Учений зі світовим іменем, доктор фізико-математичних наук, професор Олег Ангельський розповідає, чому за інженерно-технічними спеціальностями майбутнє.
З директором Інституту інженерно-технічних та комп’ютерних наук ЧНУ Олегом Ангельським спілкуємося про майбутню вступну кампанію та потребу країни у технічних кадрах.
"Почнемо підготовку фахівців з кібербезпеки" – Незабаром у вузах розпочнеться прийом абітурієнтів. Кажуть, що інженерні спеціальності, які здобувають у вашому інституті, в Україні зараз непрестижні, випускникам важко знайти роботу. – Таке можуть казати ті, хто не володіє ситуацією. Насправді наші випускники затребувані й в Україні, й за кордоном. Здобута освіта дає їм можливість гідно конкурувати на міжнародному ринку праці, стажуватися в інших країнах. У молодому віці вони очолюють виробничі оптичні та інформаційні підрозділи в США, Канаді, Франції, Словаччині, Великій Британії, Чехії. Зокрема мій аспірант Олександр Ковальчук створив оптичну фірму в Оксфорді. А Віра Бесага закінчила магістратуру в нашому інституті та в Німеччині, зараз навчається там в аспірантурі. Ще один наш випускник Василь Мицканюк навчається в аспірантурі у Франції. Катерина Полонська стажувалася у США і продовжить навчатися у нас. На четвертому курсі майже всі наші студенти знаходять роботу на фірмах і підприємствах.
– На яких саме?– У Чернівцях на основі виробничої бази заводу "Кварц" відкрили дочірнє підприємство німецької компанії, де випускають комплектуючу електроніку для автомобілів Volkswagen. Працює приблизно тисяча людей. І десь 70 відсотків – наші випускники. Керує підприємством також наш випускник Олександр Шламп. Тут ще й готують фахівців для роботи на закордонних фірмах. Торік запустили нове виробництво подібного профілю на Гравітоні. Тут теж працюють наші випускники, займають керівні посади. Запрошує наших фахівців на підприємство і директор ЦКБ "Ритм" Василь Годованюк. Тому говорити про непотрібність інженерних спеціальностей не можна.
– Отож проблем із набором не буде?– Сподіваюся, що ні. У 2016 році, порівняно з 2015-м, ми набрали на 90 студентів більше. Це різке зростання. Повністю набрали абітурієнтів на оптичні спеціальності, чого не змогли зробити у київських та харківських вузах. До нас приїжджають вступники зі Східної та Центральної України. Нині на українських підприємствах катастрофічно не вистачає кваліфікованих інженерних кадрів – від 50 до 40 відсотків. Тому уряд своєю постановою стимулює вступ на інженерні спеціальності, зокрема на фізику, де стипендія буде значно більша, ніж в інших студентів. Назвати конкретно кількість місць на держзамовлення з тієї чи іншої спеціальності не можу, бо це визначається за всеукраїнським конкурсом. Але абітурієнти з високими балами ЗНО обов’язково займуть ці місця. За контрактом будемо приймати всіх охочих.
– Що цікавого можете запропонувати нинішнім абітурієнтам?– У цьому році вперше ліцензована спеціальність "інформаційні технології". Навчання відбуватиметься і за держзамовленням, і за контрактом. Наш інститут також бере участь в експериментальному проекті спільно з представниками США. Будемо готувати фахівців із кібербезпеки. В Україні їх налічується не більше 30-ти. Навчання проводитиметься за програмою, розробленою українськими та американськими спеціалістами. Основна увага приділятиметься вивченню технічних предметів і англійської мови. Загалом у нашому інституті – 17 спеціальностей і 13 кафедр.
"Дослідили маніпулювання мікробульбашками"
– Наскільки знаю, у вашому інституті велика увага приділяється науковим дослідженням. Чи залучаєте студентів? – Нам вдалося посісти третє місце в науковому рейтингу вишів України, зрівнявшись із Львівським національним університетом. Ми зберегли команду науковців, налагодили зв’язки з вченими світу. Неодноразово вигравали українські та міжнародні гранти. Звичайно, залучаємо до досліджень талановиту молодь. Наші студенти та аспіранти їздять щороку на оптичні конгреси до США, проходять практику в американських та європейських вузах. Хочу показати листа, якого отримав нещодавно з Канади. Йдеться про те, що наша наукова стаття буде включена до ключових публікацій і доступна для перегляду 750 тисячам науковців та інженерів. Ми дослідили маніпулювання мікробульбашками у воді за рахунок поглинання колоїдними частинками лазерного випромінювання. Це дозволяє переміщувати мікро- та наночастинки туди, куди нам потрібно. Дослідження можна використовувати у багатьох галузях. Займаємося також розробкою оптичних пінцетів, якими можна захоплювати мікрочастинки різних речовин. Зокрема його можна застосовувати в медицині для передачі невеликих порцій ліків. Наші науковці створили портативний прилад для вимірювання обробки дзеркальних поверхонь із високою точністю. Ці поверхні використовуються в літакобудуванні, ракетобудуванні, космічній промисловості, виробництві автомобілів.
– Звідси можна зробити висновок, що за спеціальностями, які ви готуєте, – майбутнє.– Це справді так. Чекаємо на талановитих дітей. У нас вони зможуть отримати високоякісну освіту і стати успішними фахівцями не тільки в Україні, а й за кордоном. Про це свідчить досвід наших випускників.
ДовідкаЧимало випускників колишнього інженерно-технічного факультету ЧНУ працює за кордоном.
Лев Садовник став президентом успішної приватної оптичної фірми у США.
Олег Пишняк, науковець у галузі дослідження рідких кристалів, теж працює у США у відомій науковій дослідній фірмі.
Олексій Андрусяк захистив у США дисертацію, отримав докторський ступінь, працює у Франції.
Ігор Магун працює за фахом на приватному високотехнологічному підприємстві у Канаді.
Віктор Федорюк та Олексій Мохунь – в оптичній галузі США.
Василь Рюхтін захистив докторську дисертацію в Чехії, досить успішно працює у Німеччині.
Лазар Куліковський та Ольга Здерчук – у Берлінському університеті.Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-06-2017, 18:21
0
7 307