У неділю, 27 березня, в Кишиневі відбулося масова хода прихильників об'єднання Молдови з Румунією. Їх в республіці прийнято називати уніоністами.
Учасники акції скандували гасла "Хочемо об'єднання зараз!", "Велика Румунія - зі старими кордонами" і "Бессарабія - румунська земля!". У ході взяли участь не менше 50 тисяч осіб, пише газета "Факти".
У той же день відбувся установчий з'їзд так званої "Ради країни-2". Уніоністи не приховують, що намагаються відтворити орган, який 27 березня 1918 року проголосував за возз'єднання Бесарабії з Румунією.
У роботі установчого з'їзду взяв участь 101 делегат. Був висунуто пропозицію віддати Україні Придністров'я в обмін на південь Бессарабії і частини Буковини, що входять до складу Одеської та Чернівецької областей.
На думку одного із засновників "Ради країни-2" поета і журналіста Ніколае Дабіжа, об'єднання з Румунією має відбутися в березні 2018 року, рівно через сто років після введення в Молдавію румунських військ і прийнятого молдавським парламентом рішення про злиття двох держав.
Проти цієї ідеї активно виступає Партія соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ). Її лідер Ігор Додон закликав політичні сили країни об'єднатися проти уніоністів. На його думку, об'єднання двох країн призведе до ліквідації Молдови як самостійної держави, а потім - і до громадянської війни.
Депутати "Ради країни-2" відбиралися шляхом відкритого голосування на спеціально створеній онлайн-платформі. У їх число увійшли колишній румунський сенатор Мірча Друк, який займав пост прем'єр-міністра Молдови в 1990-1991 роках, композитор Євген Дога, який зараз живе в Москві, президент Академії наук Молдови Георгій Дука, представники наукової та творчої інтелігенції республіки.
19 березня в Бухаресті була опублікована "Дорожня карта возз'єднання Румунії з Республікою Молдова". Її автор - колишній радник прем'єр-міністра Румунії, експерт Фонду університету Чорного моря (FUMN) Петрішор Пую. Його план розрахований на два роки і складається з 15 пунктів.
Пую вважає, що приєднання Молдови до Румунії має відбутися без всяких проміжних етапів і поступової асиміляції. З першого ж дня він пропонує перевести жителів Молдови на румунські зарплати і пенсії, а також провести обмін населенням з Придністров'ям, переселивши на правий берег Дністра людей, які бажають жити в Євросоюзі.
Така перспектива тішить далеко не всіх в Молдавії. Наприклад, керівництво гагаузької автономії нагадало, що в лютому 2014 року тут відбувся референдум, на якому 98 відсотків жителів Гагаузії висловилися за негайний вихід свого регіону зі складу Молдови, якщо будуть реалізовані плани щодо приєднання країни до Румунії.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
28-03-2016, 15:16
0
2 542