17 квітня, вівторок – Радониця, Преподобного Йосифа Пiснеписця, Преподобного Георгiя в Малеї, Преподобного Йосифа Багатохворобливого, Печерського в Дальнiх печерах, Преподобного Зосими РадоницяРадониця, або батьківський день, в 2018 році випадає на 17 квітня. У поминальний день, за традицією, згадують покійних, йдуть до храму і на кладовище.
На 9-й день після Великодня, у вівторок, відзначають Радоницю – день пам’яті покійних родичів. У цей день збираються за столом, щоб пом’янути померлих, їдуть на цвинтар, щоб навести порядок і покласти квіти. Інша назва дня – Червона гірка. Пізніше традицію їздити на кладовище через те, що вівторок – день робочий, перенесли на наступну після Пасхи неділю, так що тепер Радоницею і Червоною гіркою називають недільний день, 15 квітня 2018 року.
Радониця присвячена святу Воскресіння Ісуса Христа, радість якого хочуть розділити з покійними. З батьківським днем пов’язані не тільки традиції, але і кілька заборон.
У день Радониці не можна об’їдатися і напиватися, трапеза, за якою поминають покійних, повинна бути скромною і без вживання алкоголю. Найкраще роздати їжу бездомним і нужденним.
Забороняється пити і курити на кладовищі.
У цей день не можна також лаятися, лихословити.
Прибирати могили і фарбувати огорожі на цвинтарі краще заздалегідь, а в цей день просто принести квіти, помолитися, поставити в храмі свічку за упокій.
Не можна на вікні залишати "частування" для померлих. Покійним важливіше молитва, а їжу віддайте голодним.
Так, у цей день прийнято ходити на цвинтар і поминати своїх померлих родичів. Про те, як правильно провести цей день, і чого не слід робити за церковними канонами розповів протоієрей Миколай, настоятель Свято-Успенської церкви.
В цей день в церкві проходить перша заупокійна літургія після Великодня, на якій можна замовити поминання покійних, написати імена своїх померлих родичів і замовити просфору за упокій душі. На службу треба йти натщесерце. Тоді ви зможете після літургії з'їсти проскуру, запивши її святою водою. Якщо ви з ранку щось вже з'їли, то просфору потрібно акуратно загорнути в серветку і віднести додому.
17 квітня, Преподобний Йосиф Піснеписець (883)Преподобний Йосиф Піснеписець народився в Сицилії в благочестивій християнській родині. Батьки його, Гребель і Агафія, рятуючись від варварського навали, переселилися в Пелопонес. У віці 15 років святий Йосип пішов у Салоніки і вступив до монастиря. Він відрізнявся благочестям, працьовитістю, лагідністю і користувався любов'ю всієї братії обителі. Згодом преподобний був посвячений у сан пресвітера.
Преподобний Григорій Декаполіт (пам'ять 20 листопада) відвідав монастир і помітив молодого ченця. Він узяв його з собою до Константинополя і оселився з ним разом при церкві святих мучеників Сергія і Вакха. Це було за царювання імператора Лева Вірменина (813 - 820) - час жорстоких гонінь іконоборців. Преподобний Григорій і Йосиф безбоязно відстоювали шанування святих ікон. Вони проповідували на площах міста, відвідували будинки православних, утверджуючи їх проти єретиків. Стан Константинопольської Церкви було вкрай важкий: не тільки імператор, але і Патріарх були іконоборцями.
У той час римські єпископи були в єдності з Вселенською Церквою, і Папа Лев III, непідвладний візантійського імператора, міг би надати велику допомогу православним. Православні ченці обрали посланником до Папи преподобного Йосифа як найбільш стійкого і красномовного. Преподобний Григорій благословив його їхати до Риму і сповістити про становище Константинопольської Церкви і небезпеку, що загрожує Православ'ю.
Під час подорожі преподобний Йосиф був схоплений розбійниками-арабами, підкупленими іконоборцями, і відправлений на острів Крит. Там вони передали його іконоборцями. Преподобний Йосиф був ув'язнений. Мужньо переносячи всі утиски, він підтримував і інших в'язнів. За молитвами преподобного один православний єпископ, який почав було коливатися, так міцно укріпився духом, що мужньо прийняв мученицьку кончину.
Шість років провів преподобний Йосиф у темниці. У Різдвяну ніч 820 року він удостоївся видіння святителя Миколая Мирлікійського, який сповістив його про смерть гонителя-іконоборця Лева Вірменина і про припинення гонінь на святі ікони. Святитель дав преподобному звою, і сказав: "Прийми цей сувій, і будеш їсти його". У свиті було написано: "Швидше прийди, Щедрий, і ласкаво допоможи нам, бо все можеш, якщо зволиш". Преподобний прочитав сувій, з'їв його і сказав: Наскільки солодкою є гортані моїй слова ці (Пс. 118, 103). Святитель Миколай звелів йому проспівати ці слова. Після цього окови самі спали з преподобного, відчиненилися двері в'язниці, і він вільно вийшов з неї й був захоплений у повітря і поставлений поблизу Константинополя на великій дорозі, що веде в місто. У Константинополі преподобний Йосиф уже не застав живим преподобного Григорія Декаполіта, а зустрівся лише з його учнем блаженним Іваном (пам'ять 18 квітня), теж незабаром помер. Преподобний Йосиф побудував церкву в ім'я святителя Миколая і переніс туди мощі преподобних Григорія та Івана. При церкві був заснований монастир.
