Кишкова паличка, яйця аскариди, вібріон холери, аміак, феноли... Усе це в той чи інший період можна виявити у воді Прута. За даними санепідеміологів, у 2016 році вода у річці Прут за всіма показниками виявилася найгіршою з усіх річок в області.
До прикладу, ось які дані станом на початок 2016 року оприлюднила
доцент географічного факультету ЧНУ Жанна БУЧКО у дослідженні, презентованому на форумі "Інтегрований розвиток Чернівців". Своє дослідження науковець проводила на основі даних управління екології ОДА, Держекоінспекції України, Дністровсько-Прутського басейнового управління водних ресурсів, обласного центру з гідрометеорології.
Воду перевіряють щокварталу-Вище Чернівців за течією Прута знаходиться Ленківецький водозабір, нижче за течією — чернівецькі очисні споруди. Якість показників води до міста і нижче міста за течією також істотно змінюється, - зауважує Жанна Бучко. - Особливо зміни помітні за такими показниками як амонійний азот (аміак), феноли, а також багато завислих речовин (нерозчинних домішок). За деякими параметрами концентрація збільшується удвічі-втричі. Переважно це небезпечні речовини біологічного характеру, пов'язані з тим, що в річку потрапляють стічні води, в тому числі дощова вода під час злив. І та вода, яка тече у районі Гравітону, є дуже небезпечною. Тож дуже дивно, що в літній період багато чернівчан приходять туди відпочивати і купатися. Також доволі часто у Пруті виявляють лактозопозитивну кишкову паличку, наявність якої пов'язана з потраплянням у Прут каналізаційних відходів. Дуже багато у Пруті нітратного азоту. Це результат змивання з поверхні у воду мінеральних добрив.
За словами
завідувача відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань Чернівецького обласного лабораторного центру Тетяни БУРЛАКИ, найгірші показники, відібрані у 2016 році з Прута, були у серпні. Загалом же воду з Прута для спостережень санепідеміологи відбирають чотири рази на рік щокварталу. За винятком міського пляжу, де воду перевіряють лише протягом купального сезону (з травня по вересень). Місць на Пруті, звідки відбирають воду, - чотири: міський пляж, район водозабору у селі Магала, район водозабору у селі Біла і район викиду стічних вод (теж поблизу Магали).
Найгірше було у серпні"Цього року ми відбирали з Прута 39 пробних хімічних показники. Із них три не відповідали нормативам за показником БПК (біологічна потреба кисню). Це свідчить про те, що вода забруднена органічними речовинами, не вистачає кисню для її самоочищення, - пояснює Т. Бурлака. - Це все було у червні. А от за бактеріологічними показниками значно цікавіше: лише з пляжу з 33 проб води 26 не відповідали нормам за бактеріологічними показниками. Також у серпні у двох точках виявили ешеріхію колі (кишкову паличку, яка свідчить про свіже фекальне забруднення). А от на вірусологію ми відібрали чотири проби, проте вірусів не знайшли. І патогенної флори жодного разу не виявлено. Тобто не було ні сальмонел, нічого. Зате із чотирьох відібраних проб на холеру також у серпні одного разу виявили холероподібний вібріон (збудник, який може викликати кишкову інфекцію при попаданні в шлунково-кишковий тракт). А ще було зроблено 18 проб на паразитологію і в тому ж серпні виявили у воді яйця аскариди. Вочевидь, у серпні у Прут були спущені якісь органічні викиди".
Рівень забруднення води залежить великою мірою від температури.
“Якщо дощів немає, рівень води падає, вода не розбавляється, концентрується. А якщо туди,не дай Боже, ще щось вкинуть — це зовсім “добре”, - каже епідемілог. - Цього року по області з річки Прут - найгірша вода.
Не набагато кращою була ситуація і попередніми роками: якщо у 2016 році із 33 бакпоказників 26 не відповідали нормі, то у 2015 році із 24 показників — 15, наводить статистику Т. Бурлака. І додає: “У такій воді я би не рекомендувала купатися, особливо дітям. Краще кудись поїхати”.
Галина МАРКІВ
ТерміниАміак – безбарвний газ, добре розчинний у воді. Присутність аміаку у високих концентраціях є важливим показником фекального забруднення водойм.
Феноли — клас хімічних сполук. При потраплянні в організм людини призводять до різких змін в клітинах кровотворної, кісткової тканин.
Ешеріхія колі належить до сімейства кишкових паличок. Її різновиди здатні викликати у людини гострі кишкові патології.
18-02-2017, 09:23
0
6 341