Сьогодні, 27 серпня, відзначають 162-у річницю із дня народження видатного українського письменника, поета, публіциста, перекладача Івана Франка.
Письменника чимало пов'язує з Чернівцями.
Уперше письменник приїхав до нашого міста в 1890 році, завершувати університетську освіту заради права вступити на докторські студії у Віденському університеті. Коли Франко став студентом, йому на той час було 34 роки, він вже був одружений, і в нього було двоє дітей.
Слухачем Чернівецького університету Іван Франко був зарахований 19 грудня 1890 року, а закінчив навчання 30 квітня 1891 року.
Франко навіть планував приїхати до Чернівців викладати в університеті, вів про це серйозні перемовини з видатним буковинським письменником Осипом Маковеєм.
Особливі стосунки були в нього з професором Чернівецького університету Ст. Смаль-Стоцьким, який ставився до І.Франка дуже прихильно, завжди надаючи йому дуже посутню підтримку і допомогу, приймав його в своєму помешканні.
Тоді професор мешкав на вул. Андрея Шептицького, 31, а до нього часто приходив у гості І. Франко.
Наступний візит Івана Франка, про який ми маємо документальні спогади, відбувся вже аж 1909 року в дуже скрутний для нього час – він був важко хворий.
На той час професор перебрався в помешкання на Новому Світі, 37 (нині вул. Тараса Шевченка, 55), і в свої пізніші приїзди до Чернівців в нього тут бував І.Франко.
На вулиці Якова фон Петровича, у будівлі Українського Народного Дому І.Франко у травні 1913 року читав свого "Мойсея" .
На честь Івана Франка в Чернівцях ще в 1944 році була названа одна з центральних вулиць, яка виходить на Центральну площу і прилягає до ратуші.
Не оминув своєю увагою і творчість Сидора Воробкевича, видавши 1901 року його єдину прижиттєву збірку "Над Прутом", у передмові до якої назвав буковинця "одним з перших жайворонків нової весни нашого народного відродження".
Матеріали взято із сайту Муніципальної бібліотеки ім. А. Добрянського
Фото Ольги ЩербанюкЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
27-08-2018, 22:15
0
2 541