Наприкінці цього літа у приміщені наукової бібліотеці імені Івасюка в Чернівцях з`явилося нове диво техніки – 3D-принтер. Коштує він 86 тисяч гривень. Придбали техніку за грантові кошти.
- Кошти виділило посольство США в Україні. Вся техніка разом з матеріалами коштує більше 100 тисяч гривень. Ми писали проект на відкриття 3D-лабораторії, яка включає у себе придбання принтера, сканера та витратних матеріалів. Цей проект проводиться теж у центрі "Вікно в Америку", - каже Тетяна МИКИТЮК, керівник центру "Вікно в Америку".
Працівники бібліотеки показали кореспондентам "МБ" як працює 3D принтер: менше ніж на 20 хвилин нам "надрукували" іграшкову акулу. Фігурку ми вибрали з тих, які були завантажені вже в потрібному форматі. Та в бібліотеці запевняють, що у майбутньому чернівчани матимуть можливість надрукувати собі у форматі 3D все, що забажають.
Зовсім скоро при бібліотеці стартує цикл навчальних програм для учнів та студентів чернівецьких навчальних закладів. В пріоритеті будуть технічні спеціальності.
- Ми хочемо провести перемовини із вчителями фізики чернівецьких шкіл та з представниками тих організацій, які займаються навчанням дітей у технічних напрямках. Хочемо розвивати у чернівчан нові навики. Виходять якісь технічні новинки, а придбати їх додому – немає можливості. В Україні не так багато інституцій, в яких навчають технологічної грамотності населення. Ми хочемо щоб люди вільно сюди приходили і використовували цю новітню техніку для свого розвитку. Таким чином люди будуть більш конкурентно0смпроможні, - додає керівник центру.
-Чернівчани будуть вчитися моделювати. Вікових обмежень немає. Працювати будуть зі спеціальними програмами, які дозволяють моделювати 3D-фігури. Хотілося б, звичайно, щоб це все робилося не тільки для гри, - каже пані Тетяна.
Така техніка є безцінним другом для архітекторів. Вони зможуть тут на комп`ютері самі змоделювати проект і роздрукувати його у 3D-форматі. Задля цих безкоштовних курсів у бібліотеці запрошують зголоситися волонтерів, які мають відповідні технічні навички.
Друкує принтер або однотонну фігуру, або у двох кольорах одночасно. Для цього закупили якісний пластик, кілограм якого коштує понад 800 гривень. Окрім принтера закупили і 3D сканер. Будь-який предмет можна засканувати, потім роздрукувати його аналог.
-На цьому принтері можна роздрукувати моделі висотою до 30 сантиметрах, 25 довжина . Це має бути будь-яка 3D модель. Сканер працює не завдяки лазеру, а за допомогою променів світла, - каже Олександр КИЦЮК, технічний працівник цеху.
Ближче до Нового року у бібліотеці закуплять нову техніку, на яке вже отримали фінансування. Це буде вініловий різак та спеціальний планшет для моделювання архітектурних споруд. Всією технікою чернівчани можуть користуватися безкоштовно.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.