Прем’єра вистави "Маестро і Кароліна" відбулася 26 березня до Міжнародного дня театру у Чернівецькому академічному обласному музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської.
Зал був повен (загальна місткість залу - 813 місць). Глядачі – від молоді до людей поважного віку.
"Маестро і Кароліна" – це історія великого кохання геніального угорського композитора Ференца Ліста і княгині Кароліни Сайн-Вітгенштейн, яке зародилося в Україні і надихнуло маестро на створення справжніх шедеврів. Один із найвідоміших його творів – "Угорська рапсодія №2" (з серії 19-ти угорських рапсодій) – написаний в Україні. Кароліна познайомила маестро з українськими народними піснями, а він присвятив їй свої кращі симфонічні поеми.
"Тій, яка коханням довела свою віру, надії якої не переставали зростати і в стражданнях, яка знаходила щастя в самопожертві, яка нині і навіки супутниця мого життя, небесне зведення моїх дум, моє живе божество, символ душі моєї – Жанні Єлизаветі Кароліні", - з таким присвяченням у 1855 році на день народження княгині Ференц Ліст підніс їй переплетені в одну книгу 12 симфонічних поем.
Вистава була наповнена неповторною музикою Ференца Ліста, ефектними декораціями, костюмами. Публіка з цікавістю спостерігала за драмою, яка розгорталася на сцені, і навіть ні в кого не дзвонив мобільний телефон. Наприкінці акторам піднесли багато квітів, глядачі довго аплодували стоячи.
Автор сценарію і режисер-постановник –
заслужена артистка України Людмила СКРИПКА:
- Нас зачепила ця тема, тому що це геніальний піаніст, - розповіла кореспондентові molbuk.ua Людмила Скрипка. – Ференц Ліст – всесвітньовідомий музикант, який доторкнувся до України. Кароліна стала музою в його житті і дуже багато зробила позитивного. Окрім того, що багата, вона ще видатна жінка, інтелектуалка, цінителька музики. Це історія про справжнє кохання у різних його формах. Мелодрама – це чудовий жанр. Я й хотіла, щоби це була мелодрама, щоби глядачі прийшли, відпочили, подумали про кохання у наш тяжкий час…
Актор Григорій РУДЕНКО-КРАЄВСЬКИЙ грав самого Ференца Ліста:
- Ліст дуже мені близький по натурі, тому що я по життю десь такий самий вітер, як і він, - каже пан Григорій. – Хоч і не нелегко грати таку постать, але, гадаю, вдалося передати його життя так, як воно було, передати цю справжню любов.
Наприкінці найменшій акторці – Софійці Василів, яка грала роль доньки Кароліни Манічки,
поетеса Тамара СЕВЕРНЮК, що також була серед глядачів, подарувала свою нову поетичну збірку. Підписала: "Манічці, коли стане дорослою".
Щодо самої вистави, то пані Тамара дещо критична:
"У спектаклі є багато цікавих моментів. Але Ліст … нерва немає. Кароліна насправді була вишуканою, інтелігентною. Я читала багато, писала про це…. Це дуже трагічна любов. У виставі показана Україна. Та хіба українці ось такі? Ну це ж не українці. Чернівці – це була вишукана публіка. Смак не той. Багато аплодували – я не могла аплодувати. Найкраща артистка на цьому спектаклі – це Манічка, це дитя хороше. Ну повинно щось в душі тенькнути. Людмила Скрипка вміє зробити такий антураж, всякі такі екзотичні штучки – свічки, яблука розсипані… Але багато крику, багато галасу. Той час – це не цей час. Той час трошки інший був і Ліст був інший. Хоча три епізоди, особливо останні акорди, - симпатичні. І музика Ліста – за це можна поклонитися. Загалом тішить, що у цей трагічний період для України все-таки театр живе і щось робить".
Та все ж більшості глядачів вистава припала до смаку:
- Я сам музикант і навчався в університеті, але таких подробиць про Ференца Ліста ми не вчили, - розповідає
вчитель музичного мистецтва пан Михайло. - Про його особисте життя, що він кохав українку, я не знав.
-Вистава дуже сподобалася, чудово! Гарно зіграли, душевно. Зараз такого кохання немає… - переконана
студентка Анастасія.
Тривалість вистави "Маестро і Кароліна" - майже дві години. Без антракту. 27 березня о 18.30 – ще один показ цієї вистави.