Науковці харчової промисловості з Чернівців перевірили якість молока, яка купили на базарі і стихійній точці.
Про це повідомляє кореспондент molbuk.ua.
Продавці на стихійних точках міста активно хвалять і просять купити їхню молочну продукцію. Переконують, що все свіже і без жодних домішок. Щоправда, продавчиня може стояти під пекучим сонцем ледь не весь день, коли поряд проїжджають сотні автомобілів.
Натомість на ринках продаж молочки контролюють фахівці лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи і видають спеціальний дозвіл на продаж.
Кореспондент molbuk.ua віднесла на аналіз два зразки молока в Інститут біології, хімії та біоресурсів ЧНУ, де діє сучасна навчальна лабораторія з експертизи якості та безпечності харчової продукції.
Зразок ми придбали на ринку "Центральний", перевіривши у продавчині наявність дозволу на торгівлю. Зразок №2 купили на стихійній точці поблизу ринку "Буковинський". Тут поруч – спальний район і у вихідні десятки людей купують молочну продукцію на тротуарі, а найбільше матусі для діток.
"Дослідження проводили студенти IV курсу спеціальності "Харчові технології". Більшу частину показників якості визначали за допомогою приладу для аналізу молока Milkotester, – говорить Марія Воробець, кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімічного аналізу експертизи та безпеки харчової продукції. –Два аналізовані зразки практично відповідають вимогам нормативних документів: у них відсутній крохмаль, сода і нітрати. У зразку №1 запах і смак студенти-харчовики оцінили у чотири бали, можливо, через підвищену кислотність (25 °Тернера). Це означає, що молоко несвіже (свіже має кислотність 16 – 19 °Тернера, достатньо свіже – 20–22 °Тернера, несвіже – 23 і більше °Тернера). За аналізом на вміст сухих речовин обидва зразки можна віднести до другого ґатунку (за вимогами нормативних документів: питома вага – 28-34. °Кевена; масова частка сухих речовин – ≥11,8 % (вищий ґатунок), ≥11,5 % (перший ґатунок), ≥10,6 % (другий ґатунок). Щодо кислотності: вищий ґатунок ≥16-17 °Тернера, перший ґатунок ≥19 °Тернера, другий ґатунок – ≥20°Тернера)".
Фахівець-харчовик не радить купувати молоко на стихійних точках. "Купуючи там, людина ризикує придбати кота у мішку: одного разу можна натрапити на добросовісного продавця, а іншого – ні. Минулого року ми на цьому приладі також досліджували зразки молока, і у багатьох виявили нітрати, а деякі господині підсипали навіть соду, щоб продовжити термін придатності. На ринках таку продукцію перевіряють".
"Від молока не варто відмовлятися зовсім, адже це джерело кальцію. Та краще купувати його у супермаркетах, бо, як засвідчують наші дослідження, саме у цих зразках вміст етикетки відповідає вмісту продукту, а виробник дорожить своєю репутацією", – додає Ігор Кобаса, професор, доктор хімічних наук, завідувач кафедри хімічного аналізу, експертизи та безпеки харчової продукції.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-06-2018, 14:41
0
3 251