3 квітня, вівторок
Страсний вівторок
Преподобного Якова, єпископа, сповідника
Святителя Кирила, єпископа Катанського
Святителя Фоми, патріарха Константинопольського Страсний вівторокУ Страсний (Великий) вівторок згадується викриття Господом книжників і фарисеїв, його розмови і притчі, сказані в цей день в Єрусалимському храмі: про податок кесарю, про воскресіння мертвих, про Страшний суд і кінець світу, притчі про десять дів і таланти.
В цей день, за українським звичаєм, готують одяг - перуть і прасують, щоб нічого не відволікало від приготування до світлого свята Великодня. Особлива увага приділяється одягу для Святого Воскресіння – в цей день плаття, в якому зустрічається Великдень, має бути повністю закінчено.
У вівторок останнього тижня Великого посту в селах збирали із засіків лляні та конопляні насіння, товкли їх в ступці і потім з водою готували з них соченое молоко. Все це робилося вранці, до світанку. Таким молоком на світанку поїли всіх домашніх тварин, як застереження від можливих недуг.
У Великий вівторок кажуть, що дощовий день – до грибного року. Також прийнято пити воду з срібної чаші. Якщо її немає, то в ємність з водою можна покласти срібну прикрасу. Це принесе успіх і матеріальне благополуччя.
У вівторок і четвер Страсного тижня дозволяється їсти гарячу їжу без олії.
Вівторок у Страсний тиждень — це день повчань, коли у церкві згадують, що Спаситель має повернутися до нас знову, щоб вершити суд над кожним.
Преподобний Яків, єпископ, сповідникПреподобний Яків, єпископ і сповідник, з юних літ прагнув до подвижницького життя. Святий Яків залишив світ і пішов до Студійського монастиря, де прийняв чернецтво. Він вів суворе життя, сповнене трудів, посту і молитов. Благочестивий чернець і чудовий знавець Святого Письма, преподобний Яків був зведений на єпископську кафедру в Катанській Церкви (Сицилія). Під час царювання імператора-іконоборця Костянтина V Копроніма (741 - 775) святий Яків був неодноразово примушуваний до відмови від шанування святих ікон. Його мучили у в'язниці, морили голодом, катували, але він мужньо переносив страждання. Святий єпископ Яків помер у вигнанні.
Святитель Кирил, єпископ КатанськийСвятитель Кирил, єпископ Катанський (І-ІІ) народився в Антіохії. Він був учнем апостола Петра (пам'ять 12 липня, 29 січня), який поставив його на єпископа міста Катани в Сицилії. Святитель Кирило мудро управляв паствою, був побожний і удостоївся від Господа дару чудотворення. За його молитвою гірка вода в одному джерелі перетворилася на питну, втративши гіркоту; це чудо навернуло до християнства багатьох язичників. Святий Кирил упокоївся в глибокій старості і був похований в Сицилії.
Святитель Фома, патріарх КонстантинопольськийСвятитель Фома, Патріарх Константинопольський, був дияконом, а потім, при святому Патріархові Іоанну IV Постнику (582 - 595), сакеларієм (ризничним) у Великій Константинопольській церкві. Після смерті святого Патріарха Киріака (595 - 606) святий Фома в 607 році був обраний на Константинопольський патріарший престол. Святитель всіляко дбав про духовні потреби пастви.
Під час патріаршества святого Фоми в Галатії (Мала Азія) з'явилося грізне знамення. Важкі хрести, які несли під час хресного ходу, стали без видимої причини коливатися, стукалися один до одного і розламуватися. Викликаний Патріархом відомий провидець старець преподобний Феодор Сикеот (пам'ять 5 травня) розтлумачив значення знамення. За його словами, Церкву чекали чвари і біди, а держава стояла напередодні розорення від варварського нашестя. Почувши це, святитель жахнувся і попросив преподобного Феодора Сікеота помолитися про нього, щоб Бог взяв його душу раніше, ніж трапиться передбачене розорення.
Після смерті святого Патріарха Фоми (+ 610) в Церкві почалися негаразди. Наступник святого Фоми Патріарх Сергій (610 - 638) впав у єресь монофелітів. Незабаром по потуранню Божому через примноження єресей почалася важка для Візантії війна з персами. Грецькі області в Малій Азії були абсолютно спустошені, Єрусалим упав, і Животворчий Хрест Господній був захоплений у полон і перевезений до Персії. Так збулися всі нещастя, ознаменовані чудом під час хресного ходу.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
3-04-2018, 09:32
0
1 259