14 жовтня одне з найбільших свят – Покрова Пресвятої Богородиці. Цього дня вшановують УПА, козацтво та захисників України.
Згідно з біблійною легендою, цього дня вороже військо взяло в облогу Константинополь. Мешканці міста в гарячій молитві звернулися до Божої Матері з проханням про порятунок. Богородиця з’явилася перед людьми, вкрила їх своєю покровою (омофором) і врятувала їх.
– На Покрову віруючі звертаються з молитвою до Пресвятої Богородиці, просять у неї здоров’я, захисту, сприяння в сімейному житті та любові, – каже настоятель чернівецької церкви Володимир Плішка.
– У багатьох буковинських оселях можна побачити ікону Покрови Пресвятої Богородиці з розгорнутим рушником у руках, – розповів етнограф Микола Шкрібляк. – Для запорозьких козаків Покрова була найбільшим святом, бо вони вважали Пресвяту Богородицю своєю заступницею та покровителькою. Козаки збудували багато храмів на честь Покрови, деякі з них збереглися до наших днів.
До Покрови селяни намагалися завершити збір вирощеного врожаю, а також зробити всі необхідні заготовки і запаси на зиму. "Колись була традиція вже не пасти домашню худобу на луках, а тримати її в загонах і хлівах, – говорить пан Микола. – Це була найблагодатніша пора для весіль. Старі люди казали: "Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем". Дівчата, які хотіли вийти заміж, йшли цього дня до церкви і просили: "Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку". Існувала прикмета: якщо цього дня випаде сніг, то буде багато весіль. У селах досі дотримуються давньої народної традиції справляти весілля після Покрови. Вважалося, що цей день треба зустрічати весело: запросити на забаву родичів, а також самим навідатися до когось у гості. Потрібно робити дари бідним і сиротам. Оселю підкурювали димом від запалених гілочок яблуні або вишні – для сімейного благополуччя та удачі. Щоб усі члени сім’ї були здоровими, господиня брала вишитого рушника, що був над іконою Богородиці, й розвішувала його над вхідними дверима.
З давніх часів збереглося багато прикмет на Покрову. Зокрема, якщо господиня цього дня напече багато млинців, то в зимову холоднечу в домі буде тепло. Незаміжні дівчата вважали, що якщо на Покрову добре повеселитися, то можна знайти гарного нареченого. Не можна було виконувати будь-яку роботу: будувати, копати, прибирати, прати, шити. Також на Покрову не можна лихословити, лаятися, вживати алкоголь. А ще цього дня не можна було позичати нікому гроші та відмовляти сватам, бо дівчину ще три роки ніхто не свататиме.
Народні прикмети:
На Покрову вітер – весна буде вітряна.
Якщо на Покрову сніг – буде багато весіль.
Хто сіє по Покрові, не має дати що корові.Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
14-10-2016, 09:50
0
2 103