Робочі руки у Чернівцях – нарозхват

Новини Чернівців / економіка, бізнес
6 285
0
Робочі руки у Чернівцях – нарозхват

Не так давно кількість безробітних у Чернівцях ще перевищувала кількість вакансій, але за останній рік ситуація змінилася. Дедалі більше підприємства потребують працівників, а знайти їх усе важче. При цьому в деяких сферах зарплати уже наближаються до закордонних.

Десять тисяч і більше

Зарплата для фахівців з деревообробки нині сягає 10 тисяч гривень і вище. Плюс – допомога з житлом, навчання, соціальні бонуси. Так місцеві деревообробні підприємства намагаються забезпечити розвиток виробництва і втримати фахівців від виїзду за кордон.

Оголошення про роботу в вищому училищі №5 м.Чернівці висить навіть поряд із розкладом. Складальникам меблів пропонують 12 тисяч гривень.

– Зараз ми не встигаємо задовольняти всі заявки від роботодавців, – зізнається директор ВПХУ №5 Василь АНДРУСЯК. – Столярів і верстатників забезпечуємо роботою на 100 відсотків. Причому на провідних деревообробних підприємствах області такі фахівці отримують понад 10 тисяч гривень. Уже їм і в Польщу їхати не треба. Нещодавно зустрів нашого випускника, який працював столяром, одночасно здобув вищу освіту, освоїв сучасні верстати і зараз за місяць на виробництві дерев’яних меблів отримує до 25 тисяч грн.

За словами керівника училища, нині склалася цікава ситуація. По суті, дитина після 9 класу за три роки отримує професію, яка дозволяє їй заробляти більше, ніж спеціалісту з вищою освітою. Це при тому, що навчання безкоштовне. До речі, верстатники й живописці, яких готують в училищі, входять до переліку професій загальнодержавного значення. З вересня держава їм гарантує не лише стипендію, а й безкоштовне харчування для малозабезпечених учнів.

Ще під час навчання більшість учнів влаштовується підробляти за фахом.

– Я ще вчуся, але вечорами уже працюю, роблю меблі в столярній майстерні, – каже майбутній столяр-різьбяр, четвертокурсник училища №5 Андрій РУДЬКО. – Також вдома в селі Чагор виготовляю меблі, навчаю цьому чотирьох своїх братів. Дуже задоволений, що обрав цю професію. З таким фахом уже з другого курсу є можливість підробляти під час навчання. Більшість моїх одногрупників уже заробляють і одночасно вдосконалюють професійні навики: займаються різьбленням, роблять меблі з дерева й ДСП, дерев’яні вікна, мольберти… У випускників проблем з роботою немає. Як кваліфікований майстер можна отримувати понад 10 тисяч гривень у місяць. Нас навчають так, що ми можемо працювати не просто робітниками, не просто стояти за верстатом і виконувати лише певні операції чи окремі деталі виготовляти. Ми здатні виготовити меблі чи іншу річ починаючи від креслення і закінчуючи готовим виробом. Тобто цілком реально працювати на себе, створити власну справу.

Шафи в Чернівцях роблять навіть львів’яни

На деревообробних підприємствах кажуть, що фахівців бракує, бо галузь розвивається. У Європі великий попит на вироби з карпатської деревини.

- 99% наших меблів ми експортуємо до Європи, там вони утричі дорожчі, - розповіли у відділі кадрів підприємства "Меблі ТОКАБО". – Це продукція з натуральної деревини, дуба і бука. Виробництво розвивається і розширюється, тому нам потрібні різні фахівці з деревообробки і не тільки: столяри, верстатники, токарі, слюсарі, електрики, інженери-конструктори, механіки тощо. У кваліфікованих працівників зарплата така, що вони вже не мають потреби їхати на заробітки за кордон. Людям забезпечуємо нормальні умови праці, виробництво оснащене сучасним автоматизованим устаткуванням. На Буковині дуже сприятливі умови для розвитку деревообробки, а фахівців цієї галузі замало. Випускникам шкіл варто б це врахувати, не всім же бути економістами й програмістами.

