Головний собор УГКЦ Чернівців прикрасить унікальний канонічний стінопис

Новини Чернівців / фоторепортаж / новини
3 393
0
Головний собор УГКЦ Чернівців прикрасить унікальний канонічний стінопис

Головний собор УГКЦ у Чернівцях, що на вулиці Руській, прикрасить унікальний канонічний стінопис, якому немає подібних у інших храмах міста, пише molbuk.ua.

Художник Микола працює над іконописом у святилищі храму три тижні. У нього є вже чималий досвід: розписував уже храми у Львові, на Львівщині та в Карпатах. Каже, що роботи йдуть за планом, і закінчать їх десь до кінця серпня. "У Чернівцях – вперше. Наскільки мені відомо, то у тутешніх храмах немає ніде такого розпису. Він повністю канонічний".

"Зовсім не важко, бо робота приносить тільки задоволення. І підніматися на висоту не страшно, бо вже звик", – каже іконописець.
"Коли розмальовую стіни, то ніби відпочиваю. Тоді зникаю для зовнішнього світу", – додає його колега-художниця.

Святослав Владика, засновник Асоціації сакрального мистецтва, іконописець, розробив схему стінопису: "Це мистецтво прийшло до нас із Візантії. Воно у свій час було втрачено. У 1995 році у Львові в Академії мистецтва заснували кафедру сакрального мистецтва, де навчали технології іконопису, мозаїки, інших технік. На Буковині ми вперше розмальовуємо храм, і приємно, що сюди приїхали на запрошення владики Йосафата. Над цим проектом працював півтора місяця".

За словами Святослава Владики, на канонічному стінописі у першому ряду має бути зображено ікону святої Євхаристії, а в центрі – образ Христа Великого Архієрея, у якому поєднані царські та священичі титули: "Христос роздаватиме апостолам хліб і вино, а вони стоятимуть поряд. Позаду – фон небесного Єрусалима".

"Варто розуміти, що в іконі все має символічне значення. Над Христом буде арка – ківорій, або ж як ми називаємо її – балдахін. Він символізує святе таїнство. Все тут закодовано у символах і важливо їх вміти читати. Лиш тоді можна пізнати всю глибину. На вищому ярусі, над композицією ікони Євхаристії, – ікона Богородиці-Оранти, з якої бере початок християнство. Це наша заступниця, а руки, що піднесені у неї догори, – це символ найсильнішої молитви, адже, як сказано у Старому завіті, що коли у Мойсея були піднесені руки догори, то сини Ізраїля перемагали ворогів, а коли опущені – то зазнавали невдач", – розповідає іконописець.

"З цим іконописом оновиться і атмосфера у церкві не тільки зовні, а й усередині. Ми недооцінюємо того впливу, яке може нести із собою зображення. Та треба розуміти, що традиції візантійського іконопису з ХІ століття у наш час дещо змінилися. Ми не намагаємося копіювати: традиції залишаються, але осучаснюються. Хочемо зробити церкву світлу, бо вона також має дихати, і тут має бути свій чистий простір, який не перевантажуватиме око, буде на чомусь зосередитися. Кольори – це також своєрідні символи, а вміння їх поєднати несе гармонію. Це як в ансамблі: інструментів багато, а мелодія одна", – додає Святослав Владика.

"Храму скоро виповниться двісті років. Перша частина храму, збудована у 1821 році, була у стилі ампір. Пізніше добудували церкву у стилі українського бароко. У ній були тільки тимчасові розписи, а у святилищі за австрійського періоду було збудовано з кахлю піч, на якій правилася літургія. Коли утворилася Чернівецька єпархія УГКЦ, у владики Йосафата виникла ідея демонтувати піч у престолі. Тоді ж демонтували і дерев’яну підлогу, і дерев’яну підшивку, аж до стін, – говорить отець Валерій Сиротюк, настоятель храму. – Владика запропонував, щоб реставрацією храму опікувався художник Святослав Владика. Спочатку розроблявся проект, ми радилися зі спеціалістами. Щоб стінопис був якісно намальований і міг простояти довго, довелося навіть збивати стіни до штукатурки".

"Тут збережена вся технологія, а стінопис може зберегтися сотні років з Божою поміччю. Громада церкви активно допомагає. Думаю, що це тільки початок. Традиції іконопису відроджуються, бо до цього часу писали самоуки, а у наш час з’явилося чимало фахівців", – додав отець Валерій Сиротюк.

Головний собор УГКЦ Чернівців прикрасить унікальний канонічний стінопис

Головний собор УГКЦ Чернівців прикрасить унікальний канонічний стінопис

Головний собор УГКЦ Чернівців прикрасить унікальний канонічний стінопис

Головний собор УГКЦ Чернівців прикрасить унікальний канонічний стінопис


Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм