На 96-му році життя у Вижниці померла відома на весь світ вишивальниця з Буковини Олена Гасюк.
Вижниччани кажуть, що це велика втрата не лише для їхнього міста, а й для всієї України. Адже роботи Олени Онуфріївни експонуються по всьому світу, а численні учні досі згадують її з вдячністю.
Заступник директора з навчальної роботи художнього коледжу прикладного мистецтва імені Василя Шкрібляка Віра АНДРИЧ є однією з тих, хто особисто знав пані Олену і навіть навідувався в гості до відомої вишивальниці.
- Я знала Олену Онуфріївну все своє життя, тому що також навчалася на спеціалізації "художня вишивка", де вона викладала, - розповіла кореспондентові molbuk.ua Віра Андрич. - Щоправда, вона вже тоді не працювала, але ми часто відвідували її вдома. За своє життя пані Олена вишила дуже-дуже багато робіт. Вишивала різними техніками з різних матеріалів. Частину робіт передала до свого музею, багато дарувала близьким, знайомим. Я також маю подарунок від неї. Точніше, мій чоловік — він отримав у подарунок від Олени Онуфріївни вишиту краватку.
Вражає те, що Олена Гасюк вишивала до 93 років, доки дозволяв зір.
- Після 90-та років у неї був дуже поганий зір, - згадує Віра Іллівна. - Тож до 93 років вона здебільшого вишивала не кольоровими нитками, а білим по білому. Також мережками. Дуже полюбляла такі техніки мережива як ляхівка, виколювання, штапівка. Усі роботи виготовляла за власними ескізами. Тобто не копіювала вже розроблених малюнків, а сама створювала композиції. Вона робила те, чого ми вчимо дітей у нашому коледжі. Це збереження народних традицій, культури, і водночас їх осучаснення.
За словами Віри Андрич, Олена Гасюк активно співпрацювала з коледжем, в останні роки віддала закладу чимало книжок власного авторства та зі своєї домашньої бібліотеки, влаштовувала у коледжі персональні виставки.
- Дуже любила місто Вижницю, - провадить викладач. - Близької родини у неї не було. За нею доглядала донька її другого чоловіка. Її дуже гарно доглядали, чудові люди, чудово до неї ставилися.
Прощання з майстринею відбудеться у четвер, шостого квітня. О десятій годині - відспівування у Свято-Михайлівській українській православній церкві київського патріархату. Потім Олену Гасюк поховають на кладовищі у Вижниці.
-Це дуже відома людина не тільки для міста, а й для нашої всієї України, - переконана Віра Андрич. - Тому що зараз заслужених майстрів народної творчості є багато. Але здебільшого це люди, які не мають професійної освіти. Олена Онуфріївна закінчила наш навчальний заклад, мала професійну освіту, працювала з підростаючим поколінням. Вона була однією з засновників спеціалізації “художня вишивка” у нашому коледжі.
Довідка Олена Гасюк народилася сьомого липня 1921 року у селі Дихтинець теперішнього Путильського району Чернівецької області у багатодітній родині. Навчалась у Вижницькому коледжі прикладного мистецтва імені Василя Шкрібляка. Після закінчення залишилася працювати, очоливши кафедру художньої вишивки (до 1975 року). Заслужений майстер народної творчості УРСР (1985). Автор альбому буковинських вишивок, автор посібника "Художнє вишивання". Учасниця виставок в Україні та за кордоном: Коломия, Чернівці, Брюссель (Бельгія), Сучава (Румунія), Німеччина, Росія. У Вижниці у 1996 році відкрито музей Олени Гасюк. Її вироби також зберігаються у Чернівецькому краєзнавчому музеї, музеях Росії, США, Канади, Франції, Ізраїлю. Асортимент творів: сорочки, серветки, доріжки, панно, скатертини, рушники, портрети, жіночі костюми.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
5-04-2017, 19:26
0
3 078