У Чернівцях завдяки новій терапії з’явилася можливість швидко врятувати хворих, у яких стався інсульт.
Уже є перші пацієнти, які випробували на собі нову методику лікування.
У 67-річної чернівчани Сільвії КЬОМЛІНГЕР інсульт стався 19 грудня – на Святого Миколая. Жінку швидко доправили до інсультного центру, що працює на базі міської лікарні №3 на вулиці Щербанюка. Завдяки новітньому лікуванню зараз жінка почувається добре.
"Лиш відчула, що мені рот перекривило"– Мені 67, але я завжди кажу, що мені щороку 25, – жартує Сільвія Іванівна. – Після смерті чоловіка у мене почалися проблеми з тиском. 150 – це був мій робочий тиск. Я чернівчанка, але проживаю у Берліні, і ось зібралася до дітей в гості у Чернівці. Приїхала до молодшого сина, потім старший син мене забрав. І о 18:00 19 грудня я була вже у себе вдома.
Кажу невістці: "Любця, так хочу чогось такого, що там не їм: смальцю, домашнього огірочка…" Я поїла. Невістка віднесла посуд на кухню. А я щось дивлюся – і не бачу телевізора. Правою рукою хочу щось взяти, а не можу…
Заходить невістка, глянула на мене: "Мамцю, я викликаю "швидку". Я кажу: "Любця, не треба", але то мені так здавалося, що я кажу "не треба". Невістка ж потім мені казала: "То вам здавалася, що ви говорили, а то ви белькотіли".
І я лиш відчула, що мені рот перекривило. "Швидка" приїхала дуже швидко – за хвилин п’ять-шість. Син прибіг...
Лікарі надали допомогу і кажуть: "Поїхали". Приїхали у лікарню №3 на Щербанюка, тут уже всі позбігалися. Лівий бік я відчувала, а правий – лиш трохи. Лікарі мене щось запитують, а я перепитую: "Що-що?"
Повезли мене в реанімацію. Синові ж сказали, що можна ввести препарат, який розсмоктує тромб. Син підписав згоду.
І мене врятували. Одразу після ін’єкції рот почало відпускати, поступово ставало легше. Зараз, звичайно, руки сколоті від систем, ін’єкцій (показує руки, – авт.) Тоді капали дві пляшки чогось, потім – ще щось. Лікар сидів біля мене, напевно, години три. Кожні 10 хвилин міряв тиск, а тиск був 190-150, 170-120. Щоправда, голова мене не боліла, але я загикувалася. Мені здавалося, що говорю нормально, але насправді то було не так.
Лікар сказав, що ми вчасно приїхали. У мене золота невістка – так швидко зреагувала, той тромб не встиг навіть лопнути, у голові немає нічого. Мені зробили раз комп’ютерну томографію, наступного дня ввечері – ще раз. Завідувач каже: "Ну, ви даєте!" Я дуже скоро пішла на поправку.
Зараз Сільвія Іванівна усміхається, жартує.
– Коли приїхала "швидка", мені сказали: "Заплющіть очі, дістаньте пальцями до кінчика носа". Лівою рукою я дістала, а правою – ні. Сказали, що коли буду й правою попадати, тоді мені можна буде підводитися з ліжка. От вчора (26 грудня, – авт.) я перший день, як встала. Маю лікуватися ще до п’ятниці (29 грудня), – авт.).
Дякую Богові, що у мене добрі сини і дві невістки золоті. Маю внучку, їй 22, меншій – 16. А внукові від молодшого сина – вісім років було у листопаді. Внучка провідує, діти приходять, відвідують лікарі, медсестри.
Новий рік та Різдво планую зустрічати у колі сім’ї – це наша традиція. Я щаслива і хочу жити. Ніколи не падаю духом. Недаремно кажу, що мені кожного року 25!
"Швидка" приїхала хвилин за десятьІнший пацієнт, якому зробили диво-ін’єкцію після інсульту – 50-річний Олександр. Чоловік ще реабілітовується, поступово відновлюється. Ми поспілкувалися з його дружиною Кариною.
– Інсульт у Саші стався 9 грудня о 09:00, – пригадує жінка. – Це була субота, вихідний день. Чоловік зазвичай прокидається зранку. Я запитала: яка година, він каже: дев’ята. Я подивилася: то була восьма. Кажу: "Полежи хоча б ще 10 хвилин, у тебе ж сьогодні вихідний!" Він: "Добре, полежу". Я хотіла ще подрімати, а його щось почало смикати. Я глянула на нього, а в нього якийсь неприродний вираз обличчя: губа перекривлена. Нічого не зрозуміла, зіскочила з ліжка. Бігала, доки зрозуміла, що треба набирати "103", а не "03".