Знаходять працівників на підприємстві "Меблі ТОКАБО" навіть у Львові. Оголошення розміщують у лістотехнічному університеті, а випускникам допомагають орендувати житло в Чернівцях.
Більшість продукції чернівецького підприємства "Авторембуд", а це мольберти, підставки для картин та фото та інші вироби з дерева, також іде на експорт. Тому й вимоги до якості дуже високі. Тож кваліфікованих столярів доводиться всіляко заохочувати, зізнається генеральний директор підприємства Франц ФЕДОРОВИЧ:

– Є великі проблеми з кадрами насамперед через конкуренцію з закордонними роботодавцями. Буває, робітник усього рік пропрацює і збирається до Польщі, бо там зарплати вищі. Але уже п’ятеро наших фахівців пропрацювали в Польщі від шести місяців до року і повернулися. Там робота значно важча, по 12 годин на день і довше, без вихідних, дороге проживання, далеко від сім’ї. А вдома є вдома. Зарплата офіційна, залежить від розряду і трудової участі працівника. Також даємо можливість підвищити кваліфікацію.

Гадаю, все йде до того, щоб навчання у наших училищах і коледжах відбувалося без відриву від виробництва. Діти там навчаються за держзамовленням, тому мають бути і певні замовлення від роботодавців. Треба думати про укладання контракту з працівниками хоча б на три роки. А старшокласникам також варто врахувати під час вибору професії, який фах дасть їм у майбутньому гарантоване робоче місце.

Зарплати ще відстають

Центри зайнятості нині пропонують чималий перелік вакансій за найрізноманітнішими спеціальностями. За офіційними даними, в Україні порівняно з аналогічним періодом 2016 року (11 місяців) кількість вакансій збільшилась на 11 відсотків.

Найбільший попит в Україні на робітничі спеціальності. Роботу для фахівців, які працюють "руками", знайти найпростіше, і зарплата для таких вакансій пропорційно збільшується від рівня кваліфікації спеціаліста.

На Буковині традиційно великий попит також на швачок, заплати яких уже стали конкурентними. Шукають робітників різних спеціальностей, кухарів, водіїв, але також потрібні й бухгалтери, працівники банків, службовці.

Середній розмір зарплати у вакансіях склав 4094 гривень проти 2545 у січні-листопаді 2016 року. За видами економічної діяльності, найбільша кількість вакансій є на підприємствах переробної промисловості (19,8%), сільському, лісовому господарствах (13,4%).

Попит на популярні серед молоді професії економістів і юристів незначний.

– Поки що певний прорив відчутний лише у кількох галузях, які переважно працюють на експорт, – розповів "МБ" керівник одного з підприємств Чернівців. – Вони можуть підвищувати зарплати і пропонувати досвідченим фахівцям певні бонуси й заохочення. Але більшість підприємств має проблеми з кадрами через те, що не можуть багато платити.

Коментар

Світлана ХАЛУС, керівник відділу кадрового агентства "Leader":

– У сфері деревообробки, виробництва майже всі розширюються і кадрів не вистачає. На підприємства області потрібні столяри, збиральники меблів, склярі, верстатники. Загалом більшість вакансій – для робітників. Зарплати їм пропонують залежно від виробітку, але здебільшого за кордоном заробітки десь у 2,5 рази вищі, ніж в Україні. Якщо той же скляр у Чернівцях може заробити 8-10 тисяч гривень, то у Польщі 700-800 євро, а в Чехії чи Литві ще більше. Деяким фахівцям, таким, як каменярі, зварювальники, водії, закордонні роботодавці навіть за свій рахунок готують документи для виїзду на заробітки.
Часто буває так, що робітники з області їдуть за кордон, там підвищують свою кваліфікацію, вчаться працювати з сучасними матеріалами. А потім повертаються додому, організовують власні бригади і залишаються працювати тут, на себе. Це насамперед стосується фахівців з євроремонту, вони сьогодні вдома можуть заробити практично стільки ж, як у Європі. Так само майже зрівнялися зарплати для швачок: хороша майстриня на весільних сукнях в області здатна заробити 16-18 тисяч гривень, це стільки ж, як і за кордоном.
Добрих спеціалістів мало, і їх уже під час навчання розбирають.


Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм