На кафедрі хімічного аналізу, експертизи та безпеки харчової продукції ЧНУ імені Юрія Федьковича провели аналіз 20 зразків вершкового масло різних виробників та різної жирності. 40 відсотків з них виявилися підробками, пише molbuk.ua.
"Дослідження вершкового масла, яке ми провели, не має на меті рекламування певних виробників, тому ми не вказуємо назви жодного зразка. Ми брали масло популярних виробників у торговій мережі на Буковині. На всіх упаковках досліджуваних зразків були присутні слово "масло" та абревіатура ДСТУ 4399:2005. Було й таке, що купували однакове масло відомих брендів у торгових точках: ніби й обгортка така сама, і назва, а от всередині виявлявся зовсім інший продукт. Тобто один зразок був якісним маслом, а інший – підробкою, – розповідає кандидат хімічних наук, доцент ЧНУ Анастасія САЧКО.
Хіміки оцінювали органолептичні властивості, визначали наявність рослинних жирів, вологість та кислотне число.
"Найпростішими та найдешевшими способами фальсифікації масла вважаються збільшення вмісту вологи та додавання рослинних жирів. У більшості випадків, такі фальсифікати не шкодять здоров’ю людини. Та це – обман. Адже виходить, що виробники намагаються продати воду і рослинний жир за ціною молочного", – розповідає Анастасія Сачко.
Зразки перевіряли ультрафіолетовим випромінюванням. Цей спосіб відразу показує присутність рослинних жирів, які ми не бачимо неозброєним оком. При опромінені молочний жир в ультрафіолеті світиться яскравим, насиченим жовтим кольором, а рослинні – білим, синім чи фіолетовим. Для досліду взяли дев’ять зразків. Серед них був і рослинний маргарин. А один зі зразків, де було вказано, що це натуральне вершкове масло 82,5 %, теж виявився синього кольору, як і рослинний маргарин.
"Загалом вісім зразків вершкового масла з 20, які ми досліджували, містили рослинні жири. Це майже 40 відсотків", – констатувала Анастасія Сачко.
Часто люди вважають, якщо на пачці є напис ДСТУ, то це точно якісне масло. Та результати аналізів показали, що іноді під грифом ДСТУ теж буває неякісне масло.
"Потрібно звертати увагу на цифри після абревіатури ДСТУ, оскільки вони вказують, про який саме стандарт йдеться. Якщо зазначено ДСТУ 4399:2005, то це має бути вершкове масло, а у випадку ДСТУ 4445:2005 – це може бути спред. Для маргарину діє ДСТУ 4465:2005", – пояснила Анастасія Сачко.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-11-2018, 18:05
0
8 626