Івана Купала - одне із найдавніших і містичних слов’янських свят. Відмічають Івана Купала у ніч з 6 на 7 липня.
Здавна день Івана Купала був пов’язаний з різними ритуалами, обрядами, традиціями і повір’ями.
86-літня мешканка Садгори Катерина Георгіївна згадує, що коли була дівчиною, цього свята дуже чекала і згадує про різні традиції.
Щойно починало світати, ми з дівчатами бігли до джерела, що за селом, за купальською водою. Мама мила мені нею голову, щоб волосся було гарним. А ще ми ходили босоніж по росі та качалися в ній, аби бути здоровими. Ранішню росу збирали в пляшечки і використовували при недугах. Дівчата плели вінки і пускали їх у струмку на воду. Чий вінок парубок дістане, того дівчина мала поцілувати. Ввечері на вигоні збиралася вся молодь. Дівчата співали купальських пісень, прикрашали невелике деревце квітами та стрічками, обвішували цукерками, бубликами, випеченим у вигляді пташок печивом. Хлопці збирали хмиз і розпалювали велике вогнище. Потім всі тричі стрибали через нього, щоб очиститися від нечистої сили та набратися здоров’я на весь рік. А якщо парубок стрибав із дівчиною, то мусив із нею одружитися. Хлопці спускали з гори вогняне колесо-сонце або розкручували його на стовпі. Ото було сміху! Найхоробріші йшли вночі до лісу шукати цвіт папороті. Казали, хто зірве його, буде багатим і щасливим. Але за мого дівування ніхто так і не знайшов того цвіту", - розповідає Катерина Георгіївна.
Свято Івана Купала відбувається в той час, коли сонце приходить до свого зеніту – найвище піднімається над землею, дає найбільше тепла і світла, вся рослинність досягає свого апогею розвитку та цвітіння. Головні персонажі свята – Купайло та Марена, які уособлюють чоловіче (сонячне) та жіноче (водяне) божества. Дійство відбувається ввечері біля купальського вогню, якому приписували чудодійну силу.
Наші предки вважали, що купальська ніч – чарівна. Тоді по землі ходять і людське щастя, і темні сили. А ще вважається, що на Івана Купала рослини мають велику лікувальну силу.
Народні традиціїДівчата плели вінки з барвінку, васильків, чебрецю. Пускали їх на воду і ворожили на заміжжя. Якщо вінок потоне або його приб’є до берега – весілля в цьому році не буде. У кого вінок найдовше пропливе – та скоро вийде заміж і буде щасливою з чоловіком.
Лише у купальську ніч зацвітає папороть. Хто зірве цю квітку, той усе на світі знатиме, дістане скарби, причарує найвродливішу дівчину чи хлопця.
У купальську ніч господарі та господині не спали, щоб уберегти господарство від нечистої сили. Накидали у стайні полину, листя лопуха, осикових гілок. Ставили у воротах сокиру лезом догори і проводили крейдою риску, щоб не зайшла на подвір’я всяка нечисть.
Йшли до лісу і на луги збирати лікарські трави, які цього дня набувають виняткових цілющих властивостей.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
6-07-2018, 18:25
0
4 669