Колишній чернівчанин Олег Чистов брав участь в операції порятунку дітей, які на понад два тижні опинилися замкненими у печері в Таїланді.
Як повідомляє molbuk.ua, раніше Олег проживав у Чернівцях, а нині, судячи з даних на його Facebook-сторінці, проживає в курортному місті Патайя.
Як повідомила користувач Наталка Бешта у Facebook, чоловік працював у міжнародній групі з метою обстеження ландшафту над печерою та пошуку альтернативних каналів/розщелин, за допомогою яких можна було б дістатися до місця дислокації дітей.
Водночас Олег Чистов у коментарі сайту Мetronews розповів про свою діяльність у рятувальній операції.
"Я колись займався скелелазінням, гірської технікою, ходив до печер, тому мене запросили як спелеолога-скелелаза. Під час операції ми лазили по скелях, шукали тріщини, печери, через які можна було знайти альтернативний вхід до печери. Але всюди знаходили тупики або непрохідні тріщини. Я там був потрібен, тому що сам по комплекції маленький, міг пролазити в важкодоступні місця. Було багато роботи - так, під час операції ми знайшли величезну печеру, 30 метрів глибиною, від неї відгалужуються десятки дрібних ходів, які потрібно було дослідити. Ми бували в місцях, де можна було тільки повзти, десь орудували відбійними молотками, збивали шматочки, щоб пролізти", - розповів Олег.
Він зізнався, що під час робіт практично не відчував емоцій.
"Це зараз, коли переглядаю фото і відео, страшнувато - але тоді ні про що таке не думав. Багато нам допомагали, навіть військові. Всі були привітними, дружніми, згуртованими. У мого товариша кросівки порвалися, так тайка підбігла і запропонувала йому свої гумові чоботи. Військові зазвичай всіх ігнорують, але тут ходили з геолокаторами, радилися з нами. Питали, може, треба щось підвезти. Пам'ятаю, коли відпрацювали ніч в печері, як повернулися - всі готелі були забиті журналістами та рятувальниками. Ми прийшли в ресторан, і там нас запитали, а не рятувальники ми випадково. Ми були брудними і втомленими. Так нас зустрічали мало не як героїв! Пропонували знижки на їжу, хоча у нас гроші були. Знаєте, зазвичай до туристів погане ставлення, але тут люди зовсім помінялися", - повідомив колишній чернівчанин.
За його словами, батьки заблокованих у печері дітей не знаходили в собі місця, поки їх дітей шукали - молилися, навіть вдавалися до язичницьких обрядів.
"Слава богу, дітей знайшли. До речі, не знаю, наскільки це правда, але ходять чутки, що тайський вчитель не винен - діти самі пішли в печеру, а він як дізнався, просто за ними побіг. Зараз не ясна його доля. Але за чутками, батьки не збираються подавати на нього до суду - аби всі були живі", - повідомив Олег Чистов.
"Я сам займаюся дайвінгом - і завжди є панічний страх раптом опинитися без маски. На навчаннях зазвичай моделюють позаштатну ситуацію, коли потрібно долати цей страх, і у більшості людей він панічний. Якщо ж дитину здолає паніка, її не зупинити. Там же вода як кава, нічого не видно. Печера - це мережа коридорів, там ширина проходу може бути дуже вузькою. А ви ніколи не знаєте в каламутній воді, куди плисти, куди підпірнути - якщо помилитеся навіть на 20-30 сантиметрів, то ніколи не зрозумієте, куди далі плисти. Так що поставте себе на місце дитини, яка, знову ж таки, може в будь-який момент злякатися, навіть якщо крапля в ніс потрапить - вони ж усі "гірські" діти, які рідко бувають на морі. Але їх потрібно було, звичайно, швидше рятувати - так, кисень їм можуть доставити, але в печері накопичується вуглекислий газ, який осідає знизу. Це може і до смерті привести!", - розповів рятувальник.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
11-07-2018, 14:49
0
5 059