26 вересня за церковним календарем - пам’ять оновлення (освячення) храму Воскресiння Христового в Єрусалимi

Новини Чернівців
1 575
0
26 вересня
Передсвято Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Пам’ять оновлення (освячення) храму Воскресiння Христового в Єрусалимi

26 вересня за церковним календарем - пам’ять оновлення (освячення) храму Воскресiння Христового в Єрусалимi


У день пам'яті Оновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі згадуються урочистості з нагоди освячення храму Воскресіння Христового, спорудженого рівноапостольним Костянтином Великим і матір'ю його рівноапостольною царицею Оленою. Свято це ще називається в народі "Воскресінням словущим" і означає, що він на словах, або має славу, Воскресіння, на відміну від Свята Світлого Христового Воскресіння і відноситься саме до освячення храму на честь Воскресіння Христового.

Історія спорудження цього храму така. Після добровільних страждань і Хресної смерті Господа і Спаса нашого Ісуса Христа священне місце Його страждань довго зневажалося язичниками. Коли римський імператор Тит у 70 році завоював Єрусалим, він розорив місто і зруйнував храм Соломона на горі Моріа, не залишивши там каменя на камені, як про це передбачив ще Спаситель у розмові з учнями (Мк. 13, 1 - 2). Пізніше ревний язичник, імператор Адріан (117 - 138), побудував на місці розореного Титом Єрусалиму нове місто, яке назвав своїм ім'ям - Елі-Адріан і заборонив називати місто колишнім ім'ям. Святий Гріб Господній він наказав засипати землею та камінням і на тому місці поставив ідола, а на Голгофі, де був розіпнутий Спаситель, в 119 році побудував храм, присвячений богині Венері. Перед статуєю її приносилися жертви демонам і здійснювалися язичницькі обряди, які супроводжувалися блудом. У Віфлеємі, на місці, де народився Спаситель від Пречистої Діви, безбожний цар поставив ідола Адоніса. Все це він робив навмисно, щоб люди зовсім забули про Христа Спасителя і ніколи більше не згадували місць, де Він жив, навчав, постраждав і воскрес у славі. Коли на царство вступив рівноапостольний Костянтин Великий (306 - 337), перший з римських імператорів визнав християнську релігію, він разом зі своїм благочестивим матір'ю царицею Єленою вирішив оновити місто Єрусалим та на місці страждання і Воскресіння Господа Ісуса Христа спорудити новий храм, очистити від кепських язичницьких культів місця, пов'язані з пам'яттю Спасителя, і знову усі їх освятити. Благовірна цариця Єлена відправилася до Єрусалиму з великою кількістю золота, а рівноапостольний Костянтин Великий написав листа Патріарху Макарію I (313 - 323), в якому просив його всіляко сприяти святій справі поновлення християнських святинь. Прибувши в Єрусалим, свята цариця Єлена знищила всі ідольські капища, очистила місто від язичницьких ідолів і освятила осквернені місця. Вона палала бажанням відшукати Хрест Господа нашого Ісуса Христа і наказала розкопати місце, де стояв храм Венери. Там був виявлений засипаний Гріб Господній і Лобне місце, неподалік від якого були знайдені три хрести і цвяхи. Щоб визначити, який з трьох хрестів належав Спасителю, Патріарх Макарій звелів покладати хрести по черзі на покійного, якого проносили повз до місця поховання. Як тільки Хрест Христовий торкнувся померлого, він одразу ожив. З безмежною радістю благовірна цариця Єлена і патріарх Макарій високо підняли Животворчий Хрест і показали Його всім людям.

Свята цариця негайно приступила до побудови великого храму, який включив у свої стіни місце розп'яття Спасителя - Голгофу і Гріб Господній, що знаходилися на невеликій відстані один від одного, як про це пише святий апостол і євангелист Іоанн Богослов: "На тому місці, де Він був розп'ятий, знаходився сад і в саду новий гріб, в якому ще ніхто не лежав; там поклали Ісуса в п'ятницю юдейську, тому що Гробниця була поблизу "(Ін19., 41 - 42). Храм Воскресіння будувався 10 років, і свята цариця Єлена не дожила до завершення будівництва. Повернувшись до Константинополя, вона померла в 327 році. За час свого перебування в Єрусалимі благовірна цариця побудувала храми у Віфлеємі, на Оливній горі, в Гефсиманії і в багатьох інших місцях, пов'язаних з життям Спасителя і подіями Старого Завіту.

Закінчення споруди Новозавітного храму Воскресіння Христового, названого "Мартиріон", на спомин Хресних страждань Спасителя, збіглося з проходженням 1-го Тирського Собору і з тридцятиріччям царювання рівноапостольного імператора Костянтина. Тому освячення храму Воскресіння, що відбулося 13 вересня 335 року, було особливо урочистим. В освяченні храму брали участь ієрархи Християнської Церкви з багатьох країн: Віфінії, Фракії, Кілікії, Кападокії, Сирії, Месопотамії, Фінікії, Аравії, Палестини, Єгипту. На торжество оновлення були запрошені отці Тирського Собору, який щойно закінчився. У той же день було освячене все місто Єрусалим. Пам'ять цієї знаменної події отцями Церкви була встановлена 26 вересня.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм