21 серпня
Святителя Емiлiана, сповідника, єпископа Кизицького
Преподобного Григорiя, iконописця Печерського, в Ближнiх печерах
Святителя Мирона, чудотворця, єпископа Критського
Преподобного Григорiя, iконописця Печерського, в Ближнiх печерах
Преподобний Григорій, іконописець Печерський, був сподвижником преподобного Аліпія Печерського.
В "Оповіді про святих іконописців" говориться, що він написав багато чудотворних ікон. В 9-й пісні канону служби Собору Києво-Печерських преподобних, які спочивають у Ближніх печерах, преподобний Григорій називається візантійським - можливо, він був у числі іконописців, які прибули з Константинополя до Києва для прикраси Великої церкви монастиря на честь Успіння Пресвятої Богородіци.
При суворому подвижництві преподобний Григорій ніколи не дозволяв собі іншої їжі, крім невареної (трави) і, даючи її хворим, які приходили до нього, зціляв їх. Мощі його покояться у Феодосієвих печерах Києво-Печерської лаври.
21 серпня – Святого Еміліана Сповідника, єпископа Кизицького
21 серпня – Святого Еміліана Сповідника, єпископа КизицькогоЕміліан, єпископ Кизицький, терпів муки за Христа в час царювання в Константинополі Лева Вірменина, запеклого іконоборця. Святого Еміліана неодноразово змушували припинити почитання святих ікон, але він слідував повчанням святих отців і не корився нечестивим наказам. Еміліан був першим з єпископів, хто посмів відмовити імператору у виконанні його волі і заявив, що питання вшанування ікон буде вирішуватися в Церкві, а не державних палатах.
За таку непохитну вірність православній вірі єретики знущалися над ним і у 815 років його разом з іншими єпископами ув’язнили. Але святий Еміліан терпів все з радістю, маючи тверду надію успадкувати Царство Небесне. Так він по-християнськи зносив усі муки і помер у темниці, маючи непохитне уповання на Господа і будучи прикрашеним вінцем сповідника.
Святителя Мирона, чудотворця, єпископа Критського
Святитель Мирон, епископ Критский, чудотворец, в молодости был семейным, занимался земледелием. Он славился добротой, помогал всем обращавшимся к нему за помощью. Однажды, застав на своем гумне воров, святой Мирон сам помог им поднять мешки с зерном на плечи. Своим великодушием святой так устыдил воров, что в последующем они стали вести честную жизнь. Глубоко уважавшие святого критяне упросили его принять сан пресвитера в родном городе Равкии, а затем избрали его епископом Крита. Мудро управляя своей паствой, святитель Мирон получил от Господа дар чудотворений. Во время наводнения реки Тритон святитель остановил ее течение и перешел по ней, как посуху, а потом послал к реке человека со своим жезлом с повелением воде возобновить течение. Святитель Мирон преставился к Богу в столетнем возрасте, около 350 года.