Про важливість громадського контролю діяльності комунальних підприємств Чернівців та проблеми управлінців говорили сьогодні, 29 березня, координатори проекту "Кому служать комунальні підприємства?" на прес-конференції в універсальній науковій бібліотеці ім. Івасюка.
Володимир Зав’ялов, директор громадської організації "Буковинська партнерська агенція" , зазначає: згідно зі статутом територіальної громади міста всі комунальні підприємства є власністю громади, повідомляє molbuk.ua.
Найдієвішим інструментом впливу і контролю діяльності комунальних підприємств він називає інститут громадських або наглядових рад.
"Головним алгоритмом, який може спрямувати на вирішення проблем, це впровадження громадського контролю за діяльністю комунальних підприємств. Чим більше громадськість матиме можливість впливати на діяльність підприємств за нашою версією, тим вище буде підніматися якість послуг, які вони надають. Це дасть як мінімум змогу розібратися в економічній складовій якості послуг. З року в рік Чернівецька міська рада ініціює дотування тих чи інших комунальних підприємств: тим десять мільйонів, тим десять. Це означає, що вони є збитковими, і ми повинні цю збитковість покривати. Якщо до аналізу причин збитковості залучити наш науковий потенціал, громадських активістів, можливо, можна фінансово впорядкувати витрати і їхню діяльність" - пояснює він.
Як додає Лідія Анциперова, голова "Конфедерації профспілок Буковини", відповідно до статуту, чернівчани не тільки є споживачами і платниками послуг, які надаються комунальними підприємствами, а фактично є їхніми власниками.
"Обов’язковою умовою для комунальних підприємств є ефективність економічної діяльності, а також якість послуг та їхня доступність. І що має громада? Має неякісні послуги, має послуги, які не надаються, але чернівчани за них сплачують, ми маємо незрозумілі ціни і тарифи, які приймаються без участі громадськості, далі процвітає хабарництво. Також неефективну роботу демонструє нам неякісна питна вода, холодні батареї, поламані ліфти, неякісні дороги, розбиті тротуари і недоступні для мало мобільних груп населення, сміття, дахи, фасади… Дуже-дуже багатьма проблемами займаються комунальні підприємства, які є нашою власністю. Багато в чому ефективність залежить від правильного менеджменту. Крім того, візьмемо те, що виділяються великі дотації і кредити підприємствам, які є хронічними банкрутами. Через це ми і платимо більше.
Тож громада як власник має брати все у свої руки і контролювати ці підприємства, - каже вона. – Введена норма в господарський кодекс про те, що мають бути створені громадські наглядові ради. Але треба відрізняти громадський контроль від рад, складених з управлінців, які можуть мати свої інтереси. Зараз їх тільки три. Одна – на Калинівському ринку, але вона не та, яка мала би бути: вона забезпечує діяльність підприємства і тих, хто там працює. Друга наглядова рада була створена за ініціативи громадськості – при "Чернівціводоканал", яка не працює в той час, як "Чернівціводоканал" отримує величезні кошти з бюджету і громадськість мала би звернути на це увагу. І третя рада – при парку Жовтневому. Вона і є тим прикладом, як має працювати наглядова рада, складається з представників громадських організацій і працює ефективно. Наголошую, всі мають бути фахівцями".
Зазначимо, даний захід - один із низки запланованих: громадські активісти проведуть кілька тренінгів для громадян, аби навчити стежити за роботою таких підприємств.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
29-03-2017, 19:06
0
1 768