RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » На Буковині ростуть рідкісні види орхідей (ФОТО)

На Буковині ростуть рідкісні види орхідей (ФОТО)

На території Буковини у природних умовах росте понад дві тисячі видів судинних рослин.

"Це не враховуючи мохів, водоростей, лишайників і грибів, – пояснив завідувач кафедри ботаніки, лісового і садово-паркового господарства Інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ, доктор біологічних наук, професор Ілля ЧОРНЕЙ. – Серед цих рослин є зникаючі та рідкісні, які потребують особливої уваги і захисту. А ще є вразливі та неоцінені, які теж можуть зникнути, якщо про них не подбати. Ми випустили книгу про рослини нашої області, які занесені до Червоної книги України, вмістили карти територій, де вони ростуть".

Червонокнижних рослин налічується понад 120 видів. "Серед них є надзвичайно рідкісні, які, крім Буковини, не можна побачити ні в Україні, ні загалом у світі, – запевнив пан Ілля. – Скажімо, орхідея "чорнянка карпатська", яка росте на Путильщині біля хребта Чорний Діл, сіл Шепіт і Сарата. Цей дуже рідкісний вид може зникнути через випасання худоби на гірських пасовиськах. Або декоративний тирлич мішковий, який можна зустріти в околицях Селятина, Шепота і Сарати".
На Буковині ростуть рідкісні види орхідей (ФОТО)
На Буковині ростуть рідкісні види орхідей (ФОТО)
На Буковині ростуть рідкісні види орхідей (ФОТО)
На Буковині ростуть рідкісні види орхідей (ФОТО)
На Буковині ростуть рідкісні види орхідей (ФОТО)

Деякі рослини взагалі вже зникли – їх можна побачити засушеними в університетському гербарії. Це передусім болотяні, занесені до Червоної книги України. "У колишньому Союзі було кілька меліоративних п’ятирічок, коли осушували болота і таким чином знищили ці рослини, – каже професор. – Взяти до прикладу цікаву комахоїдну рослину з поетичною назвою росичка. Раніше вона росла на болотах і торфовищах. Блискучі, як роса, клейкі краплини, розміщені на головках волосків, приваблювали дрібних комах. Вони сідали на листок й одразу ж прилипали до нього. Невеличка плаунова рослина лікоподієва заплавна росла біля села Кам’янка на Глибоччині, де були великі заболочені луки. Зараз не залишилося і сліду від болота, де вона могла би проростати. Залишилися лише гербарні збори. Як свідчить досвід інших країн, найбільш надійним прихистком біорізноманіття є праліси та старовікові ліси, які ще подекуди збереглися в Карпатах і яких з кожним роком стає все менше. Єдиний вихід для збереження нашої унікальної флори – це включення територій з пралісами та старовіковими лісами до національних природних парків. Інакше ми залишимо наступним поколінням лише сторінки Червоної книги.

Цікаві факти
* В Україні є приблизно 70 видів орхідей, і всі вони занесені до Червоної книги. В одному з найвіддаленіших куточків Буковини – Національному природному парку "Черемоський", що на Путильщині, ростуть карпатські орхідеї – родичі тропічних рослин. Це і різні пальчатокорінники, зозулинці, любка дволиста, гніздівка звичайна, траунштейнера куляста. Особливо цінна чорнянка (нігритела) карпатська, єдиним на всю Україну місцем зростання якої є Чорний Діл.
* Вижницький національний природний парк – єдине місце в Українських Карпатах, де зростають всі три відомі види папороті – шипувата, списоподібна і Брауна.
*На хребті Яровиця у верхів’ях Білого Черемошу можна побачити рідкісну гронянку ромашколисту, яка відноситься до зникаючого виду. Ця рослина занесена до Бернської конвенції, але на території області не охороняється.
* Відоме лише одне місцезнаходження на території області коніта жакена – хребет Чорний Діл. Це багаторічна рослина заввишки до 50 сантиметрів, квіти шоломоподібні світло-жовтого кольору, зібрані у китиці.
*Зникаюча рослина – рябчик шаховий. Росте в долинах річок Прут і Серет. Втрачені місця в околицях Лужан, Мамаївців, міських районів – Ленківців та Жучки. Кількість рябчика зменшується через осушувальні меліоративні роботи, випасання худоби, викопування рослин на продаж.
*Тюльпан дібровний росте лише в одному місці – на околицях села Каплівка, яке не охороняється. Аби зберегти цю зникаючу рослину, біологи радять створити тут ботанічну пам’ятку природи.
Редактор: diana_vataman
19-03-2017, 12:20
Коментарів 0 Переглядів 10 899


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.