Унікальні християнські старожитності, знайдені протягом 50-ти останніх років на Чорнівському городищі і датовані ХІІ-ХІІІ століттями, поповнили виставкові зали Чернівецького обласного художнього музею.
Як розповідає
Марія ІЛЬКІВ, старший науковий співробітник наукового відділу образотворчого мистецтва Чернівецького обласного художнього музею, дані експонати чотири роки тому були передані музею директором Чернівецької філії "Охоронної археологічної служби України" Сергієм Пивоваровим, які були знайдені під час археологічних експедицій з 1960-го року. Їх 33, і число вона називає символічним для християнської тематики. Донині ці предмети знаходилися в музейних фондах, адже цінних речей багато, а деякі чекають на довивчення та спеціальні дослідження.
"Останніми роками наповнення збірки відбувається за рахунок дарунків від авторів, приватних осіб і організацій, передачі з Митної служби тощо. Варто відмітити, що на особливу подяку заслуговують люди, які за власною ініціативою дарують музею мистецькі твори, – зазначає Марія Ільків. - Дані експонати знайдені в межиріччі Верхнього Пруту та Середнього Дністра. До найбільш важливих варто віднести двостулкові хрести, порівняно великих розмірів, які надівали поверх одягу, хрести-тільники, які носилися під одягом, та маленькі ікони. Вони втілюють не лише глибокий сакральний зміст, але й виступають оригінальними витворами мистецтва".
Особливо цінними і рідкісними є знайдені одна або дві стулки ікон та хрестів із двосторонніми рельєфними зображеннями.
"Є зображення святого воїна та хреста, парних стоячих чоловічих постатей, хрест-накладка, якому поки що не знайдено аналогій в регіоні тощо. Та до справжніх шедеврів культової пластики відноситься хрест-енколпіон з дрібним рельєфним зображенням, який складається з двох добре збережених стулок. На лицевій стороні зображене Розп’яття Христове, а на зворотній – Богоматір-Ассунта з розкритими долонями перед грудьми. Хрест має заокруглені кінці з медальйонами із зображеннями святих.", - додає працівниця музею.
За словами М. Ільків, археологічна колекція музею донедавна була нечисельною і містила всього 54 експонати, переважно, це посуд та прикраси. Нові знахідки дозволяють краще простежити розвиток мистецтва середньовічної Буковини у більш повному об’ємі, чіткіше говорити про хронологічні рамки розвитку тогочасного мистецтва.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
21-10-2016, 19:23
0
3 980