Науковці ЧНУ в лабораторії з експертизи якості та безпечності харчової продукції перевірили на вміст нітратів чотири зразки полуниці.
Про це повідомляє кореспондент molbuk.ua.
Багато продавців, які торгують полуницею на стихійних точках міста, запевняють покупців, що продукт натуральний, без "хімії" і тільки з городу. Якщо на ринках міста її перевіряє на вміст нітратів санітарно-ветеринарна лабораторія, то на вулиці подібних перевірок ніхто не робить, і переконатися у тому, що полуниця якісна, можна тільки зі слів продавця.
Кореспондент molbuk.ua віднесла на аналіз чотири зразки полуниці, два з яких купила біля кінотеатру "Чернівці", один у супермаркеті, а ще один – зірвала вдома на городі.
"Нітрати не є шкідливими, поки не потраплять в організм людини. Під дією мікроорганізмів в шлунково-кишковому тракті нітрати трансформуються в нітрити, нітрозаміни та нітрозаміди – говорить Ігор КОБАСА, професор, доктор хімічних наук, завідувач кафедри хімічного аналізу, експертизи та безпеки хімічної продукції ЧНУ. – Ці речовини є значно небезпечнішими для організму людини, аніж нітрати. Нітрити можуть викликати кисневе голодування тканин, а нітрозаміни та нітрозаміди є потужними канцерогенами – речовинами, що викликають рак. Особливо небезпечними ці речовини є для дітей".
Хімік каже, що у всіх овочах та фруктах є нітрати: "Нітрати потрапляють до ягід не лише через внесення хімічних добрив, вони присутні в грунті, в об'єктах навколишнього середовища".
"У нашій лабораторії ми перевірили на вміст нітратів чотири зразки і у всіх них вміст нітратів був значно нижчим за гранично допустимий. Це означає, що ця полуниця не несе жодної шкоди організму людини. – розповідає Анастасія САЧКО, доцент кафедри хімічного аналізу, експертизи та безпеки харчової продукції ЧНУ. – Що цікаво, що полуниця, яку купили у супермаркеті була великих розмірів, а у народі побуту міф: чим більша, тим більше "хімії". Насправді, то не так. Все залежить від сорту".
"Часто люди купляють полуницю на стихійних ринках. Комусь так зручніше. Ми не можемо повність впевнитися у її якості, адже поряд проїжджають автомобілі та інший транспорт, що забруднює продукт вихлопними газами, ходять безпритульні тварини та й на тротуарі повно пилу. Тому безпечніше все ж купляти літню ягоду на ринках, де її перевірять, і у великих супермаркетах", – додає Ігор Кобаса.
"Полуниця дуже корисна для організму. Це джерело багатьох вітамінів, а особливо вітаміну С. У ній міститься багато органічних кислот, мінеральних речовин і натуральні цукри, що дають енергію, – каже Марія ВОРОБЕЦЬ, кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімічного аналізу експертизи та безпеки харчової продукції ЧНУ, – Людям з анемією і захворюваннями крові ця ягода дасть залізо, необхідне для нормального кровотворення, а кальцій зміцнить скелет".
Та науковець каже, що полуницею не треба надто захоплюватися: "Не варто їсти її кілограмами, рекомендуємо – по 300-500 грамів на день. Їсти не можна її людям з гастритом та підвищеною кислотністю шлунку, а так само тим, хто страждає алергією".
Порівняльний аналіз полуниціЗразки (ціна за кілограм) Значення CNO5, мг/кг №1 – купили у супермаркеті (35 грн) <30 мг/кг
№2 – купили на стихійній точці (30 грн) <30 мг/кг
№3 – купили на стихійній точці (25 грн) <30 мг/кг
№4 – з городу <30 мг/кг
*Гранично допустимий вміст нітратів – 60 мг/кгЧитайте найоперативніші новини «МБ» у Facebook і Telegram