Преподобний Йосиф отримав також від одного доброчесного чоловіка частинку мощів апостола Варфоломія. Він побудував церкву в ім'я святого апостола і хотів урочисто вшанувати його пам'ять, але журився, що не було хвалебних пісень, які прославляли пам'ять святого апостола, сам же він не наважувався їх скласти. Сорок днів зі сльозами молився преподобний Йосиф, готуючись до свята пам'яті апостола. У навечір'я свята у вівтарі йому з'явився апостол Варфоломій, поклав йому на груди святе Євангеліє і благословив писати церковні піснеспіви зі словами: "Нехай благословить тебе правиця всесильного Бога, і нехай виллються на язик твій води Небесної Премудрості, серце твоє нехай буде храмом Духа Святого, і піснеспіви твої нехай будуть насолодою всесвіту". Після цього чудесного явлення преподобний Йосиф написав канон апостолу Варфоломію і з тих пір став складати церковні піснеспіви на честь Божої Матері, святих угодників і в їх сонмі - на честь святителя Миколая, який звільнив його з в'язниці.
Під час відновлення іконоборчої єресі при імператорі Феофілі (829 - 842) преподобний Йосиф вдруге постраждав від єретиків. 11 років він був у вигнанні в Херсоні. У 842 році при святій цариці Феодорі (пам'ять 11 лютого), що відновила православне шанування святих ікон, преподобний Йосиф був поставлений сосудохранителем у Софійському соборі в Константинополі. Але за сміливе викриття брата цариці Варди в незаконному співжитті він знову був відправлений у вигнання і повернутий лише після смерті Варди, у 867 році.
Патріарх Фотій (857 - 867, 877 - 886) поновив його на колишній посаді і призначив духівником усього константинопольського кліру.
Досягнувши глибокої старості, преподобний Йосиф захворів. Перед самою Пасхою, у Велику П'ятницю, Господь сповістив його у сновидінні про наближення смерті. Преподобний зробив опис церковного майна Софійського собору, яке за посадою було під його опікою, і відіслав його патріарху Фотію. Кілька днів він гаряче молився, готуючись до смерті. У своїх молитвах преподобний просив для Церкви миру, а для своєї душі - милосердя Божого. Причастившись Святих Христових Таїн, преподобний Йосиф благословив усіх, що були в день при ньому, і з радістю переставився до Бога (+ 883). Лики Ангелів і святих, яких преподобний Йосиф прославив своїми співами, з торжеством проводили душу його у Горній світ.
Про дух й силу піснеспівів преподобного його життєопичувач, диякон Константинопольської Церкви Іван, так писав близько 890 року: "Коли він став писати вірші, " і слух вражав чудний приємністю звуку, і вражав серце силою думок ... Чудесний відпочинок знаходять тут ті, які прагнуть до життя досконалого ... Письменники, залишивши інші вірші, з однієї цієї скарбниці - з писань святого Йосифа - стали черпати скарби для своїх піснею, або краще сказати, щодня їх черпають. Нарешті, всі народи перекладають їх на свої мови, щоб просвіщати піснями темряву ночі і, проганяючи сон, продовжувати пильнування до сходу сонячних променів ... Якщо хто прочитає життя святого, що святкується в якій-небудь день Церквою, той сам побачить гідність пісні святого Йосифа і дізнається життя слава. Істинно, тоді як життя і справи майже кожного святого прикрашені хвалою, чи не гідний безсмертної слави той, хто так гідно й прекрасно вмів прославити їх! Нехай славлять інші святі лагідність його, інші - мудрість, треті - справи його, і всі разом нехай вихваляють благодать Святого Духа, яка так щедро й безмірно збагатила його Своїми дарами ".
Преподобний Георгій в МалеїПреподобний Георгій в Малеї жив у IX столітті. Він був ченцем і трудився в обителі на горі Малеї в Пелопоннесі, де і помер. У службі преподобний Георгій ублажається як земний Ангел і чудотворець.
Преподобний Йосиф Багатохворобливий, Печерський, в Дальнiх печерах (ХІV)Преподобний Йосиф Багатохворобливий, Печерський, в Дальнiх печерах (ХІV) жив в XIV столітті. У важкій хворобі він звернувся з молитвою до Бога і дав обітницю: якщо Господь дарує йому здоров'я, то він буде служити братії Києво-Печерського монастиря до кінця свого життя.
Молитва Багатохворобливого страждальця була почута. Після одужання він вступив до Києво-Печерського монастиря, прийняв чернечий постриг і став старанно працювати в подвигах посту і молитви і з любов'ю служити братії. Після спочинку преподобний Йосиф був похований у Дальніх печерах.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
17-04-2018, 09:30
0
1 501