"Швидка" приїхала хвилин за десять, сказали, що забирають Сашу. Одразу в реанімацію. Саша працює інструктором з лікувальної фізкультури, займається спортом, дотримується здорового способу життя. Ніколи не палив, не скаржився, що його щось болить. Єдине – на роботі останній тиждень тер шию – щось його боліло, голова боліла. Потім ми знайшли серед його речей таблетки для серця. Можливо, втома дала про себе знати: цього року не був у відпустці, відпочивав лише два дні.
Я просто довірилася лікарям, сиділа в коридорі і молилася. Лікарі пояснили, що ми потрапляємо у часові рамки, коли можна зробити ін’єкцію, яка розсмоктує тромб. Я дала згоду.
Тут чоловіки плачуть. А Саша сильний – у нього такий характер. Йому ще важко говорити, але він потихеньку відновлюється, уже сам встає, йде в коридор. Робить зарядку – розробляє праву руку. Каже, що нічого не болить.
Ми віримо, що Олександр одужає, поступово повернеться до своєї форми. І це все забудеться, як сон.
"Вводять препарат, що дозволяє усунути згусток крові"Віталій КІСІЛЮК, завідувач міського інсультного центру міської лікарні №3 розповідає, що інсультний центр відкрили у квітні 2017 року.
– Це відділення забезпечує цілодобову допомогу пацієнтам Чернівців з інсультами, – каже Віталій Леонтійович. – Вона включає надання екстреної медичної допомоги, цілодобову госпіталізацію, комп’ютерну томографію, візуалізацію і лабораторні аналізи.
Інсульт може бути двох типів: ішемічний (закупорка мозкової артерії тромбом) та геморагічний (розрив артерії, крововилив у мозок). Ми займаємося ішемічним інсультом, тому що геморагічний – це уже справа нейрохірургів.
Тромболітична терапія, або тромболізис – це один із найсучасніших методів лікування при ішемічному інсульті, що дозволяє усунути або значно зменшити ушкодження головного мозку. Ми його впровадили у нашому відділенні. Це екстрений метод лікування. Хворому, який відповідає певним критеріям, внутрішньовенно вводять препарат, що дозволяє усунути згусток крові, який блокував мозкову артерію. Це безкоштовна допомога. На одну людину витрачається 24 тисяч гривень із бюджету. Зараз цей препарат є у нас в наявності, вистачить на два місяці, а потім – знову закупимо.
Віталій Кісілюк зауважує, що вкрай важливо вчасно доставити хворого з інсультом до лікувального закладу.
– Вкрай важливо, аби за перших ознак мозкової катастрофи: раптова слабкість, заніміння половини обличчя, однієї руки чи ноги, проблеми з мовленням (раптова неспроможність говорити чи розуміти мову), порушення зору (часткова чи повна втрата зору на одне око або двоїння), раптовий і надзвичайно сильний головний біль, хиткість (раптове порушення рівноваги і неспроможність ходити без сторонньої допомоги) викликали швидку допомогу. Якщо помітили у себе або у людей, які поруч з вами, такі симптоми, негайно телефонуйте "103". У нас є інсультний телефон, який завжди у чергового невролога, з нами зв’язуються спеціалісти, і коли до нас привозять хворого – кваліфікована бригада медиків уже чекає напоготові.
Адже згусток крові, щоб покращити кровопостачання мозку і дати йому кисень, можна розчинити за допомогою тромболізису до 4,5 години після інсульту. Уже після чотирьох годин цей метод не дієвий.
Можливість проведення тромболізису – це велике досягнення для нас. Адже ми можемо врятувати людину після інсульту, якщо дозволяють часові рамки, і вона швидко повертається до звичного життя, відновлюються рухливість та мовлення.
СтатистикаУ чернівчан за рік стається приблизно 1000 інсультів, за місяць – це приблизно 50 випадків. Пацієнти молодого віку, які перенесли інсульт, складають 1/3 від усіх хворих з інсультом.
Важливо!Ознаки гострого інсульту
- Слабкість. Раптова слабкість чи заніміння половини обличчя, однієї руки чи ноги.
- Проблеми з мовленням. Раптова неспроможність говорити чи розуміти мову.
- Порушення зору. Раптове порушення зору, зокрема часткова чи повна втрата зору на одне око або двоїння.
- Головний біль. Раптовий і надзвичайно сильний головний біль.
- Хиткість. Раптове порушення рівноваги і неспроможність ходити без сторонньої допомоги (особливо у разі поєднання з іншими ознаками).Якщо у вас або у когось, хто поруч із вами, виникли ці симптоми, терміново телефонуйте "103"!
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram