Кілька десятків карасів та окунів загинули на озері в Чорториї на Кіцманщині. Попередньою причиною загибелі риби фахівці назвали задуху – нестачу кисню у воді.
На Буковині такий випадок цього літа один, а в Україні вже десятки. Фахівці пов’язують загибель риби із суттєвим підвищенням температури та настанням періоду цвітіння синьо-зелених водоростей.
– При підвищенні температури води знижується концентрація розчиненого в ній кисню, починають активно розмножуватись водні живі організми, особливо синьо-зелені водорості, що призводить до "цвітіння" води у водоймах і виділенню водоростями токсичних продуктів, – розповів "МБ" головний спеціаліст управління Держагенства рибних ресурсів в області Роман КАІЗЕР. – Задуху може викликати і надходження болотної води, що містить велику кількість органічних речовин і продуктів гниття, які відбирають у процесі окислення з води кисень.
Як розпізнати початок явища задухи? Під час зниження концентрації розчиненого у воді кисню у риби розвивається кисневе голодування – вона починає активніше рухатися, піднімається на поверхню, у неї прискорюється дихання, рот і зяброві кришки відкриті.
При огляді загиблої в результаті задухи риби відзначаються всі ознаки кисневого голодування: рот широко відкритий, зяброві кришки підняті і сильно відстовбурчені в сторони, зябра розпластані.
Також загроза задухи посилюється у штильову погоду, коли шари води не перемішуються, а отже у них зменшується кисень.
Тому відомий "дідівський" спосіб профілактики задухи – по водоймі, де така загроза є, їздять моторним човном. Гвинт двигуна перемішує шари води, покращує аерацію.
Однак для повноцінної аерації водойми кращим буде використання спеціальних приладів – аераторів донних і поверхневих. Власники та орендарі водойм можуть облаштувати і саморобні прилади – фонтани (із забором води помпою з придонних шарів), колеса-вітровики та інші.
Насамперед аерацію слід проводити у затоках, де накопичуються водорості.
Водночас фахівці говорять про те, що загибель риби не обов’язково стається через задуху. Крім природних факторів, до загибелі риби може призвести і людський фактор, зокрема скидання промислових стоків, побутових відходів, добрив.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
19-08-2017, 15:03
0
1 970