13 церков із Чернівецької області потрапили до списку найгарніших храмів України.
Відповідний рейтинг склав відомий мандрівник Андрій Бондаренко, пише molbuk.ua
Зі 100 церков у його рейтингу аж 13 знаходяться на території Буковини.
Пропонуємо вам огляд цих храмів.
Іллінська церква в Топорівцях є однією з найстаріших на Буковині. Храм зведено у 1560 році разом із дзвіницею і муром навколо подвір’я, що говорить про те, що від самого початку церква мала оборонні функції. Власне про це свідчать товстезні стіни храму, вузенькі вікна і бійниці. Колись храм мав три верхи, мурована основа яких збереглась досі, але зараз вони заховані під стрімким гонтовим дахом.
Оборонна церква Різдва Богородиці у Рухотині навіть старша за легендарну муровану Іллінську церкву в Топорівцях. Стіни мають товщину 1,5 метра, а маленькі віконця по одному з кожного боку більше нагадують амбразури, вони слугували бійницями. Викладена з вапнякового каменю, в радянські часи була оштукатурена. Ґонт замінено на залізні плити, які згодом поіржавіли. Дзвіниця дійшла до нас в первозданному вигляді.
"Церква Різдва Пресвятої Богородиці" монастиря "Гореча" збудована в стилі бароко. Під час спорудження храму було передбачено й можливе оборонне призначення – масивні зовнішні стіни (1,5 м), бойова галерея вздовж другого ярусу і вузькі вікна. Три великих куполи зі світловими барабанами мають практичне значення, чотири малі виконують декоративну функцію. В оздобленні фасаду та тонкому промальовуванні архітектурних елементів виявляються риси українського бароко.
Старообрядницький собор в селі Біла Криниця – найкрасивіший, збудований протягом 1900 – 1908 років як головний храм жіночого монастиря. На його побудову було витрачено астрономічну на ті часи суму – півмільйона російських рублів золотом. Будівельні матеріали, гранітні деталі та оздоблення для храму були доправлені з Москви, а під його фундамент навіть було привезено дві підводи російської землі. Храм із п’ятьма банями, що нагадують величезні цибулини. Куполи вкриті мідними листами і увінчанні позолоченими хрестами. У його оздобленні використані елементи еклектичної архітектури: тесане каміння, багатокольорова керамічна глазур голубого, оранжевого та рожевого кольорів.
Миколаївська церква у Чернівцях була збудована архітектором Нанеску за зразком румунської середньовічної церкви. За кручені куполи церкву прозвали "п’яною". Навіть у радянський час храм функціонував, у ньому містилась резиденція єпископа, завдяки чому зберігся самобутній інтер’єр.
Семінарська церква резиденції митрополитів. Двір із трьох боків замкнутий корпусами, які утворюють парадний курдонер, що нагадує своєрідний бароковий церемоніальний двір. Високі цегляні стіни, оздоблені червоною теракотою і різьбленим каменем; стрункі вежі, торці будівель і ризаліти, завершені високими зубцями; круті схили дахів, критих викладеною узором поливаною черепиці білого, голубого, зеленого і коричневого кольорів.
Румунська (нова) Іллінська церква в Топорівцях. Це майже казкова споруда, що нагадує скоріше палац. Окрім свого зовнішнього вигляду, церква ховає в собі багаті інтер’єри, які добре збереглися. Зокрема увагу привертають майстерно виконані розписи та красиві вітражі.
Румунська церква в селі Байраки – найбільший з сільських храмів на всій території південно-східної Буковини. Збудована з цегли, стіни церкви позбавлені декору. На особливу увагу заслуговує величезна дзвіниця висотою 48 метрів, яка стоїть окремо від церкви. Вона молодша за храм: її звели протягом 1848 – 1851 років. Дзвіниця є так само цегляною і має три яруси, нижній з яких прорізаний аркою і слугує основним входом на церковне подвір’я.
Румунський храм – Спиридонівська церква, розташована в центрі міста Герца. Храм було побудовано в 1807 році в стилі традиційних румунських церков. Відмінною рисою Спиридонівської церкви також є позбавлені декору стіни і восьмигранний купол, розписаний малюнками на біблійну тематику. До храму прибудована невисока квадратна дзвіниця. Зараз храм внесено в національний реєстр пам’ятників архітектури.
Церква Святого Штефана в Могилівці – другий за віком оборонний храм Буковини. Цікаво, що пам’ятка відсутня в усіх сучасних реєстрах. Храм мініатюрний, зі стінами завтовшки близько одного метра, вкритий металочерепицею: у 2007 році проведено реставрацію. На подвір’ї – криниця і господарська будівля, силует якої віддалено нагадує силует церкви
Церква Різдва Пресвятої Богородиці в Опришенах – триверха з низьким масивним центральним куполом та відома симетричними чотиригранними куполами. Храм більше нагадує палац у модерновому стилі, а про його релігійну сутність нагадують хіба що ковані хрести, які сміливо можна вважати шедеврами ковальського мистецтва.
Миколаївська церква у Вижниці була побудована в 1924 року і спочатку мала інші куполи. Її нинішній вигляд – результат реконструкції після пожежі, яка сталася в 1961 році в результаті удару блискавки. Знищені пожежею куполи пізніше були відновлені в старообрядницькому стилі.
Церква Вознесіння Господнього в Рідківцях. Церква є доволі нетиповою для західноукраїнських земель, адже храми збудовані в стилі модерн тут справді важко відшукати. Авторство проекту церкви приписують Василю Нагірному – відомому галицькому архітектору, проектанту понад 200 храмів. Церкву було освячено на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Протягом останніх років церква зазнала деяких змін: на куполах з’явилась позолота, а маленькі башточки у кутах храму стали синіми.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
3-07-2018, 13:10
0
9 672