Не всі багатоповерхівки в Чернівцях будувалися із врахуванням сейсмостійкості і багато з них можуть бути небезпечними у разі землетрусу. Так вважає генеральний директор будівельної фірми "Чернівціжитлобуд", заслужений будівельник України Василь Мороз:
– Не всі будівельники дотримуються норм сейсмостійкості багатоповерхівок, - каже molbuk.ua В.Мороз. - Це мене дуже хвилює як голову будівельної палати Буковини. Будинок потрібно укріплювати знизу до верху за відповідною технологією. Має бути фундамент з "подушкою-сердечником", арматурні каркаси тягнуться аж на дев’ятий поверх по всіх несучих конструкціях, скріплюються поясами і і заливаються бетоном. Але це, на жаль, роблять не всі. Можливо, тому, що затрати сейсмостійкої багатоповерхівки зростають на 18-20 відсотків. Деякі будівельники намагаються зекономити на цьому. Їх не турбує те, що там житимуть люди. Особливо небезпечні панельки, які були збудовані у той період, коли з Буковини зняли сейсмічність. У разі семибального землетрусу вони можуть скластися, як доміно.
Читайте: У Чернівцях може бути землетрус і в сім балів, - науковецьЯ тоді виступав на партійній конференції з протестом, то мене ледь не виключили з партії. Вважаю, що ці панельки треба негайно укріплювати. Всі будинки, які я будував, сейсмостійкі та можуть витримати сім балів. Колись виконроб мене вчив: "Ти не маєш права вкрасти ні одного кубічного сантиметра бетону від несучих конструкцій, бо можуть загинути люди і ти опинишся у в’язниці". Це саме я кажу і своїм виконробам. Справжні будівельники повинні думати передусім про мешканців і дорожити своєю репутацією. Гадаю, що потрібно строго контролювати сейсмічність висоток, які споруджують у Чернівцях. Бо від цього залежить безпека людей. Невідомо, як завтра трусоне.
Натомість нове будівництво враховує сейсмічність нашої території.
– Зараз усі багатоповерхівки у Чернівцях повинні будуватися з врахуванням сейсмостійкості сім балів, – запевнила головний архітектор міста Наталія Хілько. – Це прописано в державних будівельних нормах, і ніхто не може їх порушити. Розрахунок проекту проводиться обов’язково з такою умовою. За порушення передбачена кримінальна відповідальність. Хоча нині не ведеться контроль за будівництвом висоток. Тобто це все на совісті будівельників. Може, варто відновити інспекцію, яка б контролювала дотримання всіх норм на початковій стадії будівництва.
Нагадаємо, у ніч на 24 вересня мешкаці частини України
відчули невеликий землетрус.
До темиВідповідно до карти сейсмічного районування Буковини, в зоні семибального землетрусу знаходяться: Чернівці, Путила, Сторожинець, Глибока, Герца і Новоселиця. В зоні шести балів: Вижниця, Берегомет, Вашківці, Кіцмань, Заставна.
Епіцентр карпатських землетрусів знаходиться в Румунії, за 250 кілометрів від Чернівців, у районі гір Вранча. У геофізичній обсерваторії ЧНУ зібрано дані, зокрема й літописні, починаючи з 1091 року. Найсильніший землетрус стався 1820-го. Тоді сила поштовхів сягнула семи балів. Історик Фрідріх Кайдль згадував, що він наробив великої шкоди і дуже налякав чернівчан. Останній із відчутних землетрусів стався четвертого березня 1977 року. Жоден із землетрусів не спричинив людських жертв.
До 1980 року в Чернівцях будували багатоповерхівки з урахуванням можливості семибального землетрусу. А потім сейсміку скасували за постановою Держбуду СРСР. Тільки на початку 1990-х Академія наук України дійшла висновку, що області потрібен статус сейсмонебезпечної території.Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook