші експерти:Максим Кияк, аналітик, публічний дипломат, кандидат філософських наук.
Євген Магда, політолог.Війна. Які шанси завершити її у 2019 році? Чи, можливо, вона навпаки загостриться? М. К.: Шанси на сьогодні швидко закінчити війну є, але на умовах капітуляції та аж ніяк не на тих, які були би вигідні Україні. Влада неодноразово заявляла про те, що повертатиме наші території виключно політико-дипломатичним шляхом. Для цього потрібен не один рік, а значно більше. Можливими є повторення провокаційних дій російських військових, які відбулися нещодавно поблизу Керченської протоки.
Є. М.: Завершення бойових дій на Донбасі не залежить безпосередньо від України. Це – комплексне рішення, тому Україна має робити все для того, щоби завершити війну в будь-який момент. Це не означає, що в нас це обов’язково вийде у цьому році, на жаль. Просто завершувати війну на умовах капітуляції Україна, гадаю, не готова. Забезпечувати перемогу над Росією ми теж на сьогодні не можемо. Це питання достатньо складне.
Вибори – парламентські й президентські. Які від них очікування? М. К.: Президентські та парламентські вибори варто розглядати у зв’язці, а не відокремлено одні від одних. Результат перших безпосередньо вплине на перебіг виборів до вищого законодавчого органу держави восени. Як перші, так і другі відбуватимуться на фоні світового тренду кризи довіри до політиків. Цьогорічні вибори можуть посилити поляризацію суспільства на "патріотів" і "не патріотів", а також поділ політиків на "старих" і "нових". Водночас вони можуть стати тим "щепленням" від популізму та карнавалізації, які зараз правлять бал в українській політиці. Зараз вперше в новітній історії України маємо президентські вибори, коли лідерами перегонів є відразу 4-5 кандидатів. Ніхто не наважиться точно спрогнозувати їхній результат. Більше того, ці вибори є ще й унікальними через рекордну кількість тих, хто не визначився з тим, за кого голосуватиме. Як і тих, хто навряд чи візьме участь у голосуванні.
Є. М.: Вони будуть складними. Це будуть перші вибори, які відбудуться в умовах усвідомлення війни як такої, і втрат, які ми отримали протягом років активної фази російської гібридної війни проти України. Тому ці вибори будуть для нас визначальними. Гадаю, що багато чого залежить, власне, від громадянської активності суспільства, від того, як наші громадяни будуть готові доводити свою політичну позицію, підкреслювати її, рухатись вперед із нею. Щойно українці будуть готові стати не тільки телеглядачами й користувачами соцмереж, але і громадянами. Це, гадаю, є найбільш важливим. Розглядати президентські й парламентські вибори у розриві неможливо. Це пов’язані речі.
Можливість реваншу прокремлівських сил. Наскільки ймовірне повернення вчорашніх регіоналів чи дотичних до них людей? М. К.: Цьогоріч буде 5 років із часу перемоги Майдану. Символічно та прикро, що саме у цей рік до влади знову рвуться ті, проти кого виступали люди у 2013-2014 роках. Такі сили дуже добре навчилися маскуватися. Ніхто з них, до прикладу, не наважиться назвати Крим не українським. Вони мають чималу підтримку, і у цьому, до речі, є велика заслуга і теперішніх провладних політиків, які за п’ять років суттєво не змінили ні риторику, ні віру у власну ексклюзивність.
Є. М.: З електорального погляду повернення екс-регіоналів практично неможливе. Тому що нині в Україні електорального заповідника Януковича практично немає. Крим анексовано, Донбас припинив існувати як електоральний моноліт. Тому це майже нереально. Але якщо це відбудеться, то означатиме незрілість нашого суспільства, неспроможність наших політиків переконати виборців щодо справжніх цінностей та достатньо серйозні проблеми у стратегічній комунікації влади і суспільства. Гадаю, що це насправді серйозна проблема, над вирішенням якої слід суттєво працювати. Проте очікувати реваншу людей, які готові примиритися з Росією, я, чесно кажучи, не бачу.
Реформи. Чи продовжуватимуть справи, розпочаті нинішньою владою, а чи - навпаки заблокують їх? М. К.: Реформи продовжуватимуться щонайменше до обрання нового складу парламенту. Незмінними залишаться протистояння російській агресії, деокупація наших територій, а також євроатлантична інтеграція. Відкату у цих наріжних для України сферах не буде.
Є. М.: Багато чого точно продовжуватимуть впроваджувати. Скажімо, та ж сама децентралізація. Сподіваюся, що будуть тривати реформи у Збройних Силах України та силових структурах, тому що це найбільш необхідне для України. Але очікувати суттєвих економічних змін трохи наївно, тому що в умовах подвійних виборів існують проблеми з тим, хто буде за них голосувати. І, відповідно, ми ті проблеми будемо відчувати на собі. Ймовірно, що у плані масштабних реформ 2019-й рік відзначиться "паузою".
ДумкаВолодимир ФЕСЕНКО, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента""Майбутній президент України буде президентом меншості. Будь-хто, хто стане президентом України, буде президентом меншості. Криза довіри, на превеликий жаль, створить обмеження політичного маневру для будь-якої людини, яка стане президентом. І це буде потенційний виклик і ризик. Другою проблемою у 2019 році може стати ризик політичного протистояння між президентськими і парламентськими виборами у політичному середовищі України. Майбутній парламент України буде більш різнорідним, більш розпорошеним і більш поляризованим. Там стане більше, приблизно удвічі, колишніх регіоналів, і це ускладнить ситуацію і законодавчого процесу, і політичних стосунків всередині Верховної Ради. На сьогодні із фаворитів президентської кампанії випав Вадим Рабинович, який підтримав Юрія Бойка і Святослав Вакарчук, який став розчаруванням року навіть для багатьох його прихильників – усі чекали, що він скаже "так", але він нічого не сказав, тому його не сприймають як лідера.
У лідери президентської кампанії на початку року вийшла Юлія Тимошенко і протягом року зміцнила своє лідерство та відірвалася від інших конкурентів. У Порошенка ситуація неоднозначна – на початку року помітним було просідання рейтингу, але восени йому вдалося виправити ситуацію, трохи покращити рейтинг, стабілізувати його. Він залишається серед фаворитів, хоча, безумовно, на нього чекає дуже складна боротьба за вихід до другого туру".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
7-01-2019, 11:42
0
2 377