Міський голова Львова Андрій Садовий розкритикував депутатів, які вдаються до організації дострокових відставок міських голів. Посадовець вважає, що гучні прецеденти у Львові, Миколаєві та Чернівцях яскраво демонструють необхідність внесення змін до українського законодавства, яке би унеможливлювало такі голосування. Садовий вважає, що ці прецеденти точно не йдуть на користь містам, натомість блокують їхню можливість співпрацювати з європейськими партнерами.Які проблеми загрожують Чернівцям після того, як депутати відправили у відставку Каспрука, і чому це небезпечно для міста і його жителів – читайте в ексклюзивному коментарі Андрія Садового для molbuk.ua
- Які наслідки для Чернівців матиме відставка міського голови Олексія Каспрука?- Взагалі це є великий удар по місцевому самоврядуванню. Тому що законодавець дав право депутатам відправляти у відставку міського голову виключно у разі порушення ним Законів України та Конституції. Якщо ви проаналізуєте випадки, які ми маємо по Україні, то мова насправді йде про інші речі.
Дуже часто депутати сприймають місто, як акціонерне товариство. І формуючи більшість, просто-напросто вважають, що вони мають тепер вплив і повинні ділити гроші і землі, як їм цього заманеться, забуваючи, що громада міста обирає міського голову як керівника виконавчої влади, а депутатів громадяни обирають як тих, які повинні допомагати мерові і бути дорадниками. Адже вся виконавча влада – на міському голові. Він формує виконком, він призначає на посади керівників управлінь та своїх заступників. А депутати працюють на громадських засадах.
Тому ті безпрецедентні випадки, які фіксували і в Миколаєві, і в Чернівцях, і в дуже багатьох інших українських містах, насправді потребують дуже серйозних змін до законодавства, щоби унеможливлювати таке свавільство.
- Чи є правильною теза про те, що у випадку відсутності міського голови, містові фактично блокується можливість здійснення співпраці із міжнародними фінансовими структурами?- Я вам скажу, що ні одна серйозна структура не буде працювати з містом. Просто буде велика пауза, адже міський голова легітимно представляє громаду. Якщо його немає, тоді місто буде в очікуванні.
Читайте також: Не Каспруком єдиним: кого з мерів українських міст депутати відправляли у відставкуСкажу вам більше – коли я почав працювати міським головою, це був 2006 рік, напередодні міського голову відправили у відставку. Фактично півроку я витратив на те, щоби збалансувати ситуацію й навести лад. Місто було у дуже складному стані – і в плані господарки, і в плані виконавчої вертикалі.
До речі, міський голова Любомир Буняк пізніше через суд свої права відстояв, місто повернуло йому гроші в якості компенсації за зарплату. Тобто, ті відставки, які сьогодні відбуваються, як правило, закінчуються тим, що суд поновлює міського голову на роботі, але місто втрачає дуже багато. Я дивлюся зараз по Миколаєву – фактично півроку Сєнкевич не був у себе в кабінеті, а ситуація в місті критично погіршилась, і фактично він витягує сьогодні місто з великої біди.
Але що приємно – нині мер має максимальну підтримку жителів міста. Бо, в принципі, мешканці зрозуміли, хто є хто. Тому, сподіваюся, що у Миколаєві більше таке не повториться.
Також я би хотів, щоб у Чернівцях здоровий розум переміг, і депутати зібралися, вернулися на крок назад і почали нормально та якісно співпрацювати.
- З якими конкретно проблемами ви особисто зіткнулися після того, як Буняка відправили у відставку?- Було дуже складно працювати, тому що була розбалансована вертикаль. У господарських питаннях було надзвичайно багато питань. Ви ж знаєте, я Львів приймав, коли вода подавалась по графіку… Не буду перераховувати всі ті проблеми, бо це вже історія…
Але, знаєте, я пригадую свій останній візит в Чернівці. Насправді місто має неймовірний потенціал. Якщо сьогодні дати можливість міському голові, виконавчому комітетові нормально працювати, то в дуже швидкому часі місто матиме дуже хороші результати. Бо сьогодні і західні фінансові структури готові з містами співпрацювати. Багато є можливостей щодо інвестування.
За підтримки цих організацій є можливість оновлювати дороги, мережі, громадський транспорт. Сьогодні без співпраці з міжнародними організаціями це зробити неможливо! Ми, наприклад, маємо більше 10 проектів з Європейським банком реконструкції та розвитку. Ми є одними з найбільших партнерів цієї структури.
Чим це вигідно? Тим, що ми отримуємо десятки мільйонів грантів. І найголовніше – якщо ти співпрацюєш із західними інституціями, то вся процедура тендерних закупівель відбуватиметься за європейським законодавством. Це суттєво мінімізує будь-яку корупцію.
Я дуже переживаю за Чернівці, бо я маю до них особливий сентимент – це дуже красиве місто, це – одне з найкрасивіших міст України.
Микола КобилюкФото з архіву molbuk.uaЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
1-08-2018, 16:25
0
4 300