У Чернівцях на продуктових ринках за кілограм гарної свинної вирізки вже просять 120 гривень. Інші частини свинки коштують незначно дешевше.
У той же час, у магазинах м’ясопереробних підприємств, які самі вирощують худобу (!) і нібито незалежні від дефіциту м’яса, продають кіло філе свинини ще дорожче - за 150 гривень.
Відтак, за два тижні з лишком свинина подорожчала на третину, а подекуди - удвічі. Щоправда, подорожчання торкнулося лише м’ясної частини свинки. Сало ж не потрапило під ціновий ажіотаж: як коштував кілограм 20-30 гривень півроку тому, так і нині коштує.
Чернівецькі продавці свіжини пояснили, що кількість свинини стрімко зменшується, і ця тенденція триває вже не один рік. "Із минулого року через чуму свиней і низькі закупівельні ціни на м’ясо стало невигідно вирощувати худобу. Тому люди торік не заготовили молодняк. Наразі маємо результат – нині свинини мало і надалі буде ще менше, – каже чоловік-продавець свіжини на чернівецькому ринку. – Гадаю, 120 гривень за кілограм вирізки – це ще не межа. Далі буде більше. Свинина дорожчатиме наступні кілька місяців, можливо, триватиме це аж до жовтня, доки не почнуть бити свиней, які підростуть".
Скарги продавців свіжого м’яса на те, що "мало свинини, люди не хочуть вирощувати, бо невигідно", – не нові. Про це говорять щороку, стимулюючи зростання цін. Утім, минає ажіотаж, люди заспокоюються – тоді й ціни знижуються. Так, і на чернівецьких ринках: за цін 85 гривень за кілограм вирізки у м’ясних павільйонах традиційно продавців більше, ніж покупців. Так і тепер, пропозицій – чимало: серед 12 продавців свіжини в м’ясному відділі одного з міських ринків лише один пропонує телятину.
Вартість свинини зросла наприкінці лютого – це відбувається щороку, однак ціни не припинили зростати й у квітні-червні. Основна причина – скорочення поголів’я свиней, невисока рентабельність цього бізнесу та спалахи африканської чуми, – повідомляють в Асоціації свинарів України.
Виробники намагаються компенсувати недоотримання прибутків протягом 2016 року та початку 2017 року, коли ціни були невисокі. Крім обмеженої пропозиції, наразі ціни підтримує і сезонний фактор: через спеку денні прирости свиней менші, що збільшує час на відгодівлю та витрати виробників.
Окрім того, на вартість свиней вплинуло і скасування спецрежиму ПДВ та підвищення вдвічі мінімальної зарплати. Експерти кажуть, що це впливає й на ціну яловичини та курятини.
Щоправла, на ринках Чернівців яловичина поки що не подорожчала, адже і так дорога, а курятина щотижня дорожчає на 2-3 гривні.
6-07-2017, 13:30
0
10 708